سهم 68 ميليارد توماني استان نصيب استان‌هاي ديگر نشود! همدان پیام
 
 
شنبه - 31 شهريور 1397 - شماره 3294
 
امروز : يكشنبه ، 1 مهر 1397

Today : Sat, September 22, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82552 تاریخ انتشار:  1396-07-17 - 05:45 تعداد بازدید:  188
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سهم 68 ميليارد توماني استان نصيب استان‌هاي ديگر نشود!

یادداشت

يكي از اهداف و برنامه‌هاي اعلام شده توسط دولت دوازدهم، «توانمندسازي روستاها» با انجام طرح‌هاي مختلف است و در اين راستا اخيراً مجلس شوراي اسلامي با برداشت يك ميليارد و 600 ميليون دلار از صندوق توسعه ملي توسط دولت جهت اجراي طرح‌هاي مذكور در روستاها، موافقت نموده است.
«طرح توليد پوشاك» در مناطق روستايي، يكي از اين طرح‌هاست كه طبق آخرين تفاهم انجام شده بين سازمان برنامه و بودجه و وزارت صنعت، معدن و تجارت، قرار است با سرمايه حداقل 68 ميليارد توماني در هر استان انجام شود. استان همدان نيز با توجه به جمعيت قابل توجه روستانشينان و نيز نظر به نرخ بالاي بيكاري در روستاها، به عنوان يكي از استان‌هاي هدف در اين طرح، معرفي شده است.
اين طرح از جهات مختلفي حايز اهميت مي‌باشد كه لزوم توجه مسئولان ذي‌ربط در استان را افزون مي‌نمايد: نخست اينكه موضوع كمبود آب و خشكسالي در برخي روستاها به معضلي اساسي تبديل شده و اجراي چنين طرح‌هايي كه وابستگي چنداني به آب ندارند، باعث مي‌شود از بيكاري و فقر روستانشينان جلوگيري شود. دوم اينكه چنين طرح‌هايي به نوعي زودبازده است و آثار اجراي آن در زندگي مردم روستاها، ملموس و محسوس خواهد بود.
نكته سومي كه در اين زمينه مطرح است اينكه بنا به برآورد كارشناسان و متخصصان امر، ظرفيت بازار پوشاك 30 هزار ميليارد تومان مي‌باشد كه حدود 18 هزار ميليارد آن از داخل تأمين مي‌شود و مابقي از كشورهاي خارجي تأمين مي‌شود كه عمدتاً هم قاچاق بوده و ضربات اساسي به توليدكنندگان داخلي وارد مي‌نمايد. حال اگر طرح مذكور به درستي اجرا شود، هم به نفع اقتصاد ملي خواهد بود و هم در بهبود وضعيت كسب‌وكار در روستاها، مؤثر خواهد بود.
نكته مهمي كه در اين طرح گنجانده شده، آموزش و خريد تضميني محصولات نهايي است كه نشان از انجام مطالعات و بررسي‌هاي لازم و برنامه‌ريزي و پيش‌بيني مقتضي در راستاي انجام موفقيت‌آميز طرح دارد و نويدبخش اين نكته است كه همه آحاد علاقمند و واجد شرايط اوليه از جمله انگيزه كافي جهت كار و تلاش به منظور رهايي از فقر و بيكاري، مي‌توانند تحت پوشش آن قرار گيرند. با اين حال، توجه به چند موضوع مهم در اين راستا بسيار ضروري است:
نخست اينكه مسئولان مربوطه در استان، نبايد فرصت را از دست بدهند؛ چراكه با توجه به قرارگرفتن استان همدان در بين استان‌هاي هدف جهت اجراي اين طرح، به نظر نمي‌رسد كار دشواري جهت جذب اين اعتبارات و تسهيلات، در پيش رو داشته باشند؛ پس نبايد شاهد آن باشيم كه حتي يك ريال از 68 ميليارد تومان اختصاص يافته به هر استان ـ كه خيلي هم زياد نيست ـ جذب نشود و به استان ديگري اختصاص يابد.
دوم اينكه همه دست‌اندركاران امر به‌گونه‌اي طرح را اجرا و مخصوصاً نظارت كنند كه از انحراف در نيل به اهداف تعيين شده، جداً جلوگيري شود. متأسفانه در گذشته نيز شاهد اجراي طرح‌هايي از اين قبيل در سطح كشور با اهداف متنوع و متفاوت بوده‌ايم كه بعضاً در اجرا، دچار انحراف شده و عملاً بيشتر تسهيلات اختصاص يافته در جهت اهداف تعيين شده، سرمايه‌گذاري و هزينه نشده است و همين امر باعث شده تا علاوه بر شكست طرح‌هاي مذكور، حتي آورده اوليه دولت براي اجراي اينگونه طرح‌ها بازگشت پيدا نكند!
نكته مهمتر اينكه، اينگونه طرح‌ها بايد جمعيت بيكار را در روستاهايي خاص دربر گيرد و اينگونه نباشد كه اقشار فعال و مشغول به كار روستايي در بخش‌هايي نظير كشاورزي، باغداري و دامپروري را هم شامل شود و در نتيجه به فرض موفقيت طرح، بخش‌هاي مذكور بويژه كشاورزي در روستاها تضعيف شود. براي اين منظور، لازم است روستاهاي هدف جهت اجراي اين طرح، پس از بررسي‌هاي لازم و تحقيقات مستند و علمي، انتخاب شوند و مزيت‌هاي نسبي هر روستا در كنار معضلات و مشكلات مبتلابِه آنها لحاظ گردد.
نهايتاً اينكه در راستاي بهبود وضعيت استان بخصوص در زمينه اقتصادي و جهت كاهش بيكاري بويژه در بين اقشار كمتر برخوردار نظير روستاييان، نبايد از هيچ فرصتي ولو ظاهراً كوچك غفلت شود و هر يكي از مسئولان و دستگاه‌هاي مرتبط بايد با جديت و تلاش  وافر به وظايف و تكاليف خود عمل نمايند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com