استـان سر درگُم تصمیم بزرگ همدان پیام
 
 
يكشنبه - 3 فروردين 1399 - شماره سال۹
 
امروز : شنبه ، 16 فروردين 1399

Today : Sat, April 4, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


سال ۹۹ مبارک
همدان لیبل
مرکز چاپ و بسته بندی همدان
logo-samandehi
 
کد مطلب:  106723 تاریخ انتشار:  1398-12-19 - 09:29 تعداد بازدید:  470
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رزن و اسدآباد مرکز سکونت بیماران غیربومی شده است
استـان سر درگُم تصمیم بزرگ

گزارش

 در هفدهمین روز از شیوع کرونا در همدان موارد ابتلا به مرز 35 نفر رسیده است و فوتی‌ها نیز با 2 مورد جدید همراه بوده‌اند.
آمارهای وزارت بهداشت در 24 ساعت گذشته به‌خوبی بیانگر شدت شیوع این بیماری در کشور است و تا جایی پیشرفته که تعداد مبتلایان ایرانی را به 5 هزار و 832 نفر رسانده است.
با اینکه علوم پزشکی با استناد به گزارش‌های سازمانی خود تأکید می‌کند که قرنطینه خانگی در بین مردم همدان آغاز شده و استاندار هم از حضور مسافران نوروزی همدان را منع می‌کند، اما خبرهای جالبی زیر پوست شهر در جریان است
مستند بر گفته‌های یک منبع آگاه با شرایط موجود وضعیت همدان در کمتر از یک هفته آینده بحران‌زده خواهد شد و این نشانگر آن است که هنوز مسئولان و برخی منفعت‌طلبان میزان آسیب‌پذیری استان نسبت به این ویروس را درک نکرده‌اند.
 افزایش پلاک‌های غریبه
در همدان
با اینکه پس از اصرار رسانه‌ها بالأخره استاندار مجاب به قرنطینه نوروزی استان شد اما در همین یکی‌، دو روز گذشته بسیاری از خودروهای غیربومی ترددشان در شهر همدان افزایش یافته تا جایی که یک منبع آگاه بیمارستانی به همدان‌پیام از تعویض خودروهای استان‌های منشا کرونا چون قم در برخی شهرستان‌های از جمله رزن خبر می‌دهد.
مستند بر گزارشات واصله از طریق این منبع برخی از افراد به‌ویژه آنان که از قم به نیت ایمن ماندن از ابتلا به کرونا، راهی همدان شده‌اند،  در شهرستان‌هایی از جمله رزن و اسدآباد به اجاره مسکن‌های موقتی اقدام کرده و گروه دیگری هم که به امید درمان به همدان آمده‌اند، از ترس مواجه شدن با بومی‌های استان در همین شهرستان‌های یاد شده با هزینه‌های مختلف به کرایه خودروهای پلاک 18 و 28 اقدام کرده و وارد شهر می‌شوند.
این منبع در توضیح بیشتر به خبرنگار ما می‌گوید: بررسی‌ها نشان می‌دهد در چند روز گذشته میزان تردد غیربومی‌ها در همدان افزایش یافته و سبب شیوع واگیردار بودن این بیماری در سطح استان شده است.
وی تردد مسافران حتی در هتل‌های همدان را یک سم واقعی به جان سلامت همدان می‌داند و می‌افزاید: متأسفانه برخی مدیران متوجه شدت آسیب‌پذیری این ویروس نیستند و هنوز به‌دنبال رویای جذب گردشگر با جان و سلامت مردم بازی می‌کنند.
 محدودیت‌ها را بیشتر کنید
آنچه شواهد نشان می‌دهد و منابع بیمارستانی تأیید می‌کنند بالا رفتن ترددهای بین شهری و افزایش تعداد مراجعان غیربومی در بیمارستان‌های همدان است این در حالی است که در پیک بحرانی بیماری باید مراقبت‌ها بیشتر شود.
بنابر آنچه عنوان شد این حجم ترددهای غیربومی کار را به جایی کشانده است که حجم بالایی از تماس‌های مردمی روزنامه محور اعمال محدودیت‌های بیشتر در شهر است.
 پزشکان همدانی در راه قم!
با افزایش آمار ابتلا در همدان، به نظر می‌رسد اتفاقات عجیب و غریب دیگری نیز در حال رقم خوردن است تا جایی که تعدادی از پزشکان همدانی راهی قم می‌شوند تا به درمان بیماران این استان اقدام کنند.
گویا در همدان و قم مبادله انسان با انسان (بیمار و پزشک) صورت گرفته و مدیران و مسئولانی که باید بیدار و هوشیار وضع موجود را رصد و مانع آن شوند، هنوز سر در گم هستند.
در همین راستا مدیر درمان تأمین‌اجتماعی استان همدان در حاشیه مراسم بدرقه تیم پزشکی استان همدان به بیمارستان امام رضا(ع) قم، با اشاره به ظرفیت تاب‌آوری همکاران مرکز درمانی برای مقابله با بیماری کووید ۱۹، به ایسنا گفته است: با شناختی که از همکاران تأمین‌اجتماعی ستاد و صف در سطح کشور و استان وجود دارد می‌توانیم با کمک و یاری خداوند متعال و تلاش همکاران، این بحران را با کمترین هزینه عاطفی و روانی پشت سر بگذاریم.
علیرضا صفری با اشاره به اینکه موازی کاری و تدوین دستورالعمل های متنوع و گاهی متناقص و عجولانه به افزایش سر درگمی سازمان‌ها منجر خواهد شد، بیان کرد: این موضوع باید در سطح کلان با طراحی ساز و کار مشخص مدیریت شود تا با وحدت رویه به وجود آمده، سازمان‌های سلامت بتوانند در اجرای محتواهای تدوین شده، سرعت عمل و دقت بیشتری داشته باشند.
 مردم در برابر هشدارها
مقاومت می‌کنند
با وجود اینکه سطح اطلاع‌رسانی و هشدار از منابع معتبر درمانی در استان افزایش یافته، اما یک متخصص روانپزشکی در استان به خبرنگار ما از پایین آمدن تأثیرپذیری مردم در برابر هشدارها می‌گوید.
این استاد دانشگاه می‌افزاید: با اینکه آموزش عمومی در شهر بالا رفته و بیشتر همدانی‌ها سعی در مراقبت‌های فردی از نفوذ این بیماری دارند، با این حال به نظر می‌رسد با حجمی از درخواست‌های بیماران غیرهمدانی که برای درمان به استان‌ ما آمده‌اند با یک موج شیوع قوی‌تر از پیش مواجه شویم.
به باور این منبع که به دلیل شرایط حساسیت‌زایی علوم پزشکی همدان خواستار حفظ نام خود است، شرایط زندگی با کرونا برای مردم کم‌کم تبدیل به یک عادت شده و همین موضوع شدت هراس از آسیب‌پذیری را کاهش داده است.
وی افزود: متأسفانه برخی تصمیمات این فرض را تصدیق می‌کند که مسئولان دولتی ما در مواقع بحرانی، عملکردی متناقض دارند؛ به عنوان مثال تا یک هفته گذشته تمامی ادارات و مراکز پرتردد تعطیلی نصفه و نیمه بود که خود جای نقد بسیار داشت اما امروز شاهد آن هستیم که برخلاف شدت شیوع که باید محتاط‌تر عمل شود، مجدداً ادارات به ساعت کاری پیشین خود بازمی‌گردند.
 تعداد مبتلایان همدان
روبه افزایش است
با شرایط پیش‌آمده به‌نظر می‌رسد فریادهای کمک‌خواهی علوم‌پزشکی برای همراهی سایر نهادها چندان کارآمد نبوده و برخی مدیران و مسئولان همدان بنابر مصلحت حوزه کاری خود اقدام می‌کنند و با امنیت و سلامت مردم بیگانه‌اند.
مدیر روابط عمومی علوم‌پزشکی همدان به خبرنگار ما از افزوده شدن 2 مورد فوتی خبر می‌دهد و می‌گوید: با شدت شیوع بیماری در همدان آمار ابتلای معاون بهداشتی این سازمان در استان تا غروب روز شنبه، 34 نفر را نشان می‌دهد و شک بیماری در بین 254 همدانی وجود دارد.
محمد طاهری با توصیه به رعایت نکات بهداشتی و اجتماعی که از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا به مردم ارائه می‌شود، گفت: این روزها مردم حتما از سفرهای غیرضروری خودداری کنند و در تجمعات حاضر نشوند.
وی با اشاره به اینکه افراد به صورت مرتب دست‌ها را با آب و صابون بشویند و روش صحیح شستن را هم رعایت کنند، گفت: شستن دست‌ها باید ۲۰ تا ۳۰ ثانیه طول بکشد و در روز بین ۱۵ تا ۲۰ بار انجام شود.
این متخصص باکتری‌شناسی با بیان اینکه باید هنگام سرفه و عطسه حتما جلوی دهان و بینی را با دستمال یک‌بار مصرف گرفت و سپس آن را داخل سطل زباله دربسته انداخت، افزود: افراد تا جایی که امکان دارد با دستکش با اشیای در دسترس کار کنند. 
وی با اشاره به اینکه ۱۰ صفحه آلوده وجود دارد و افراد باید پس از تماس با آنها سریع دست‌ خود را با آب و صابون بشویند، گفت: صفحه کلید آسانسورها، خودپردازها، کامپیوتر و زنگ ورودی اماکن، موس و صفحه زیر آن، صفحه موبایل و تبلت، صفحه دستگاه پز بانک، دستگاه حضور و غیاب پرسنلی، استامپ‌ها، صفحات دستگاه نوبت‌دهی امکان احتمال آلودگی دارند و باید پس از تماس با آنها دست‌ها را شست.
طاهری با بیان اینکه افراد با کوچکترین علائم سرماخوردگی و یا آنفلوآنزا به پزشک مراجعه کرده یا در منزل استراحت کنند، خاطرنشان کرد: به‌طور کلی شاید بسیاری از افراد ویروس کرونا را دریافت کنند اما هیچ علامی نداشته باشند و قرار هم نیست این ویروس موجب فوت افراد شود؛ به‌طورکلی کمتر از ۳ درصد فوت ناشی از ویروس کرونا را در جهان شاهد هستیم.
وی تصریح کرد: ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون علائم درمان می‌شوند یعنی به شکل خود محدود شونده درمان می‌شوند بدون اینکه دارویی مصرف کنند و ۲۰ درصد مابقی به بیمارستان مراجعه می‌کنند که احتمال فوت تقریبا کمتر از 3 درصد از آنها وجود دارد.
 فعالیت کارتن به دستان همدان برای مقابله با کرونا ممنوع شد
از طرفی فرمانده انتظامی استان گفت: با توجه به ممنوعیت اجاره دادن سوئیت‌منزل‌ها در استان، فعالیت کارتن‌ به دست‌ها نیز ممنوع است.
بخشعلی کامرانی‌صالح در این باره بیان کرد: گشت‌های نظارت بر اماکن عمومی به افراد کارتن به دستی که به اجاره دادن سوئیت یا منزل اقدام می‌کنند در بار نخست تذکر می‌دهند و در صورت بی‌توجهی به مرجع قضایی معرفی می‌کنند.
وی افزود: بر اساس تدابیر اتخاذ شده همدان نیز جزو استان‌هایی است که امسال تمهیدات لازم برای پذیرش مسافر ندارد و از چند روز پیش هم از فعالیت سوئیت‌منزل‌هایی که به پذیرش میهمان اقدام می‌کردند، جلوگیری شد.
فرمانده انتظامی استان همدان افزود: مطالبی مبنی اجاره طولانی‌مدت خانه‌ها به مسافرانی که از قم و شمال کشور به این استان سفر کرده‌اند منتشره شده است که صحت ندارد.
بخشعلی کامرانی‌صالح درباره انتشار برخی شایعات در فضای مجازی گفت: پلیس فتا با رصد کامل فضای مجازی، با افرادی که قصد تشویش اذهان مردم و بر هم زدن امنیت روانی جامعه را دارند با قاطعیت برخورد و این افراد را به مراجع قضائی معرفی می‌کند.
کامرانی‌صالح افزود: پلیس با افرادی که اقلام بهداشتی مورد نیاز شهروندان را احتکار می‌کنند یا با تولید اقلام بهداشتی تقلبی سلامتی شهروندان را به خطر می‌اندازند، برخورد می‌کند.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com