1399-03-011399-03-11bool(false) 1399-03-011399-03-11bool(false) ایجاد دومین موزه راه ابریشم در همدان همدان پیام
 
 
يكشنبه - 11 خرداد 1399 - شماره 3767
 
امروز : يكشنبه ، 11 خرداد 1399

Today : Sun, May 31, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  101603 تاریخ انتشار:  1398-08-23 - 09:57 تعداد بازدید:  266
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

یونسکو به مدیریت شهری پیشنهد داد
ایجاد دومین موزه راه ابریشم در همدان

گردشگری

جلسه صحن پنجاه و پنجم شورای شهر همدان فرصتی رقم زد تا شهردار و دبیر اجلاس راه ابریشم از نتایج این اجلاس  بگویند.
در این نشست شهردار همدان پس از اشاره به نتایج مطلوب اجلاس جهانی راه ابریشم گفت : آرزو می کنم مدیریت واقعی در شهر ها حاکم شود و برای معرفی همدان از هر ظرفیتی در جهان استفاده کنیم . عباس صوفی عنوان کرد : برای دیدن نتایج اجلاس راه ابریشم زمان می خواهیم.
وی گفت: پس از برگزاری اجلاس راه ابریشم وعده ایجاد دومین موزه جهانی یونسکو بعد از چین در همدان از سوی نمایندگان یونسکو به همدان داده شد.
عباس صوفی شهردار همدان و حسن محمدی دبیر همایش بین المللی کشورهای عضو جاده ابریشم صحضور در جلسه صحن علنی شورای شهر درباره ابعاد این همایش توضیح دادند.
شهردار همدان اظهار داشت: از نظر ما همایش کشورهای عضو جاده ابریشم یک همایش موفق بود، هرچند مدیریت شهری همدان مسئولیت کاری را بر دوش گرفت که وظیفه میراث فرهنگی بود.
وی با بیان اینکه در الگوی جهانی مدیریت شهری مسئول حفظ میراث فرهنگی است، افزود: همایش کشورهای عضو جاده ابریشم یک همایش فرهنگی بود نه یک همایش اقتصادی که ما بخواهیم یک هفته پس از پایان، نتایجش را مطالبه کنیم
صوفی با تاکید بر اینکه ما از هر فرصتی برای معرفی همدان در جهان استفاده می‌کنیم، ابراز کرد: در این همایش نمایندگان 14 کشور در همدان حضور یافته و با چشمان خود امنیت و پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران را مشاهده کردند.
وی بیان کرد: همدان مدعی 500 سال پایتختی کشور بزرگ ایران بوده و بیشترین آثار تاریخی را در خود جای داده است و همایش راه ابریشم سبب شد این ظرفیت‌ها در سازمان جهانی یونسکو دیده شود.
شهردار همدان معرفی همدان در شبکه‌های ملی و برون مرزی، دعوت از مسئولان مدیریت شهری همدان از سوی یونسکو برای اهدای جایزه اخلاق در علم و راه اندازی صفحه‌همدان در سایت یونسکو را از جمله دستاوردهای همایش برشمرد و گفت: به پیشنهاد شرکت نمایشگاه‌های بین المللی همدان نمایشگاه صنایع دستی کشورهای عضو جاده ابریشم سال آینده در همدان برگزار می‌شود.
در این نشست شهردار همدان در پاسخ به مطالبه کمیسیون گردشگری شورای شهر همدان در ارتباط با اعلام هزینه‌ انجام شده برای برگزاری اجلاس «راه ابریشم»،  گفت: برای خواهرخواندگی با بم ۲۰۰ میلیون تومان هزینه کردیم و دستاوردی نداشت، در این زمینه سوال نکردم چون معتقدم در کنار کار عمرانی به برنامه فرهنگی هم نیاز داریم.
وی عنوان کرد: برای معرفی همدان به عنوان شهر خلاق نیز موضوع را در دو رسته شهر سبز و طراحی و معماری مورد بررسی قرار داده‌ایم و در حال انجام مقدمات کار هستیم.
صوفی با بیان اینکه معاون یونسکو با دیدن ظرفیت‌های فرهنگی همدان اعلام کرد این شهر استحقاق این را دارد که یک اثر ثبت شده جهانی داشته باشد، افزود: ما موضوع را تا این مرحله پیش برده‌ایم و ادامه این مسیر بر دوش میراث فرهنگی است. وی اظهار داشت: علاوه بر موافقت یونسکو برای راه‌اندازی یک موزه توسط آقای سهرابی، آنها موافقت کردند هزینه ساخت دومین موزه بزرگ یونسکو با موضوع راه ابریشم در همدان را متقبل شوند به شرط آنکه زیرساخت‌های آن توسط همدان فراهم شود.
دبیر همایش کشورهای عضو جاده ابریشم نیز با تشریح مراحل شکل گیری این همایش و اتفاقات رخ داده در آن بیان کرد: در طول این همایش جمعا هزار و 365 خبر توسط روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها، پایگاه‌های خبری و غیره منتشر شد.
وی با اشاره به اینکه هنگام برگزاری این جشنواره با مشکلاتی همراه بودیم و حتی مجبور شدیم به دلیلی برنامه خود در دانشگاه بوعلی سینا را به مکان دیگری منتقل کنیم، گفت: ما در بحث محتوا ورود نداشتیم چرا که این بخش در اختیار ما نبود.
حسن محمدی با اشاره به کسب عنوان شهر سبز جهان اسلام توسط همدان و لزوم حفظ آن ابراز کرد: ما برای کسب این جایگاه به 400 سوال پاسخ دادیم و لازم است به جای اینکه به دنبال برند دیگری برای شهر باشیم همین برند را دنبال و تقویت کنیم.
وی در پاسخ به اظهارات فعالان گردشگری درباره جهانی شدن آثار همدان نیز تصریح کرد:  این فعالان خوب است در کنار دفاع تمام قد خود از میراث فرهنگی، انتقاد سازنده‌ای نیز این مجموعه داشته باشند.
دبیر همایش کشورهای عضو جاده ابریشم افزود: در زمان برگزاری همایش راه ابریشم آقای یاموچی که مسئول ارزیابی در یونسکو برای ثبت جهانی آثار هستند در همدان حضور یافته و از تپه هگمتانه بازدید کردند. وی گفت: ایشان هنگام بازگشت از این بازدید روحیه خوب و نظر مثبتی داشتند و اظهاراتی کردند که سبب شد برخی مسئولان میراث فرهنگی در تهران به ایشان پیام داده و بگویند اندکی واکنش‌های خود را کم کنید اگر این افراد بفهمند نظر شما مثبت است از فردا از ما می‌خواهند پرونده ثبت جهانی را به یونسکو ببریم.
محمدی بیان کرد:  این چه دیدی است که مدیران میراث فرهنگی نسبت به موضوع دارند، با این شرایط چطور انتظار داریم همدان با هزار 800 اثر تاریخی و طبیعی به ثبت جهانی برسد.
بادامی نجات نایب رئیس شورای شهر همدان نیز عنوان کرد: انتظار داریم صحبت‌های فعالان گردشگری همدان درباره این رویداد متاثر از فضای مجازی که بعضا برخی افراد این مهم  را به مسائلی مانند آسفالت کردن مناطق حاشیه‌ای شهر گره زده بودند، نباشد.
وی تصریح کرد: چندین برابر هزینه‌های این همایش در مناطق توانمند سازی شده همدان هزینه شده است موضوعی که ما به خوبی از آن مطلع هستیم.
ابراهیم مولوی دیگر عضو شورای شهر نیز درباره برند همدان شهر سبز پایدار نیز اظهار داشت:  این برند با مصیبت به دست آمده است و لازم است حفظ شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com