1399-04-051399-04-15bool(false) 1399-04-051399-04-15bool(false) 1399-04-051399-04-15bool(false) 1399-04-051399-04-15bool(false) 1399-04-051399-04-15bool(false) 1399-04-051399-04-15bool(false) 1399-04-051399-04-15bool(false) سومین دستکند همدان درآبرومند رخ نمایان کرد همدان پیام
 
 
يكشنبه - 15 تير 1399 - شماره 3793
 
امروز : يكشنبه ، 15 تير 1399

Today : Sun, July 5, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  94165 تاریخ انتشار:  1398-03-07 - 08:51 تعداد بازدید:  361
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سومین دستکند همدان درآبرومند رخ نمایان کرد

مادستان

حدود 2سال پیش در روستای آبرومند از توابع شهرستان بهار یک دستکند جدید، کشف شد که امسال با رایزنی و همکاری شهرداری صالح آباد ، مطالعه و کاوش های میدانی در این منطقه آغاز شد .
کشف سومین شهر زیرزمینی استان همدان مربوط به دوره ایلخانی در 500 متری روستای آبرومند از توابع شهرستان بهار اتفاقی تازه در حوزه تاریخی  است که بار دیگر کاوشگران را پای کار آورده است.
هزاران سال قبل تمدن‌های قدیمی به دلایلی که برخی از آن‌ها برای محققان و تاریخ شناسان کنونی مجهول است تصمیم گرفتند از زندگی بر روی سطح زمین گریخته و در اعماق آن به دنبال پناهگاه‌هایی برای خود بگردند.
آن‌ها در این تلاش توانستند به طور خارق‌العاده شهرهایی زیرزمینی ایجاد کنند که دارای تعداد زیادی اتاق، مکان‌هایی برای عبادت، محل‌هایی برای کشاورزی و دیگر موارد بوده و پناهگاه‌هایی امن به شمار می‌آمدند.
این شهرهای زیرزمینی باستانی با ظرافت خاصی ساخته شده و با وجود قرار داشتن زیر زمین از معماری فوق‌العاده‌ای برخوردارند به طوری که نمونه‌های آنها را در برخی نقاط جهان داشته‌ایم.
ارزانفود از شهرهای زیر زمینی دست کند بی نظیر دنیا و مهم‌ترین و با ارزش ترین محوطه دست کند در کشور است
این شگفتی در استان همدان نیز مشاهده شده است تا جایی که تا پیش از این دو شهر زیر زمینی سامن و ارزانفود به عنوان شناسنامه‌ای از قدمت ۳ هزار ساله این استان کشف شده به طوری که ارزانفود از شهرهای زیر زمینی دستکند بی نظیر دنیا و مهم‌ترین و با ارزش ترین محوطه دست کند در کشور است.
شهر زیرزمینی سامن نیز یکی از چند دست‌کند استان همدان است که در دنیا بی‌نظیر بوده و در جنوب غربی شهرستان ملایر معماری و قدمت تاریخی آن گویای عظمت و تاریخ استان همدان است؛ این شهر با وسعتی حدود سه هکتار به دست پیشینیان ایرانی قبل از دوره اشکانیان در دل زمین کنده شده است. و حالا ردپای آبرومند با دستکند تازه یافت شده اش به تاریخ ایران کشیده شد
علیرضا وزینی شیرزاد دهیار روستای آبرومند که این دستکند در زمین پدری وی قرار دارد در گفتگوی اختصاصی با همدان پیام می گوید : محل قرارگیری این دستکند در فاصله 150 متری جاده اصلی به سمت کرمانشاه قرار دارد . وی گفت : سال گذشته پیگیری و ارتباط با میراث فرهنگی را آغاز کردیم تا با حضور بتوانند کارهای لازم را برای این دستکند انجام دهند .وی گفت با اشاره به موقعیت جغرافیایی این منطقه، افزود: مجموعه دستکند صالح آباد، در مجاورت مسیر کرمانشاه-همدان قرار دارد که جزء مسیرهای پرتردد است و در صورت تبدیل به محیط گردشگری، دسترسی راحت و آسانی خواهد داشت.
 کاوش در حال انجام
  معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان نیز از کاوش و انجام امور پژوهشی بر روی این دستکند در سالجاری خبر داد. احمد ترابی با بیان اینکه به علت وسعت زیاد این دستکند، کاوش آن سال ها زمان خواهد برد، ادامه داد: برای تأمین اعتبار این پروژه باید گمانه زنی انجام گیرد و مرحله به مرحله پیش رفت چرا که به علت مساحت این منطقه، برآورد اعتبار کامل و کافی ممکن نیست.
ترابی با اشاره به اینکه در این منطقه سومین دستکند استان قرار دارد، اظهار کرد: در گذشته به علت اختلافات داخلی و جنگ هایی که رخ می‌داد، مردم چنین مناطقی را برای در امان ماندن نوامیس و اموالشان می‌ساختند.
وی با انتقاد از اینکه برخی برای دستکند های سامن، ارزانفود و صالح آباد ( آبرومند )  از لفظ شهر زیرزمینی استفاده می‌کنند، توضیح داد: مردم از این مناطق، برای پناه گرفتن و در امان ماندن استفاده می‌کردند و به کار بردن عنوان شهر زیرزمینی در اذهان عمومی تصوری مبنی بر وجود مغازه، خیابان و شمایل شهری پدید می‌آورد.
ترابی با بیان اینکه تا کنون سه حجره در دستکند یاد شده کشف شده است، گفت: بر اساس تکه سفال های کشف شده از این سه حجره، قدمت و پیشینه این دستکند به دوره ایلخانیان برمی‌گردد.
معاون میراث فرهنگی استان همدان عنوان کرد: درباره اینکه کدام یک از دستکند های استان، پیشرفته تر یا قدیمی‌تر است، در حال حاضر نمی توان نظری داد.
خواناسازی دستکند کشف شده
سرپرست گروه کاوش دستکند صالح‌آباد( آبرومند )  هدف از حفاری و مطالعه این منطقه را خواناسازی آن بیان کرد.
محمد شعبانی به ایسنا گفت: گزارش های مردمی مبنی بر وجود دستکند زیرزمینی در این منطقه، علت اصلی بررسی و کاوش این مجموعه است که طی چند روز آینده، فصل اول آن تمام خواهد شد.
وی با بیان اینکه براساس کاوش و حفاری های زیرزمینی، متوجه وجود تعدادی فضای معماری در سطح دستکند شدیم، ادامه داد: طبق داده هایی که تاکنون یافت شده، این دستکند مربوط به دوره میانه اسلامی و ایلخانیان است که نسبت به دستکندهای ارزانفود و سامن، جدیدتر است.
وی درباره فصل های پس ی کاوش مطرح کرد: فصل اول با همکاری و تأمین اعتباری افزون بر ۳۰ میلیون تومان توسط شهرداری در حال انجام است اما برای فصول پس ی که با هدف کاوش و شناسایی محیط و وسعت آن انجام خواهد شد، به اعتبار بیشتری نیاز داریم.
سرپرست گروه کاوش دستکند صالح‌آباد ( آبرومند )  در مقایسه این دستکند با سامن و ارزانفود، توضیح داد: هرسه دستکند مجموعه هایی زیرزمینی و در بستر سنگ هستند که تفاوت های ساختاری بسیاری با یکدیگر دارند، ارزانفود قدیمی‌تر بوده و در بستر سنگ شیث قرار داشته در حالیکه صالح آباد از جنس سنگ کنگلومرا است.وی درباره محیط های کشف شده این دستکند، عنوان کرد: این مجموعه زیرزمینی دارای دریچه های ورودی، راهروهای ارتباطی در ابعاد مختلف است که از نوع ساختارهای آنها و کشف اسکلت های حیوانی متوجه اهمیت دامداری و دامپروری در این منطقه شدیم.
شعبانی با بیان اینکه تا کنون اسکلت انسانی از این محوطه پیدا نکرده‌ایم، گفت: بسترهایی که کاوش در آنها انجام داده‌ایم، بکر نبوده و توسط مردم و اهالی از حالت اولیه خود خارج شده این در حالیست که تنها در صورت بررسی محیط بکر و دست نخورده احتمال یافت اسکلت انسانی وجود دارد.
سرپرست گروه کاوش دستکند آبرومند در پایان یادآور شد: ارتفاع این مجموعه از سطح آب های آزاد، حدود ۱۸۰۰ متر و عمق فضای دستکند ۴.۵ متر است.
 دستکندهای تاریخی همدان
تا پیش از این دو دستکند تاریخی ارزانفود و سامن که هر یک شهر زیرزمینی با آثار و اشیای تاریخی است، گواهی بر تاریخ 3 هزار ساله همدان شده بودند که حالا با کشف این دستکند تاریخی یک مجموعه واجد ارزش دیگر به میراث تاریخی همدان افزوده شد  گفتنی است ؛ محوطه تاریخی و زیرزمینی ارزانفود در روستای ارزانفود در 17 کیلومتری جنوب غربی بخش مرکزی همدان واقع است.
این مجموعه یکی از معماری‌های دستکند استان همدان است که در سال 89 به صورت اتفاقی در اثر فعالیت‌های عمرانی معدن‌کاران منطقه شناسایی شد.از همان سال پیگیری‌های لازم برای کاوش و بررسی‌های باستانشناسی از سوی پژوهشگاه میراث فرهنگی آغاز شد.دستکند ارزانفود سه تا پنج متر پایین تر از سطح زمین و سنگ‌های بزرگ، اتاق‌های متعدد و راهروهای تو در تویی دارد که باستان‌شناسان استان همدان توانسته‌اند با همکاری یکدیگر تاکنون در سه فصل کار پژوهشی، بیش از 70 اتاق آن را در پنج کارگاه پیدا کنند.
در این محوطه تاریخی راهروها به اتاقک‌ها راه دارد و برخی از سالن‌ها به حدی بزرگ و باشکوه است که هر بازدیدکننده‌ای را به وجد می‌آورد.این دستکند هنوز مورد بازدید همگان نیست اما با مرمت و احیای آن و ایجاد نور و روشنایی می‌توان از آن بازدید کرد.
 سامن
دستکند قدیمی سامن در سال 1384 و هنگامی که شرکت مخابرات همدان قصد انتقال فیبرهای نوری را در شهر سامن داشت، کشف شد. بر همین اساس طی مجوزی از سوی پژوهشکده باستان شناسی، هیأتی مأمور کاوش در این منطقه شدند، این کاوش‌ها منجر به کشف 25 اتاق، سالن و راهروهای ارتباطی شد؛ این شهر که در عمق سه تا 6 متری زمین قرار دارد، به مرور در دوره‌های مختلف تاریخی کنده شده است.
شهر پنهان یا زیرزمینی سامن که احتمالاَ شهری مخفی در دوره پیش از اشکانی بوده و پس ها نیز از آن به عنوان گورستان استفاده می‌شده، در 15 کیلومتری شهر ملایر در استان همدان قرار دارد.
این دو دستکند که از آثار تاریخی چشمگیر استان همدان به شمار می‌رود، هنوز مهیای بازدید علاقمندان و گردشگران نیست اما به زودی این امر میسر خواهد شد.دستکند ارزانفود مرمت و نورپردازی شده اما با توجه به اینکه هنوز زیرسازی مسیر دستکند از روستا تا این اثر تاریخی انجام نشده است، قابلیت بازدید ندارد.
دستکند سامن نیز هنوز به علت آماده نشدن نورپردازی و مرمت آن مهیای حضور گردشگران نیست.حال امید آن میرود دستکند یافت شده در روستای آبرومند بتواند دریچه ارزشمندی به سمت معرفی تاریخ همدان باز کند.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com