قیمت نفت به بیش از ۴۰ دلار می‌رسد؟ همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 7 خرداد 1399 - شماره 3764
 
امروز : پنجشنبه ، 8 خرداد 1399

Today : Wed, May 27, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


عید سعید فطر مبارک
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  108658 تاریخ انتشار:  1399-02-30 - 09:22 تعداد بازدید:  86
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

قیمت نفت به بیش از ۴۰ دلار می‌رسد؟

اقتصادی

 بهای معاملات نفت در چند روز گذشته که سرمایه‌گذاران توجه خود را به کاهش تولید از سوی تولیدکنندگان بزرگ معطوف کردند و نشانه‌های اولیه از بهبود تقاضا پس از رفع تدریجی محدودیت‌های قرنطینه مشاهده شد، افزایش پیدا کرد و طبق گفته کارشناسان احتمال افزایش قیمت از مرز ۴۰ دلار نیز وجود دارد.
به گزارش ایسنا، توجه بازار به میزان فزاینده‌ای به عرضه معطوف شده است، زیرا بسیاری از اعضای اوپک پلاس از هدف تعیین‌شده برای کاهش تولید فراتر رفته‌اند. عربستان سعودی در ماه ژوئن یک میلیون بشکه دیگر در روز به کاهش تولید خود اضافه خواهد کرد و امارات متحده عربی و کویت هم در مجموع ۱۸۰ هزار بشکه در روز به کاهش تولیدشان اضافه می‌کنند و تولید روسیه تقریبا به هدف تعیین‌شده نزدیک شده است. بر این اساس کاهش چشمگیر تولید اوپک پلاس تا پایان ژوئن ادامه دارد اما ممکن است این گروه در دیدار ۱۰ ژوئن با تمدید این میزان کاهش موافقت کند.
اما کاهش تولید نفت آمریکا هم به حمایت از قیمت‌های نفت کمک کرده است. آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه خود که پنج‌شنبه گذشته منتشر شد، اعلام کرد آمریکا عامل کلیدی در کاهش ۱۲ میلیون بشکه در روز عرضه جهانی نفت در ماه مه خواهد بود. طبق پیش‌بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت خام این کشور از رکورد 2/12 میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ به 7/11 میلیون بشکه در روز، در سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا خواهد کرد.
 بازار نفت بهبود نسبی یافته است
در این راستا کارشناس حوزه انرژی به ایسنا گفت: با توجه به اینکه توافق کاهش تولید آغاز شده، شاهد افزایش ملایم قیمت‌ها هستیم. به‌گونه‌ای‌که روند نزولی قیمت‌ها متوقف شده و یک روند ملایم صعودی آغاز شده است.
به گفته محمد خطیبی، پیش‌بینی می‌شود که با ادامه این روند می‌توان به قیمت حدود ۴۰ دلار امیدوار بود و اگر چنانچه تعهدات به‌خوبی اجرا شود، حتی قیمت‌های بالاتر هم می‌توانیم شاهد باشیم البته این موضوع بستگی زیادی به عملکرد کشورها دارد.
این کارشناس حوزه انرژی با تأکید بر اینکه در پایان این ماه می‌توان عملکرد شرکت‌ها و نتیجه حاصل را بازبینی کرد، تصریح کرد: اگر حدود ۸۰ درصد تعهدات اجرایی شده باشد، بازار نفت به این مسأله واکنش مثبت نشان خواهد داد اما اگر تعهدات در حد ۵۰ تا ۶۰ درصد یا کمتر عملی شود، واکنش بازار چندان مثبت نخواهد بود.
خطیبی با بیان اینکه شیب ملایم افزایش قیمت که آغاز شده، نشان‌دهنده واکنش مثبت بازار است اما اینکه انتظار داشته باشیم در فاصله کم به قیمت‌های ۶۰ تا ۷۰ دلار برسیم، انتظار غیر واقع‌بینانه است، گفت: باتوجه به اینکه هنوز دنیا بحران کرونا را پشت سر نگذاشته است، نمی‌توان انتظار تحول بزرگ در این صنعت را داشت.
وی با بیان اینکه دلیل اصلی کاهش تقاضا نفت در دنیا ویروس کرونا بوده و تا زمانی‌که این ویروس ریشه‌کن نشود، شرایط به‌حالت گذشته بازنمی‌گردد، اظهار کرد: درحال‌حاضر بسیاری از کشورها درگیر این یروس هستند و شرایط عادی نیست.
 کاهش فعالیت دکل‌های نفتی
این کارشناس حوزه انرژی با اشاره به وضعیت تولید نفت در آمریکا، اظهار کرد: برنامه‌های توسعه‌ای شل آمریکا زیر سؤال رفته است و با قیمت‌های زیر ۳۰ دلار نمی‌توان برنامه توسعه‌ای خاصی را اجرا کرد اما اگر قیمت‌ها به بالای ۴۰ دلار برسد، سرمایه‌گذاران می‌توانند امیدوار باشند تا مجدد سرمایه‌گذاری‌ها رونق بگیرد.
خطیبی با تأکید بر اینکه تا زمانی‌که قیمت‌ها زیر ۴۰ دلار است، برنامه‌های سرمایه‌گذاری خیلی نمی‌تواند امیدوارکننده باشد، تصریح کرد: اکنون شاهد هستیم که فعالیت دکل‌ها در آمریکا کم شده و این مسأله یک شاخص است و فعالیت دکل‌ها به‌عنوان یک شاخص مطرح می‌شود که اکنون کاهش پیدا کرده و دلیل آن کاهش فعالیت‌های توسعه‌ای است.
به گفته وی اگر قیمت‌ها مرز ۴۰ دلار را رد کند، می‌توان نسبت به بهبود وضعیت بازار نفت امیدوار بود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com