گره کور ترافیک در تقاطع معروف فرهنگیان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 25 شهريور 1400 - شماره 4129
 
امروز : جمعه ، 26 شهريور 1400

Today : Fri, September 17, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119651 تاریخ انتشار:  1400-06-23 - 08:38 تعداد بازدید:  82
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گره کور ترافیک در تقاطع معروف فرهنگیان

اقتصادی

■ پروژه پل غدیر با تاریخ تغییر چندین دولت و استاندار یکی از پروژه‌های قدیمی در دست اجراست

عملیات احداث تقاطع غیرهمسطح غدیر شهر همدان درحالی ۲سال قبل به عنوان یکی از طرح‌های مهم مدیریت شهری آغاز شد که با گذشت حدود ۲سال و به اتمام نرسیدن آن، شاهد ایجاد گره و قفل ترافیکی در این شاهراه ارتباطی غرب کشور هستیم.
این طرح دارای یک خط اصلی است که مسیر ارتباطی تهران - غرب کشور را به هم متصل می‌کند، ضمن اینکه خط دوم نیز به صورت فرعی اتصال‌دهنده میدان عاشورا به سه‌راهی فرهنگیان در شهر همدان است.
اعضای شورای شهر پنجم وعده بهره‌برداری از این طرح را در پایان دوره فعالیت خود اعلام کردند که به‌رغم پایان دوره پنجم و آغاز فعالیت ششمین دوره شورا، هنوز خبری از پایان کار و بهره‌برداری از این پروژه مهم حمل‌ونقل و عمران شهری نیست.
با آغاز عملیات اجرایی تقاطع غیرهمسطح غدیر در سال 1398رقمی معادل ۳۵ میلیارد تومان به عنوان اعتبار اولیه به پروژه اختصاص داده و اعلام شد که تکمیل این طرح نیازمند ۸۵میلیارد تومان اعتبار است. با این‌حال هنوز این طرح به سرانجام نرسیده است و شهروندان همدانی و همچنین رانندگان خودروهای عبوری در مسیر ارتباطی به غرب کشور همچنان شاهد بروز گره ترافیکی در بیشتر ساعات شبانه‌روز در این مسیر هستند، ضمن اینکه بارها بروز تصادفات رانندگی نیز منجر به اختلال تردد خودروها در این مسیر شده است، مسیری که تنها راه ارتباطی به استان‌های غربی کشور و نیز مرکز شهر همدان از مسیر تهران - ساوه - رزن به شمار می‌رود.
وضعیت نامطلوب در روند ساخت و تکمیل تقاطع غیرهمسطح غدیر به گونه‌ای است که اعضای شورای ششم اسلامی شهر همدان نیز ضمن انتقاد به شرایط موجود، خواستار اقدام فوری برای ساماندهی و پایان طرح شده‌اند.

 بهره‌برداری از تقاطع غدیر مطالبه مردم
رئیس شورای اسلامی شهر همدان در این‌باره به ایرنا، گفت که بهره‌برداری از تقاطع غیرهمسطح غدیر یکی از مطالبات اصلی شهروندان همدانی است و مردم نگران طولانی شدن روند اجرایی طرح هستند.
محمود مسگریان افزود: فاز تکمیلی تقاطع غیرهمسطح غدیر باید هرچه سریع‌تر با هدف کاهش حجم تردد و رفع گره ترافیکی به بهره‌برداری برسد.
وی بیان کرد: طولانی شدن روند اجرای این پروژه علاوه بر مشکلات عدیده‌ای در بحث حمل‌ونقل و تردد درون و برون‌شهری، بار مالی بسیار سنگینی را به مدیریت‎ شهری همدان تحمیل کرده که امیدواریم اقدام لازم برای حل این معضل بزودی انجام شود.
مسگریان گفت: یکی از اهداف اصلی شورای شهر همدان بر این بوده که طرح‌های نیمه‌تمام در اسرع‌وقت به بهره‌برداری برسند و بر این اساس باید با راهکاری مناسب بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به تکمیل تقاطع غیرهمسطح غدیر اقدام کنیم چراکه در صورت طولانی شدن بار مالی بیشتری را به دنبال خواهد داشت.وی بیان کرد: عملیات احداث و تکمیل تقاطع غدیر باید بدون وقفه اجرایی شود و به عنوان نماینده مردم پیگیری مستمر در ساخت طرح را داریم و شهروندان منتظر بهره‌برداری هستند. وی خواستار تعیین‌تکلیف وضعیت این طرح شد و گفت:  با همراهی شهرداری این انتظار وجود دارد که در اسرع‌وقت نسبت به افتتاح تقاطع غدیر اقدام شود و مردم از نگرانی خارج شوند.

 تعیین برنامه زمان‌بندی برای تقاطع غیرهمسطح غدیر
عضو شورای اسلامی شهر همدان نیز درخصوص اجرای این طرح گفت: روند اجرای پروژه در فاز دوم احداث تقاطع غیرهمسطح غدیر تا زمانی که اعتبار موردنیاز آن تأمین و تحویل پیمانکار نشود، همچنان با مشکل جدی مواجه خواهد بود.
علی رحیمی‌فر با تأکید بر اینکه نقدینگی از سوی پیمانکار پروژه وجود ندارد، افزود: کمبود و یا تأمین اعتبار در حد یک یا 2میلیارد تومان نباید به گونه‌ای باشد که یک پروژه مهم ۷۰میلیارد تومانی را متوقف و تعطیل کند.
وی گفت: برنامه روند عملیات اجرایی فاز دوم تقاطع غیرهمسطح غدیر و زمان‌بندی مالی برای پرداخت مطالبات پیمانکار آن و تزریق بودجه مناسب به این طرح شهری باید هرچه سریع‌تر تهیه و اعلام شود.
به گفته رحیمی‌فر، راه‌اندازی تقاطع غیرهمسطح غدیر حجم گسترده‌ای از ترافیک در مبادی ورودی شهر همدان را کاهش می‌دهد.

 لزوم تسریع در روند اجرای طرح  از سوی پیمانکار
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان نیز درخصوص این پروژه بیان کرد: انتظار داریم تقاطع غیرهمسطح غدیر که از سوی شرکت پیمانکاری بناسازان سپاهان مدیریت می‎شود، در حد نام این شرکت باشد.
اکبر کاووسی‌امید، از پیمانکار فاز دوم پروژه تقاطع غیرهمسطح غدیر خواست که روند اجرایی این پروژه بزرگ شهری را سرعت ببخشد. وی افزود: همچنین پیوست زمان‌بندی پرداخت مطالبات پیمانکاران همراه با برنامه منسجم اجرایی طرح باید در روزهای آتی تعیین‌تکلیف شود تا هرچه سریع‌تر به‌ نتیجه مطلوب برسد. کاووسی‌امید بیان کرد: تکمیل و بهره‌برداری سریع از تقاطع غیرهمسطح غدیر یکی از مطالبات جدی شهروندان همدانی محسوب می‌‎شود که باید با جدیت برای تحقق آن تلاش کنیم.

 تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام مطالبه مردم
رئیس کمیسیون فنی، عمرانی، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر همدان نیز درخصوص این پروژه گفت: یکی از انتظارات جدی مردم در حوزه مدیریت‌ شهری اتمام طرح‌های نیمه‌تمامی است که از مهلت قانونی بهره‌برداری آنها زمان زیادی گذشته است.
مهدی حیدری افزود: خوشبختانه تقاطع غیرهمسطح غدیر در سه‌راه فرهنگیان حدود ۶۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد که عملکردی مطلوب است، اما انتظار می‌رود مدیریت ‌شهری با همتی مضاعف ضمن سرعت بخشیدن به روند اجرای این طرح بزرگ شهری، حداکثر تا ۴ یا ۵ ماه آینده زمینه بهره‌برداری از آن را فراهم کند. وی گفت: کارگاه عمرانی پروژه براساس اعلام پیمانکار با مشکل و محدودیت‌های مالی مواجه شده که به واسطه آن از اردیبهشت‌ماه امسال، کار تعطیل و یا دچار رکود شده است.
حیدری افزود: عمده دلایل تعطیلی و توقف طرح تقاطع غدیر، مشکلات مالی برای پرداخت اعتبار و مطالبات پیمانکار از سوی شهرداری است و البته تعیین‌تکلیف نشدن موضوع تهاتر در پروژه نیز مشکلاتی را ایجاد کرده است.
رئیس کمیسیون فنی، عمرانی، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر همدان گفت: براساس توضیحاتی که اعلام شد؛ عمده دلایل تعطیلی طرح تقاطع غدیر، فقدان پرداخت مطالبات پیمانکار از سوی شهرداری است و همچنین تعیین‎تکلیف نشدن تهاتر صورت گرفته مشکلاتی را ایجاد کرده است.
به گفته وی؛ باید هرچه سریع‌تر برای این طرح چندین میلیاردی به جمع‌بندی برسیم تا درنهایت رضایت شهروندان را جلب کنیم چراکه انتظار مردم از شورای انقلابی و جهادی، سرعت‌بخشی به فرایند اجرای طرح‌های بزرگ شهری است.

 قصور پیمانکار در تعطیلی تقاطع
دیگر عضو شورای اسلامی شهر همدان نیز، مقصر تعطیلی کارگاه بزرگ عمرانی طرح تقاطع غیرهمسطح غدیر را پیمانکار پروژه دانست که موجب تعطیلی آن شده است.
حمید بادامی‌نجات با اشاره به اینکه پیمانکار این پروژه بزرگ عمران شهری را به‌ دلیل مشکلات مالی متوقف کرده است، بیان کرد: پیمانکار این طرح بزرگ ۷۰ میلیاردی باید توان تأمین منابع مالی لازم را داشته باشد تا به ‎موقع نسبت به تزریق پول اقدام کند.
به گفته وی، شهرداری از تعهدات خود در حوزه مالی آنچنان عقب نیست و اگر صورت‌‌وضعیت‌های جدید ثبت شود، شهرداری تعهد داده است تا در اسرع‌وقت نسبت به پرداخت اعتبارات موردنیاز اقدام کند.
تکمیل تقاطع غیرهمسطح غدیر در همدان موجب روان‌سازی تردد و کاهش چشمگیر بار ترافیکی خودروها در مسیر ارتباطی مرکز کشور(تهران) به استان‌های غربی می‌شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com