برنامه کودک امسال متفاوت از گذشته است همدان پیام
 
 
يكشنبه - 26 خرداد 1398 - شماره 3496
 
امروز : دوشنبه ، 27 خرداد 1398

Today : Mon, June 17, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85278 تاریخ انتشار:  1397-07-14 - 06:00 تعداد بازدید:  128
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معاون بهزيستي استان:
برنامه کودک امسال متفاوت از گذشته است

اجتماعی


اين اقدامات بايد مفهوم و قالب مناسبي يافته و با توجه به کنجکاوي و جستجوگري کودکان، ناتواني کودکان براي استيفاي مستقيم حقوق خويش و نهايتا الگوپذيري ايشان، همکاري بخش‌هاي مختلف در حوزه‌هاي حمايتي وسيع و چندجانبه لازم است تا سياست‌گذاران آحاد جامعه و والدين الزام حقوق کودکان را کاملاً احساس نموده و در جهت تحقق آن کوشا باشند.
هفته ملي کودک فرصت مناسبي براي قدرداني از مقام کودک، حمايت‌طلبي و حساس‌سازي جامعه نسبت به دوران کودکي و اهميت توجه به حقوق انساني کودکان به عنوان سرمايه‌هاي ملي و آينده‌سازان ايران اسلامي است.
لذا دفتر امورکودکان و نوجوانان ضمن عضويت در دبيرخانه دايمي هفته ملي کودک به منظور همگرايي و هم‌افزايي دورن بخشي و با بهره‌گيري از تجربيات چندين ساله سازمان در برگزاري روز ملي کودک و استفاده از ظرفيت‌هاي درون سازماني اقدام به برنامه‌ريزي هفته ملي کودک نمود.
وجه تمايز اين برنامه با سال‌هاي گذشته، تمرکز بر فرهنگ‌سازي حضور کودکان داراي نيازهاي ويژه در محيط‌هاي اجتماعي و تشويق تعامل بيشتر اين گروه از کودکان با همسالان خود مي‌باشد علاوه بر اين در برنامه امسال حضور و مشارکت فعال کودکان و خانواده‌ها از طريق اجراي اولين جشنواره فيلم و نقاشي روز ملي کودک نيز پيش‌بيني شده‌است.
معاون امور اجتماعي اداره کل بهزيستي استان همدان در نشستي با خبرنگاران در محل مهد کودک کندو اظهار کرد: افزايش آگاهي و فرهنگ جامعه نسبت به اهميت رشد و تکامل کودکان از جمله اهداف کلي برنامه‌هاي هفته کودک است همچنين از اهداف اختصاصي مي‌توان به مشارکت در توسعه نقش کودکان براي معرفي و شناساندن سن و اهميت سن آنها در جامعه، توجه به امر مسئوليت‌پذيري و پرورش توانمندي‌هاي آنها، کمک به ترويج اهميت دوران کودکي در جامعه، پذيرش و تقويت توانمندي‌هاي کودکان، ايجاد شوق و اشتياق در کودکان و فضاي جامعه، توسعه فضاي نشاط در جامعه با مشارکت کودکان و خانواده و ايجاد فرصت مشارکت براي کودکان داراي نيازهاي خاص اشاره کرد.
با برنامه‌هايي که توسط سازمان صورت گرفته مقرر شده‌است که پايگاه‌هاي روز ملي کودک در سراسر کشور براي برگزاري برنامه‌هاي اين روز برپا شود.
اين مراکز مجري برگزاري نمايش، سرود، قصه‌گويي، بازي‌هاي گروهي و...، تزيين مراکز، تهيه خوراکي‌هايي براي توزيع بين کودکان، برپايي ايستگاه‌هاي نقاشي با موضوع آرزوهاي من و ساير فعاليت‌هاي خلاقانه با ابتکار مرکز و با هماهنگي سازمان مي‌باشند.
به گفته معاون اموراجتماعي‌بهزيستي در همدان 7  پايگاه شامل 5 مهد کودک، پارک کودک، پارک مردم، مهد قرآني ريحانه‌هاي بهشتي براي برنامه‌هاي روز ملي کودک تدارک ديده شده‌است.
وي ادامه داد: مراسم بزرگداشت روز ملي کودک در روز 16 مهرماه برگزار مي‌شود. اين مراسم با دعوت از کودکان عادي و داراي نيازهاي ويژه با حضور مسئولين استاني در يکي از مراکز تحت نظارت با اولويت مراکز توانبخشي در مراکز استان برنامه‌ريزي شده‌است اين برنامه مجزا از برنامه‌ پايگاه‌ها مي‌باشد.
 در اين برنامه‌ها رعايت شئونات ايام ماه محرم مورد انتظار است.
شيران از آيين شروع به کار باشگاه‌هاي کتابخواني خبر داد و گفت: در تاريخ دوشنبه 16 مهرماه با هماهنگي و حضور معاونين فرهنگي مدير کل فرهنگ و ارشاداسلامي در يک واحد مهد کودک که دوره‌هاي ترويج کتابخواني را گذرانده‌اند به‌عنوان باشگاه ترويج کتابخواني شروع به کار مي‌کنند.
معاون اجتماعي بهزيستي استان همدان با اشاره به برگزاري همايش سه‌ساله‌هاي حسيني در مهدکودک ريحانه‌هاي بهشتي اظهار کرد: اين برنامه با حضور کودکان 5 تا 6 سال مهدهاي کودک تحت نظارت سازمان در تاريخ 21 مهر به مناسبت سالروز شهادت حضرت رقيه برگزار مي‌گردد.
وي در ادامه با اشاره به اينکه متأسفانه در استان شاهد فعاليت‌ مهدهاي قراني بدون مجوز هستيم افزود: به خانواده‌ها توصيه مي‌شود کودکان خود را در مهدهاي مجاز داراي مجوز از بهزيستي ثبت‌نام کنند.
وي اظهار کرد: در استان همدان 180 هزار زير سن دبستان داريم که 15درصد آنها از مهد کودک و آموزش‌هاي آن بهره‌مند هستند.
وي از آغاز به کار نخستين جشنواره فيلم و نقاشي روز ملي کودک خبر داد و گفت: جمعيت عادي کودکان 4 تا 7 سال و جمعيت کودکان 4 تا 12 سال داراي نيازهاي ويژه همچنين کودکان 4 تا 12 سال مراکز تحت نظارت سازمان مي‌توانند در اين برنامه شرکت کنند.سيزان در ادامه به گزارش ساير مباحث مربوط به اين جشنواره پرداخت که در زير مي‌خوانيد:
فيلم مستند حداکثر 50 ثانيه‌اي از کودکان در موقعيت‌هاي طبيعي زندگي با محورهاي موضوعي ذيل در دو بخش فردي و گروهي برگزار مي‌شود:
 بخش گروهي
توانمندي‌هاي کودک در حوزه انجام امور شخصي و اجتماعي (انجام مستقل امور روزمره، خلاقيت‌هاي کودک در انجام کارهاي روزمره، رعايت نوبت و مسئوليت‌پذيري کودک و...)
توانمندي‌هاي کودک در حوزه مراقبت از خود، ديگران و محيط اطراف (مثل مراقبت از گياهان حمايت از همسالان و...)
توانمندي‌هاي هيجاني و عاطفي کودکان (ابزار حس همدردي با ديگران و کنترل احساسات منفي، مواجهه با موقعيت‌هاي جديد...)
کتاب و کتابخواني (مانند روايت داستان از يک کتاب مناسب توسط کودک، خوانش بخشي از يک کتاب و فيلم‌برداري از واکنش‌هاي کودک و...)
بخش گروهي شرکت‌کنندگان در اين بخش مراکز تحت نظارت سازمان مي‌باشند، مراکز مي‌توانند علاوه بر ارسال فيلم‌هاي گرفته‌شده توسط خانواده‌ها از فعاليت‌هاي فردي يا گروهي کودکان در موقعيت مرکز فيلم مستند تهيه و به اسم مرکز ارسال نمايند. فيلم‌هاي ارسالي توسط مراکز در بخش گروهي داوري مي‌شود و علاوه بر کودک، مرکز ارسال‌کننده نيز مورد تقدير قرار خواهند گرفت. همچنين از تمامي مراکز فعال قدرداني خواهد شد.
بخش فردي تمامي افراد مي‌توانند فيلم کودک خود را در سايت (در قسمت فردي) يا کانال بارگزاري نمايند. آدرس سايت و کانال در دستورالعمل جاري ارائه شده‌است.
  نقاشي
موضوع آرزوهاي من (کودک)
اين جشنواره مشتمل بر دو بخش فردي و گروهي تنظيم شده‌است
بخش گروهي: شرکت‌کننده اين بخش مراکز تحت نظارت سازمان مي‌باشند ضروري است تصوير نقاشي‌هاي ارسالي توسط مرکز مهدهاي کودک توان‌بخشي، کودکان‌کار و خيابان و مراکز شبه‌خانواده در بخش مراکز ثبت‌نام شوند نحوه و شرايط ارسال آنها در سايت موجود است.
بخش فردي، تمامي افراد مي‌توانند تصوير نقاشي کودک را در سايت يا کانال بارگزاري نمايند.
  عکس از مراسم پايگاه‌ها
تصاوير برگزيده مربوط به مراسم برگزار شده در پايگاه‌هاي استاني، کودکان و نقاشي‌هاي آنها به صورت چندگانه و با نام مرکز داوري خواهد شد و برگزيدگان هر استان مورد تقدير قرار مي‌گيرند.
لازم به توضيح است اصل خلاقيت رعايت تم‌هاي رنگي و حضور کودکان داراي نيازهاي خاص در کنار کودکان عادي مزيت‌هاي رقابتي اين بخش از جشنواره مي‌باشد.
  جشنواره سرود ملي کودک
در اين بخش مهدهاي کودک مراکز توانبخشي، مراکز شبه‌خانواده، مراکز کودکان‌کار و خيابان و ساير مراکز تحت پوشش سازمان بهزيستي مي‌توانند فيلم اجراي سرود ملي کودک توسط کودکان را تهيه و از طريق کانال و سايت جشنواره ارسال نمايند.
فايل سرود ملي کودک در سايت جشنواره بارگزاري شده‌است و اطلاع‌رساني آن مورد انتظار است.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com