1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) میزان با سوادی در همدان ۹۶ درصد است همدان پیام
 
 
سه شنبه - 4 تير 1398 - شماره 3504
 
امروز : سه شنبه ، 4 تير 1398

Today : Tue, June 25, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88482 تاریخ انتشار:  1397-10-16 - 09:49 تعداد بازدید:  129
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک همدان:
میزان با سوادی در همدان ۹۶ درصد است

مادستان
 مدیر آموزش پرورش ناحیه یک همدان با بیان اینکه امروز میزان با سوادی در استان به ۹۶ درصد رسیده است گفت: با توجه با آمار و ارقام از میانگین کشوری يک درصد و از آمار جهانی ۱۱ درصد در حوزه سواد جلوتر هستیم.
بهمن پارسا با اشاره به تغییرات مدیریتی که در سال ۹۳ در سواد آموزي رخ داد خاطر نشان کرد: این تحولات باعث بهبود انجام امور شد و ناحیه يک آموزش و پرورش را جزو بهترین حوزه‌هاي سوادآموزی در سطح استان قرار داد.
وی گفت: میزان با سوادی در استان و با توجه به جامعه هدف ۱۰ تا ۴۹ سال ۶/۹۵ است که باعث شده استان در رتبه ۱۳ کشوری قرار بگیرد.
پارسا با بیان اینکه شهرهای همدان، ملایر و نهاوند بالاترین جمعیت باسواد و فامنین پایین‌ترین آمار را در حوزه سوادآموزی در اختیار دارند افزود: بر اساس سرشماري سال ۹۵ در شهر همدان بیش از ۴۸ هزار نفر در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال بي‌سواد وجود دارد.
وی با بیان اینکه سوادآموزی باید بر اساس آموزه های دینی باشد ادامه داد: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تأکید خاصی بر این مورد شده که بر این اساس میزان جمعیت با سواد در همدان در اوایل انقلاب ۴۷ درصد بوده اما در حال حاضر به ۹۶ درصد رسیده است.
مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۱ همدان با اشاره به اینکه استان همدان از رشد ۳۵ درصدی برخوردار بوده گفت: در این ناحیه هم شاهد رشد ۳۵ درصدی بوده‌ایم و در حال حاضر ۷۰ کلاس با تعداد حدود ۹۵۰ نفر پوشش داده شده و شامل دوره‌های سوادآموزی، تحکیم و انتقال می‌باشد.
بهمن‌پارسا با بیان اینکه چهل سال بعد از انقلاب به چهار دهه مجزا تقسیم می‌شود تصریح کرد: در هر دهه موفقیت‌هایی متناسب با نوع آموزش‌ها نصیب این مجموعه شده که از مهمترین این موارد میتوان به کسب جایزه کنفوسیوس ۲۰۱۸در زمینه کار با رایانه اشاره کرد.
وی گفت: دهه اول با محوریت بسیج دانش آموزی، دهه دوم تحکیم و تثبیت، دهه سوم مهارت‌آموزی و توانمند‌سازی و در نهایت دهه چهارم با توسعه و فناوری تلفیق شده است.
پارسا با اشاره به اینکه مبارزه با ریشه کنی بی سوادی در جامعه از همان سال های نخست انقلاب عملیاتی شد خاطر نشان کرد: در سال ۶۵ بیش از ۶۶ درصد از افراد جامعه بی‌سواد بودند که این آمار در آخرین سر شماری انجام شده در سال ۹۵ به بيش از ۹۴ درصد رسیده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه مراکز یادگیری محلی به سه دسته دولتی، غیردولتی، مشارکتی تقسیم می‌شوند افزود: در حال حاضر دو مرکز یادگیری محلي مشارکتی در ناحیه یک همدان با تفاهم نامه‌هایی که با سازمان زندان‌ها و شهرداری منعقد شده وجود دارد.
مدیر ناحیه یک همدان تصریح کرد: مرکز يادگيري مشارکتی در زندان مرکزی همدان سال گذشته شروع به فعالیت نموده که در سال گذشته ۲۰۰ نفر سوادآموز تحت آموزش قرار گرفتند و این آمار در سال ۹۶ ، ۱۲۰ نفر  مي‌باشد.
وی با بیان اینکه زندانیان و کشاورزان تا ۶۰ سال می توانند تحت آموزش قرار بگیرند گفت: ۸۰ درصد از سواد آموزلن ناحیه یک همدان را بانوان تشکیل می دهند.
بهمن‌پارسا با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۲ هزار آموزش دهنده آزاد در حال فعالیت هستند تصریح کرد: این آمار شامل همکاران شاغل و بازنشسته هم می‌شود.
وی با اینکه سواد آموزان بسیاری با انگیزه وارد کلاس ها شده اند و امروزه در مقاطع عالی در حال ادامه تحصیل هستند گفت: برای ایجاد رغبت برای مشارکت سوادآموزان طرح های متفاوتی پیش بینی شده که بارزترین آنها شامل نماز کلید بهشت، طرح خواندن با خانواده، طرح حلقه‌های کتاب خوانی و طرح کار با رایانه ICDL می‌باشد.
پارسا با بیان اینکه طرح کار با رایانه از سال گذشته در سطح ناحیه يک عملیاتی شده افزود: در سال گذشته ۴۰ نفر ثبت نام انجام شده و امسال این آمار به ۶۰ نفر رسیده است.
وی در ادامه تصریح کرد: طبق ارزیابی‌های سال گذشته ناحیه یک همدان رتبه نخست را در بین مناطق ۱۹گانه در همه حوزه ها بدست آورده که این نکته باعث شده براساس حجم ابلاغی سوادآموزی پوشش حدود 950 نفری را شاهد باشیم.
پارسا در پایان طبق آمار، درصد پوشش سواد آموزی در سطح ناحیه یک همدان را ۱۱۶ درصد دانست‌.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com