خانواده‌ها سنجش بینایی کودکان 3 تا 6 سال را جدی بگیرند همدان پیام
 
 
سه شنبه - 6 آبان 1399 - شماره 3884
 
امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

Today : Wed, October 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112608 تاریخ انتشار:  1399-07-24 - 09:46 تعداد بازدید:  71
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رئیس بهزیستی کبودراهنگ:
خانواده‌ها سنجش بینایی کودکان 3 تا 6 سال را جدی بگیرند

مادستان

  کبودراهنگ- اکرم حمیدی- خبرنگار همدان‌پیام: طرح سنجش بینایی در کودکان 3 تا 6 سال با هدف کاهش بروز تنبلی چشم و سایر اختلال‌ها از طریق تشخیص و درمان به‌موقع این بیماری انجام می‌شود.
سنجش بینایی در سن کودکی بسیار حائز اهمیت است و باید توسط اپتومتریست یا چشم پزشک مورد معاینه قرار گیرد؛ بنابراین سنجش بینایی کودکان یکی از نکات بسیار حائز اهمیت است که والدین باید به آن توجه داشته باشند و سلامت چشم‌های فرزند خود را پیش از ورود به مدرسه مورد سنجش قرار دهند.
به گفته کارشناسان، تنبلی چشم نوعی اختلال بینایی است که دید را کاهش می‌دهد و پیشرفت آن به کم‌بینایی و حتی در برخی موارد نابینایی نیز منجر می‌شود؛ بنابراین 3 تا 6 سالگی زمان طلایی غربالگری بینایی کودکان محسوب می‌شد که اگر این دوره را از دست بدهیم دیگر نمی‌توان از پیشرفت اختلالات بینایی آنان جلوگیری کرد.
اختلال در دید عمقی، اختلالات تحصیلی و یادگیری نابینایی یا کاهش بینایی دائم، کاهش قدرت تمرکز و تفکیک افزایش احتمال بروز حوادث و معلولیت در کودکان از جمله عوارض تنبلی چشم است.
رئیس بهزیستی شهرستان کبودراهنگ درباره طرح سنجش بینایی کودکان در این شهرستان می‌گوید: هرساله سنجش بینایی از 16 آبان تا پایان آذرماه در شهرستان کبودراهنگ انجام می‌شد که امسال به‌دلیل شرایط کرونایی این طرح تقریباً 2 ماه زودتر آغاز شده و تا پایان سال نیز ادامه دارد تا تجمع صورت نگیرد و خانواده‌ها بتوانند در این فرمت زمانی فرزندانشان را به پایگاه‌های سنجش بیاورند.
رضا جعفری‌نیکو ادامه داد: در شهرستان کبودراهنگ سنجش کودکان با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در 3 پایگاه شهری و پایگاه‌های روستایی انجام می‌شود و کودکان فقط با دستگاه بینایی سنجش می‌شوند و سنجش با چارت را امسال نداریم، تاکنون در 27 روستا سنجش بینایی کودکان انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: متأسفانه امسال به‌دلیل شرایط کرونایی، نسبت به سال‌های گذشته خانواده‌ها تمایل کمتری برای مراجعه به پایگاه‌های سنجش دارند و از ابتدای شهریور تاکنون در شهرستان کبودراهنگ فقط یک هزار و 200 کودک مورد سنجش قرار گرفته است؛ بنابراین از والدین تقاضا داریم سنجش بینایی کودکان را جدی بگیرند و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به پایگاه‌های سنجش مراجعه کنند.
جعفری افزود: در طرح بینایی‌سنجی درصورتی‌که کودکی مشکوک به تنبلی چشم باشد هزینه اپتومتریست توسط بهزیستی پرداخت می‌شود و درصورت مراجعه به چشم پزشک متخصص و نیاز به عینک، 90 درصد هزینه‌ها نیز توسط بهزیستی پرداخت می‌شود.
وی تأکید کرد: طرح سنجش بینایی تا سن 6 سالگی برای کودکان ضروری است و والدین به معالجه سال‌های گذشته اکتفا نکنند و تا 6 سالگی به‌طور مکرر بینایی‌سنجی کودکان را به‌موقع انجام دهند و کودکان پس از معاینه در پایگاه‌های سنجش درصورتی‌که مشکلی نداشته باشند، به آنها کارت سلامت داده می‌شود و کودکان مشکوک به تنبلی چشم به اپتومتریست و چشم پزشک معرفی می‌شوند.
رئیس بهزیستی شهرستان کبودراهنگ خاطرنشان کرد: سال گذشته 5 هزار و 16 کودک 3 تا 6 سال سنجش شدند که 428 نفر مشکوک به تنبلی چشم بودند و 281 نفر به اپتومتریست مراجعه کردند که 57 نفر از آنان می‌بایست از عینک استفاده می‌کردند و 11 نفر به متخصص چشم ارجاع داده شدند.
*امیرعلی کودک 5 ساله‌ای که در پایگاه سنجش حضور دارد، می‌گوید: من امروز به‌همراه مادرم آمده‌ام تا چشمانم معاینه شود و اگر مشکلی داشت به پزشک مراجعه کنم.
*زهرا کودک 6 ساله است و می‌گوید: ما به‌خاطر کرونا از ماسک و دستکش استفاده کرده‌ایم و به اینجا آمده‌ایم تا چشمانمان را سنجش کنیم و اگر مشکلی داشت برویم دکتر و عینک بگیریم.
*ابوالفضل کودک 5 ساله است و می‌گوید: من اولش می‌ترسیدم و با مامانم نمی‌آمدم، ولی وقتی به اینجا آمدم فهمیدم که ترس ندارد و برای سلامتی چشمانمان باید معاینه شویم.
*حنانه کودک 4 ساله است و می‌گوید: من همراه پدرم آمدم و به‌خاطر کرونا از ماسک و دستکش استفاده کردم تا چشمانم معاینه شوند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com