2 روایت از پایان کرونا در ایران همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 25 شهريور 1400 - شماره 4129
 
امروز : جمعه ، 26 شهريور 1400

Today : Fri, September 17, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119579 تاریخ انتشار:  1400-06-18 - 08:23 تعداد بازدید:  103
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

از بهمن ماه ۱۴۰۰ تا سال ۱۴۰۲
2 روایت از پایان کرونا در ایران

تحلیل

وزیر بهداشت مدعی شده است اپیدمی کرونا در بهمن‌ماه ۱۴۰۰ رخت برمی‌بندد، در مقابل یک روایت هم هست که از ماندگاری این ویروس تا ۱۴۰۲ خبر داده و همین موضوع اذهان را به خود مشغول ساخته است.
روزهای سخت کرونایی همه را خسته، رنجور و افسرده کرده است، بخصوص کادر بهداشت‌ودرمان که از اسفندماه 1398 تاکنون بدون هیچ وقفه‌ای مشغول درمان بیماران درگیر کرونا و البته بیماران غیرکرونایی نیز بوده‌اند.
از ابتدای شیوع بیماری کرونا در کشور، پیک‌های مختلفی را پشت سر گذاشته‌ایم که شاید پیک پنجم را بتوان سخت‌ترین و تلخ‌ترین دوره تاخت‌وتاز این بیماری دانست.
در چنین شرایطی، موضوع واکسیناسیون مطرح است و اینکه سرعت گرفتن برنامه واکسیناسیون کشوری می‌تواند تعداد زیادی از افراد جامعه را در مقابل بیماری مصون سازد.
عباس متولیان اپیدمیولوژیست، روند واکسیناسیون علیه ویروس کووید ۱۹ در کشور را نسبت به جمعیت جهان کمتر از نصف متوسط جهانی دانست و گفت: از ۲۲۰میلیون نفر افرادی که در جهان به پاندمی کووید ۱۹مبتلا شده‌اند بیش از 5/4 میلیون نفر جان باخته‌اند. در کشور ما نیز تعداد جان‌باختگان نسبت به جمعیت کشور 2 برابر متوسط جهانی است.

 آغاز آرام واکسیناسیون عمومی
برنامه واکسیناسیون عمومی از اسفندماه 1399 با کادردرمان آغاز شد و در ادامه برخی بیماران خاص، سالمندان و معلولین و جانبازان آسایشگاه‌ها ادامه یافت تا اینکه برنامه واکسیناسیون کشوری کلید خورد، اما از آن روز تاکنون کمی بیشتر از ۳۰ میلیون نفر در کشور دز نخست واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و جمعیتی در حدود ۱۰میلیون نفر 2 دز واکسن گرفته‌اند.
فاصله ۲۰میلیون نفری بین دز اولی‌ها و دز دومی‌ها، نشان می‌دهد که برنامه واکسیناسیون کشوری با کندی پیش می‌رود. در همین‌باره گفته می‌شود برای ایمنی جامعه در مقابل بیماری کرونا، باید حداقل ۶۰میلیون نفر در کشور واکسینه شوند تا بتوان به ایمنی جمعی رسید. بر همین اساس، می‌بایست حداقل ۱۲۰میلیون دز واکسن کرونا تأمین شود که البته با توجه به واکسن‌های مصرف شده، به ۹۰ میلیون دز واکسن دیگر نیاز است.
به گزارش مهر، آن‌طور که وزیر بهداشت دولت سیزدهم عنوان کرده است؛ تا دهه فجر تمامی جمعیت هدف کشور واکسینه می‌شوند و امید می‌رود اپیدمی کرونا در بهمن‌ماه۱۴۰۰، از کشور رخت بربندد.

 کرونا تا ۱۴۰۲ با ما خواهد بود
این درحالی است که مصطفی قانعی عضو کمیته ملی واکسن کرونا، معتقد است که کرونا تا ۱۴۰۲ با ما خواهد بود.
این متخصص ریه، در توضیح استدلال خود برای ماندگاری ویروس کرونا در کشور تا ۱۴۰۲، گفت: در وهله نخست واکسن به اندازه کافی و در وهله دوم به تزریق به اندازه کافی نیاز داریم.
قانعی بیان کرد: مطلوب‌ترین شکل واکسیناسیون این است که ظرف ۳ ماه کل جمعیت را واکسینه کنید، زیرا کسانی که فروردین‌ماه ۱۴۰۰ واکسن زدند ممکن است در اسفندماه ۱۴۰۰ آنقدر مصونیت نداشته باشند نسبت به کسی که دی‌ماه واکسن تزریق کرده است، بنابراین توصیه می‌کنیم امسال برای پیشگیری از مرگ، واکسیناسیون انجام شود و با توجه به افزایش تولید داخل، سال آینده یک برنامه واکسیناسیون کوتاه‌مدت برای کل جمعیت کشور طراحی شود و حتی دز یادآور هم در آن طرح پیش‌بینی شود تا هدف‌گذاری‌مان کاهش تعداد بیماران باشد و سال بعد از آن نیز کاری کنیم بیمار سرپایی نداشته باشیم و سال بعدتر بتوان زنجیره انتقال بیماری را قطع کرد.

 واکنش وزیر به صف‌های طولانی واکسن
در همین‌حال، وزیر بهداشت دولت سیزدهم، با اظهار تأسف از تأخیر به وجود آمده در تأمین واکسن موردنیاز کشور، گفت که روند واکسیناسیون عمومی در کشور شتاب می‌گیرد و تلاش ما این است که روزانه 5/1 تا 2 میلیون دز واکسن در کشور تزریق شود و از مرگ‌ومیرهای بیشتر مردم پیشگیری شود.
بهرام عین‌اللهی با بیان این مطلب که نمی‌خواهیم واکسن‌ها دپو و ذخیره شود، افزود: هرقدر دانشگاه‌ها واکسیناسیون را به شکل گسترده‌تری انجام دهند، به آنها واکسن می‌دهیم، بنابراین سرعت توزیع واکسن بستگی به سرعت تزریق آن در دانشگاه‌های علوم‌پزشکی دارد.
وی گفت: هرجایی از دنیا که واکسیناسیون انجام شده است، میزان مرگ‌ومیر کاهش یافته است. افرادی که واکسن تزریق می‌کنند به بیماری مبتلا می‌شوند، اما در اغلب موارد شدت بیماری کاهش می‌یابد، بنابراین راهبرد اصلی وزارت بهداشت برای کنترل بیماری واکسیناسیون است.
عین‌اللهی با بیان اینکه صف‌های طولانی واکسن که این روزها به دلایل متعدد شاهد هستیم باید جمع شوند، افزود: باید شرایط به گونه‌ای شود که ما منتظر مردم بمانیم تا برای تزریق واکسن به مراکز مراجعه کنند، احترام و کرامت مردم باید حفظ شود که این امر با همراهی همه محقق می‌شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com