شاید مشاور «طرحِ جامع» تسليم فشارها شود همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : يكشنبه ، 27 مرداد 1398

Today : Sun, August 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  92968 تاریخ انتشار:  1398-02-14 - 08:30 تعداد بازدید:  264
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

استاد دانشگاه معماري:
شاید مشاور «طرحِ جامع» تسليم فشارها شود

اقتصادی

■ الحاق تمام روستاها به شهرهاي کشور تاکنون آثار منفي داشته است    

■ مشاور طرح جامع تاکنون مطالعه جامع و دلايل مثبت و منفي الحاق را ارايه نکرده است
■ دخالت‌هاي غيرکارشناسي خوب نيست             

■ شهرهاي بزرگ از کلانشهر شدن پشيمان هستند

الحاق روستاها به شهرها تاکنون تبعات منفي در کل کشور داشته است، بنابراين براي الحاق 4 روستاي علي‌آباد، قاسم‌آباد، رباط شورين و حسن‌آباد به شهر همدان بايد مطالعات دقيق و گسترده‌تري صورت بگيرد و مطالعات کاملي از نکات مثبت و منفي الحاق اين روستاها به همدان انجام و ارايه شود تا تصميمي گرفته نشود که به ضرر زندگي شهري و روستايي شود.
استاديار دانشگاه معماري دانشگاه بوعلي‌سينا گفت: تاکنون هرتعداد که الحاق روستا به شهر در کشور صورت گرفته تبعات اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي منفي داشته است و مشاور طرح جامع همدان هم تاکنون مطالعات کاملي ارايه نکرده که تمام معايب و مزاياي الحاق اين 4 روستا به شهر همدان را کنار هم گذاشته باشد.
محمدرضا عراقچيان در گفت‌وگو با همدان‌پيام به تجربيات قابل ملاحظه کشورهاي ديگر در اين زمينه اشاره کرد و گفت که قرار است مشاور طرح جامع شهر همدان تجربيات کشورهاي ديگر را مطالعه کند و سپس نظراتش را ارايه کند، اما تاکنون چيزي در اين زمينه به ما ارايه نکرده است.
وي ادامه داد: به‌نظر من اگر به‌علاوه مطالعه کشورهاي ديگر، منحصراً آثار ناشي از ادغام اين 4 روستا به شهر همدان را هم جداگانه مطالعه کند و بگويد که اين الحاق‌ها بر کجاي مجموعه شهري همدان اثر مي‌گذارد براي قانع کردن ما کافي خواهد بود.
عراقچيان توضيح داد: درست است که در حال حاضر، چند روستاي نامبرده حدود 50 درصد از خدمات شهري را استفاده مي‌کنند اما بايد بدانيم که اين ادغام چه تأثير مثبت و منفي بر شهر و روستاها خواهد داشت.
وي در پاسخ به پرسش ديگري درباره اينکه آيا ممکن است مشاور طرح جامع همدان تحت فشارهاي متفاوت نظرش را تغيير بدهد؟ گفت: وقتي يک نفر را به عنوان مشاور طرح انتخاب کرديم بايد به نظراتش هم اطمينان کنيم و اجازه بدهيم بدون اظهارنظرهاي سياسي و شتابزده تصميم نهايي را آرام‌آرام بگيرد اما اگر فشار بيايد ممکن است تسليم هم بشود.
عراقچيان ادامه داد: اگر مشاور طرح تمام مزايا و معايب الحاق روستا به شهر را بگويد و اختلافي به‌وجود نيايد و تصميمي بگيرد که اکثريت آن را قبول داشته باشند ارزش وقت و انرژي گذاشتن را دارد.
وي افزود: شهرسازي پروسه‌اي درازمدت است و براي تصميمات درباره آن بايد اجازه بدهيم مباحث آن در جامعه مطرح شود و مشاوريني در رشته‌هاي اقتصاد، جامعه‌شناسي، روانشناسي و حتي کارشناسان پدافند غيرعامل نظراتشان را ارايه کنند.
عراقچيان در پاسخ به سوالي درباره اينکه آيا تاکنون دخالتي در نظرات مشاور طرح صورت گرفته يا خير، گفت: اطلاعي در اين‌باره ندارم اما در هر صورت دخالت‌هاي غيرکارشناسي در امر کارشناسي کار خوبي نيست.
عراقچيان در پايان اظهار کرد: بازنگري طرح جامع شهر همدان رنگ‌ولعاب سياسي به‌خود گرفته و اکنون مي‌بينيم که شوراي شهر و نمايندگان موضع‌گيري‌هايي دارند که شوراي شهر موضوع ايجاد هزينه‌ها را مطرح مي‌کند و نمايندگان نيز رفاه عمومي را مطرح کرده‌اند.
 کلانشهر شدن خوب نيست
وي سپس در پاسخ به سوال ديگر همدان‌پيام مبني براينکه گفته مي‌شود ادغام 4 روستا به شهر همدان در راستاي کلانشهر شدن است هم گفت: ادغام اين 4 روستا هيچ اثري در کلانشهر شدن شهر همدان نخواهد داشت اما اگر مي‌خواهيم کلانشهر شويم بايد براي رسيدن به آن در مجموعه شهري کار کنيم و روي شهرهايي مانند صالح‌آباد و جورقان مطالعه کنيم. البته معني مجموعه شهري، ادغام نيست بلکه درنظر گرفتن فضاي زيستي درکنار هم است.
عراقچيان ادامه داد: در کل بايد ببينيم که کلانشهر شدن خوب است يا بد. در حال حاضر همه شهرهاي بزرگ از کلانشهر شدن پشيمان هستند زيرا هزينه‌هاي شهري بالا رفته است و با مشکلات زيادي روبرو هستند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com