1397-05-171397-05-27bool(false) 1397-05-171397-05-27bool(false) شهرهای بزرگ مدیر ندارند همدان پیام
 
 
شنبه - 27 مرداد 1397 - شماره 3268
 
امروز : شنبه ، 27 مرداد 1397

Today : Sat, August 18, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82616 تاریخ انتشار:  1396-07-20 - 05:45 تعداد بازدید:  271
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شوارها در پیچ انتخاب شهردار
شهرهای بزرگ مدیر ندارند

اخبار

 یک ماه ونیم از آغاز بکار شوراهای شهر و روستا می گذرد اما در بیشتر شهرهای پر جمعیت استان کلید دار شهرداری تعیین نشده و شوراها اندرخم پیچ انتخاب شهردار مانده اند.
انتخاب شهرداران در شهرهای استان در حالی به درازا کشیده شده که شورای پنجمی ها با اشتیاق و انرژی فراوانی نخستین اولویت خود را انتخاب شهرداران قرار دادند و حتی پیش از آغاز بکار رسمی وارد این پرونده شدند.
 انتخاب شهردار در مرکز ختم به خیر شد
در همدان مرکز استان علیرغم کار سنگین شورا روی انتخاب شهردار سرانجام پس از دوماه و چند روز صرف وقت و انرژی به شهردار موردنظر خود رسید. پرونده ای که به نخستین نقطه اختلاف شورای پنجمی ها در همدان بدل شد تا اختلافات فکری و کارکردی اعضای شورای مرکز استان زودتر از آنچه که پیش بینی می شد سر باز کند.
از بررسی نزدیک به 40 گزینه برای شهرداری همدان سرانجام قرعه به‌نام «حسین مرادی» افتاد تا کلید شهرداری همدان را در دست بگیرد. چهره ای غیر بومی و اصفهانی الاصل که جزو آخرین نفرات بررسی شده در شورای پنجم بوده است.اما این انتخاب هرچه بود به حرف و حدیث ها و پرونده قطور انتخاب شهردار در همدان پایان داد.
در دیگر شهرهای پرجمعیت استان هم علیرغم انتظارات و پیش بینی ها تنها این شهرهای نهاوند، اسدآباد و بهار بوده اند که رنگ شهردار جدید را به‌خود دیده‌اند.
 بهاری ها جلوتر از همه بودند
5 روز از آغاز به‌کار شورای شهر بهار نگذشته بود که اعضا به اتفاق آراء رای به گزینه ای دادند که دم دست ترین گزینه برای شهرداری بحساب می آمد. حسن رمضانی شهردار جدید بهار در دوره چهارم شورای شهر بهار نیز عهده دار شهرداری شده بود و با عملکرد خود توانست نظر موافق شورای پنجم را به خود جلب کند. حسن رمضانی با 22 سال سابقه خدمت در شهرداری، سابقه 14 سال شهرداری صالح آباد و 4 سال امور مالی شهرداری همدان را عهده دار بوده است.
 رای نهاوند به شهردار غیربومی
پس از چندین هفته بحث و رایزنی شهردار نهاوند با رأی قاطع شورای شهر انتخاب شد.
پس‌ازاینکه هرروز یک اسم به گزینه‌های تصدی سمت شهرداری نهاوند اضافه می‌شد و با رایزنی اعضای شورای شهر نهاوند بالاخره برزو سلیمانی شهردار سابق نهاوند به‌عنوان شهردار جدید این شهر انتخاب شد.
وی پیش‌ازاین هم سابقه تصدی شهرداری نهاوند را در زمان شورای دوم داشته است تا پس از یوسفیان شهردار سابق وی سکان مدیریت شهری نهاوند را در دست بگیرد.
برزو سلیمانی اصالتا از اهالی شهر بلداجی از توابع استان چهار محال وبختیاری است که سابقه تصدی شهرداری نهاوند در سال‌های ۸۳ تا ۸۵ در کارنامه خود دارد.
وی در فروردین‌ماه سال 1394 به‌عنوان مدیر جدید پژوهش شهرداری کرج معرفی شد.
سلیمانی همچنین شهردار سابق فردیس و مهرشهر کرج بوده است.
در سابقه مدیریتی وی در سال 92 شهردار منطقه 12 کرج نیز به چشم می‌خورد.
 یک نظامی شهردار اسدآبادشد
در اسدآباد یکی از شهرهای سیاسی استان انتخاب شهرداران نیز گویا سیاسی صورت می گیرد. شورای پنجم شهر اسدآباد دو روز پیش از بین 11 نفر که برنامه های خود را برای تصدی‌گری سکان شهرداری ارائه داده بودند در نهایت رای به کاظم سعیدی داد.
کاظم سعیدی که باز نشسته سپاه پاسداران است در کارنامه خود هفت سال مدیریت مجموعه گردشگری گنجنامه و غار علیصدر را برعهده داشته است.
اما به‌جز این شهرها دیگر شهرهای پرجمعیت استان علیرغم گذشت یک ماه و نیم از آغاز به‌کار شوراهای شهر وروستا هنوز در پیچ انتخاب شهردار گرفتارند و برخی حتی از کمند اختلافات داخلی خود نیز بیرون نیامده‌اند.
 تازه شدن حاشیه ها در ملایر  
در ملایر دومین شهر مهم استان پس از آنکه نام علیرضا امامی به عنوان شهردار انتخابی شورای پنجم بر سر زبانها افتاد شهروندان خیال راحتی از آینده شهرداری پیدا کردند اما به فاصله یک روز خبر استعفای امامی به گوش رسید تا بار دیگر حاشیه های شهرداری و شورای شهر در ملایر رنگ تازه کند.
جلسات شورای شهر ملایر برای انتخاب شهردار بارها به تعویق افتاده که دلیل آن اختلافات درونی اعضا بر سر گزینه ها و آینده شهرداری این شهر ارزیابی می شود.
 تویسرکان بلاتکلیف اختلافات
در تویسرکان دیگر شهر بزرگ استان اما رنگ اختلافات پررنگ تر از باقی شهرهای استان بوده است. اعضای شورای این شهر از روز آغاز اختلافات را با حاضر نشدن در جلسات کلید زدند تا حاشیه ها و حرف و حدیث ها از همین ابتدای کار سر باز کند. غیبت برخی از اعضای شورای این شهر تا بجایی بود که حرف و حدیث انحلال شورای تویسرکان پیش کشیده شد.
آنچنان که در خبرها آمده برخی اعضای شورای اسلامی شهر تویسرکان در خصوص عضویت در کمیسیون‌های مختلف شهری دچار اختلاف نظرهایی شده بودند که منجر به غیبت سه عضو شورا در برخی جلسات شده بود. این اختلافات تا بجایی پیش رفته که صدای نماینده شهرستان در مجلس را هم در آورده است. محمدمهدی مفتح روز گذشته در گفتگو با فارس به اعضای شورای شهر تاکید کرده که سریعتر شهردار را انتخاب کنند و به اختلافات خود پایان دهند.
وی بیان کرد: این طور که اطلاع پیدا کرده‌ام مشکلاتی که بین اعضای شورای شهر تویسرکان بوده، برطرف شده و جلسات با حضور اعضا تشکیل می‌شود و امیدواریم هرچه سریع‌تر بررسی‌ها برای انتخاب شهردار صورت گیرد. در شورای تویسرکان لیستی 30 نفره از گزینه ها برای شهرداری تهیه شده که روند انتخاب را با وجود اختلافات اعضا سخت تر کرده است.
 کبودراهنگ سردرگم لیست گزینه‌ها
اتفاقی که برای شورای شهر همدان در پرونده انتخاب شهردار افتاد در شورای کبودراهنگ نیز در حال رخ دادن است. این شورا با تهیه لیستی بلند بالا از گزینه های شهرداری تا کنون و پس از گذشت یک ماه و نیم از آغاز بکار رسمی خود نتوانسته به گزینه مناسب برسد.
 سستی شوراها در گام نخست
با بررسی وضعیت عملکرد شوراهای شهرهای پرجمعیت استان در گام نخست یعنی انتخاب شهردار چشم انداز روشنی برای آینده نمی توان ترسیم کرد. شوراهای پنجم که اغلب با شعار تغییر و تحول و کار و انرژی بیشتر رای مردم را جذب کردند اکنون پس از گذشت یک ماه و نیم از آغاز بکار خود هنوز نتوانسته اند کلید دار شهرهای خود را انتخاب کنند و در ابتدای راه با افتادن به دام اختلافات به چالش فرصت سوزی روی آورده اند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com