الحاق‌ روستاهای همدان به نفع چه کسي است؟ همدان پیام
 
 
سه شنبه - 6 آبان 1399 - شماره 3884
 
امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

Today : Wed, October 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112159 تاریخ انتشار:  1399-07-08 - 09:42 تعداد بازدید:  305
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نماينده مصلحت نظام:
الحاق‌ روستاهای همدان به نفع چه کسي است؟

نویسنده : غزل اسلامي

اقتصادی

■ رئيس شوراي شهر: الحاق 3روستا غيرقانوني است و بايد هرچه سريع‌تر در جهت رفاه حال ساکنان آن تصميم گرفته شود


 پس از اعتراض شوراي شهر همدان به غيرقانوني بودن الحاق 3 روستا به شهر همدان، ‌نمايندگان مجمع تشخيص مصلحت نظام از روستاهاي قاسم‌آباد، علي‌آباد و حسن‌آباد بازديد کردند. در اين حضور، جمعي از ساکنان روستاها با تجمع و پلاکارت‌ها اعتراض خود با الحاق را علني کردند.
پيش از اين سيد مسعود عسگريان رئيس شوراي شهر همدان الحاق روستاهاي قاسم‌آباد، علي‌آباد و حسن‌آباد را غيرقانوني و بدون مجوزهاي لازم عنوان کرده و به خبرنگار همدان‌پيام گفته بود که الحاق روستاها به شهر پس از مطالعه و تحقيق بايد به تصويب شوراي شهر مي‌رسيد اما چون مخالفت ما را ديدند و باوجود نامه‌نگاري با فرمانداري همدان، آنها از قانون تقسيمات کشوري استفاده کرده و اين 3 روستا را به شهر همدان الحاق کردند و مصوبه شوراي‌عالي معماري و شهرسازي را دريافت کردند. درصورتي که الحاق روستا به شهر از قانون تقسيمات کشوري تبعيت نمي‌کند. حرف عسگريان در اين جلسه هم اين بود که الحاق‌ 3 روستا مشکلاتي براي خدمت‌رساني شهرداري و نارضايتي‌هايي براي ساکنان روستاها به‌وجود آورده و ساخت‌وسازهاي غيرمجاز در اراضي روستايي روبه‌ افزايش است که موجب از بين رفتن روستا و مشاغل روستايي مي‌شود و اگر تصميمي مي‌گيريد در جهت رضايت روستاييان باشد.
پيشتر نيز وقتي نماينده وقت همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي از روستاي علي‌آباد بازديد کرده بود مردم اعتراضات خود به الحاق را مطرح کرده بودند که بازتاب‌هاي رسانه‌اي داشت اما موانعي وجود داشت که اجازه نداد حرف روستاييان به‌جايي برسد.
در نهايت عسگريان چند ماه قبل پرونده الحاق غيرقانوني اين 3 روستا را به تشخيص مصلحت نظام کشاند که با حضور تعدادي از مسئولان همدان و برخي از اعضاي شوراي شهر جلسه‌اي برگزار شد که نتيجه آن به حضور محمدتقي آذرشب رئيس مرکز سياست‌گذاري، توسعه پايدار و امور زيربنايي و رئيس کميته توسعه روستايي و عشايري تشخيص مصلحت نظام و هيأت همراه در همدان و روستاهاي نامبرده منجر شد.
آذرشب پس از بازديد از روستاها و مشاهده اعتراض اهالي آنها در پاسخ به خبرنگار همدان‌پيام گفت که با سمت‌وسويي که اهالي اين روستاها دارند به‌نظر مي‌رسد که اين الحاق‌ها با اشکال مواجه است و نظر مردم مهمتر از هر موضوعي است اما بايد در جلسه‌اي دلايل مثبت دستگاه‌هاي متولي را هم بشنويم سپس تصميم قطعي را بگيريم.
وي در جلسه‌اي که در تالار قرآن با حضور برخي از مسئولان و ساکنان روستاها برگزار شد،‌گفت: هرچه تلاش کردم مطالعات علمي اين الحاق‌ها را پيدا کنم چيزي نيافتم. شهرداري هم که مي‌گويد نمي‌توانيم به آنها خدمات مناسبي بدهيم پس اين الحاق‌ها به نفع کيست؟ چه اراده‌اي حاکم و اجرا شده که اين روستاها بدون مطالعه الحاق شده‌اند؟ بايد دليل آن را بيابيم. وي در نهايت اعلام کرد که در راستاي احقاق حق روستاييان پيش خواهيم رفت.
دهيار قاسم‌آباد هم گفت: قبل از الحاق نامه‌اي با هزار امضا به استانداري داديم و اعتراض به الحاق را اعلام کرديم اما ناديده گرفته شد. پس از آن هم نامه‌اي با 18 هزار امضاي مخالف الحاق، به استانداري داديم اما گفتند بايد صحت امضاها بررسي شود. درصورتي که تمام امضاها اسم و شماره تلفن داشته و تاکنون مي‌توانستند آن را راستي‌آزمايي کنند.
پاکيزه در حاشيه جلسه به خبرنگار همدان‌پيام گفت: همه اهالي به‌جز افرادي خاص که ذينفع بودند با اين الحاق‌ها مخالف بودند و بارها مخالفت خود را اعلام کرده‌ايم اما تاکنون حرفمان به‌جايي نرسيده است. وي افزود: روستايي دوس دارد روستا و شغلش را حفظ کند.

  حمايت از توليد روستاها را حفظ مي‌کند
در پايان، آذرشب در پاسخ به پرسش ديگر همدان‌پيام درباره اينکه در چند ماه گذشته اداره کل راه‌وشهرسازي بخشي از زمين‌هاي روستاي تفريجان را تفکيک کرده و به اهالي روستا فروخته تا در آينده‌اي نزديک با ايجاد ساخت‌وساز به شهرک تبديل کند و در اين صورت همان اتفاقي که براي روستاي قاسم‌آباد افتاد و سپس با شهر الحاق شد در حال تکرار است، چه زماني قرار است جلوي چنين اقداماتي در راستاي حفظ روستاها و مشاغل آنها گرفته شود، گفت: فعالان اقتصادي پيشران هستند و هرچقدر توليد را در راستاي توسعه اقتصادي رونق بدهيم کمتر به سمت الحاق روستاها مي‌رويم زيرا روستاييان امنيت غذايي کشور را تأمين مي‌کنند و در صورت حمايت روستاها هم حفظ مي‌شوند و مردم هم به سمت توليد مي‌روند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com