چالش‌هاي بازآفريني شهري صداي مديران را درآورد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : جمعه ، 3 خرداد 1398

Today : Fri, May 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  90227 تاریخ انتشار:  1397-11-25 - 09:19 تعداد بازدید:  183
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مديران ناراضي از راه ‌وشهرسازي
چالش‌هاي بازآفريني شهري صداي مديران را درآورد

اقتصادی
■ شهردار ملاير: تبعيض قايل مي‌شويد
■ مديرکل تبليغات: ديگر به جلسات نمي‌آيم
روز گذشته در ستاد بازآفريني شهري پايدار استان همدان، برخي شهرداران، فرمانداران و مديران کل به چالش‌هاي پيش‌روي بازآفريني شهري و تخصيص اعتبارات واکنش نشان دادند.
در اين جلسه مدير کل تبليغات اسلامي به تعيين پيمانکاران غيربومي و بي‌اطلاع بودن آنها از شرايط محله خضر و نتيجه نگرفتن از برخي کارگروه‌هاي ستاد بازآفريني شهري اعتراض کرد و شهردار و فرماندار ملاير به دوندگي براي گرفتن قير و بودجه بازآفريني از اداره کل مسکن‌وشهرسازي و بي‌نتيجه ماندن تلاش‌هايشان معترض بودند.شهردار فامنين نيز تلاش کرد تا بررسي بيشتري صورت بگيرد تا تبعيضي رخ ندهد.
معاون امور عمرانی استاندار همدان در واکنش به انتقاد حجت‌الاسلام علي دشتکي مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان به عملکرد راه‌وشهرسازي استان که گفت «خضر پايلوت فرهنگي است و افراد غير همداني چگونه مي‌توانند در بخش فرهنگ آن هم در محله حاشيه شهر که هيچ شناختي از آن ندارند کار درست انجام بدهند؟»، گفت: حق با شما است و پيمانکار غيربومي چون شناختي از محله‌ها ندارد، نمي‌تواند کار فرهنگي و بازآفريني داشته باشد؛ فرآیند آغاز بازآفرینی اشتباه بوده که باید آن را اصلاح کنیم.
محمودرضا عراقي ادامه داد: اکنون باید با خرد جمعی و هم‌اندیشی کارها را در اين زمينه ارتقاء و اصلاحاتي صورت بدهيم.
دشتکي در ادامه اعتراضاتش، به جلسات مربوط به کارگروه‌هاي فرهنگي اشاره کرد و گفت که جلسات بازآفريني که زيرمجموعه جلسات فرهنگي و اجتماعي هستند، تاکنون نتيجه‌اي نداشته و اگر اينطوري پيش برود ديگر به جلسات نمي‌آيم.
  همدان اول در مطالعه بازآفريني شهري
عراقي در ادامه سخنانش تأکيد کرد: شهرستان‌ها و دستگاه‌های اجرایی زمین‌هایی که می‌توانند به مناطق محروم کمک کنند را هر چه سریع‌تر به ستاد بازآفرینی معرفي کنند، در غیر این صورت باید پاسخگوی دستگاه‌های نظارتی باشند.
معاون امور عمرانی استاندار همدان با اشاره به اینکه در حاشیه شهر مشکلات عدیده‌ای وجود دارد، گفت: دولت با صدور دستورالعمل بازآفرینی محلات شروع به کاهش فاصله‌ها و برقراری عدالت اجتماعی کرده است.
عراقی با بیان اینکه همدان تنها استانی است که مطالعات شهرستان‌های خود را تمام کرده است، افزود: استان همدان بازآفرینی محلات را خیلی زودتر از دستورالعمل کشوری آغاز کرد به‌طوري‌که پيش از آنکه اين دستورالعمل به استان‌ها ارسال شد همدان تنها استاني بود که مطالعات بازآفريني شهري را انجام داده بود. آن‌زمان مطالعات بازآفريني 9 شهرستان در اين استان انجام شده بود.
وی با تأکید بر اینکه باید کار جدی‌تری در مناطق بازآفرینی و کم‌برخوردار صورت گیرد، بيان کرد: دولت سازمان برنامه و بودجه را موظف کرده 30 درصد از اعتبارات استانی را در محلات بازآفرینی هزینه کند که اين نشان دهنده توجه دولت به این مناطق است.
عراقی سپس گفت: 
 هنوز به نتيجه نرسيده‌ايم
شهردار ملاير نيز پس از اعتراض فرماندار و نماينده اين شهر، به عملکرد تخصيص بودجه به ملاير در بخش بازآفريني شهري معترض شد و گفت که به تبعيضي که اين اداره قايل مي‌شود معترضم، با اينکه  ما از سال گذشته 4 ميليارد تومان ضمانتنامه ملکي براي دريافت قير ارايه کرده‌ايم، اما باز هم مي‌گويند ضمانتنامه بياوريد، اينطوري که نمي‌شود.
 کل اعتبارات بازآفريني همدان را مي‌خواهم
شهردار همدان نیز پس از اينکه پافشاري برخي فرمانداران و شهرداران شهرستان‌هاي استان را براي دريافت بودجه بيشتر را ديد، گفت که 56 درصد از اعتبارات بازآفريني شهري حق قانونی شهر همدان است و ما مي‌خواهيم همه آن به شهر همدان تعلق بگيرد.
عباس صوفي خطاب به معاون عمراني استانداري و مدير کل راه‌وشهرسازي گفت که از 41 ميلياد تومان بودجه بازآفريني 16 ميليارد در سالجاري تخصيص يافت که من اعلام مي‌کنم آن را نمي‌خواهم اما کل 56 درصد را در سال 98 به شهر اختصاص بدهيد. 
 صوفي افزود: شهرداری همدان پيش از اين در حوزه بازآفرینی به صورت ویژه‌ای وارد شده بود.
وي سپس گفت: 2500 هکتار از اراضی شهر همدان در قالب مناطق کمتر توسعه یافته، حاشیه شهر و بافت تاریخی در این طرح قرار می‌گیرند.
وی با بیان اینکه شهرداری همدان چند سالی است که در این مناطق پروانه رایگان صادر می‌کند، ادامه داد: اعتقاد داریم برای بهبود کیفیت زندگی در محلات باید این اقدامات صورت بگیرد.
صوفی پیشنهاد داد برای بالا بردن کیفیت و کمیت کار و تسریع در پروژه‌ها اعتبارات در اختیار شهرداری‌ها قرار گیرد البته این کار با نظارت ستاد شهرستانی انجام شود.
صوفي گفت: سال گذشته که بودجه 41 ميلياردي براي همدان مصوب شد در جلسه‌اي تبريزي‌ها گفتند براي استان آنها 40 ميليارد تومان مصوب شده است، درصورتي که تبريز هم بسيار بزرگتر است و هم در بخش محله‌هاي بازآفريني قابل مقايسه با همدان که کوچکتر است، نيست. 
در ادامه رباني ارشد،مديرکل راه‌وشهرسازي اعلام کرد: براي گرفتن بودجه 41 ميليارد توماني بازآفريني شهري افرادي چون مدير کل سابق اداره راه و شهرسازي، استاندار سابق و معاون عمراني استانداري تلاش کرده‌اند.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com