مديران و نمايندگان هم قند صفي بخرند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  93495 تاریخ انتشار:  1398-02-24 - 08:38 تعداد بازدید:  54
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مديران و نمايندگان هم قند صفي بخرند

نویسنده : غزل اسلامي

یادداشت چند روز است که صف‌هاي زنانه و مردانه طولاني جلوي فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي تشکيل شده است. بالاي شهر و پايين شهر هم فرقي نمي‌کند. مردم هروقت مي‌شنوند قرار است کالايي با نرخ دولتي توزيع شود از صبح زود به صف مي‌شوند. برخي صف‌ها از 7 صبح تشکيل مي‌شوند تا فروشگاه ساعت 8:30 دقيقه يا 9 صبح باز شود.
برخي صف‌ها هم مانند صف گوشت گرم يا برنج که مربوط به پاييز و زمستان سال گذشته بود ممکن است از صف هم بگذرد و مردم مجبور شوند از 5 يا 6 صبح از فروشگاه موردنظر شماره‌اي براي نوبت بگيرند تا اينکه از ساعت7 و 8 براي ايستادن در صف بيايند.
قبل از عيد مردم براي دريافت سهميه گوشت و برنج اين شرايط را تحمل مي‌کردند که ديگر اين سهميه قطع شد، ‌نزديکي‌هاي عيد مرغ و شکر بود. اکنون خريد قند هم صفي شده است. حالا اگر مجدداً هريک از اقلام اساسي مجدداً ‌با نرخ دولتي وارد بازار شوند همان صف‌هاي پيش از عيد و حتي بزرگتر ايجاد ، زيرا گراني‌ها 2‌برابر سال گذشته شده و توان خريد مردم بسيار پايين‌تر آمده است. شرايط اقتصادي طوري شده که اگر کبريت هم با دو نرخ آزاد و دولتي توزيع شود همان صف‌هاي طولاني زنانه و مردانه براي دريافت سهميه تشکيل مي‌شود.
مردم در اين ميان زياد مقصر نيستند آنها نگران سير کردن شکم خود و آينده اقتصادي و سياسي کشورشان هستند. وقتي دولت کالاهاي اساسي را دو نرخي مي‌کند يعني به مردم هشدار مي‌دهد که کمبود و گراني وجود دارد، مردم نيز اين پيغام‌ها را به سرعت دريافت مي‌کنند. ضمن اينکه حقوق نه تنها کارگران که حتي کارمندان نيز کفاف يک زندگي بي‌دغدغه را نمي‌دهد. قيمت گوشت از 50 هزار تومان به 150 هزار تومان رسيد، قيمت ماکاروني دو برابر شد. برنج در حال گران شدن است و هفته‌اي نيست که هزار تومان افزايش قيمت نداشته باشد، رب گوجه‌فرنگي 6 هزار توماني 18 هزار تومان شد، ميوه و سبزيجات در عرض چند ماه 5/2 برابر گران‌تر شدند. حبوبات، نان،‌ روغن و همه کالاهاي اساسي و غيراساسي خانوارها هرماه يا دو ماه يک بار با افزايش چشمگير قيمت مواجه مي‌شوند.
حالا ديگر خانواده‌ها روزبه‌روز بخش بزرگتري از درآمد خود را به خريد غذا اختصاص مي‌دهند. آنها که در ماه ممکن بود بخشي از درآمد خود را براي روز مبادا يا خريد خانه و ماشين پس‌انداز کنند اکنون ديگر نمي‌توانند پس‌انداز داشته باشند، آنها که فرزندان مدرسه‌رو دارند اکنون با دفتر ساده‌اي که تا سال گذشته 3 هزار تومان بود و اکنون 10 هزار تومان شده نمي‌توانند مايحتاج دانش‌آموزان خود را به‌راحتي تهيه کنند. دفاتري که 20 هزار تومان فروخته مي‌شدند اکنون به 50 هزار تومان رسيده و تمام اقلام موردنياز دانش‌آموزان به همين نسبت گران‌تر شده‌اند. اين شرايط يعني خانواده‌ها نه تنها مجبورند ساعت‌ها براي دريافت 5 کيلو قند و صرفه‌جويي 25 هزار تومان در صف‌هاي طولاني بايستند بلکه مجبورند هزينه کمتري براي تحصيل فرزندان خود بکنند، غذاي کمتري بخورند، لباس کمتري بپوشند، وسايل کمتري بخرند، تفريح و مسافرت را حذف کنند، هزينه براي فرهنگ را آرام‌آرام حذف کنند. بسياري از مردم مجبورند که با وجود همه اين سختي‌ها از صبح زود براي دريافت سهميه ارزان‌تر در صف بايستند.
برخي‌ها مردم را براي تشکيل اين صف‌ها سرزنش مي‌کنند اما اگر شرايط اقتصادي آنها هم خوب بود هيچگاه اين زحمت را به‌خود نمي‌دادند و همانند نمايندگان مجلس، مديران کل، کارمندان رده‌بالا، بازاري‌هاي مرفه و خانواده‌هاي آنها هيچگاه در اين صف‌ها نمي‌ايستادند. مردم عادي اکنون براي به صف شدن و دريافت 5 کيلو قند با قيمت دولتي اجباري احساس مي‌کنند که برخي از دولتي‌ها اين اجبار را احساس نمي‌کنند.
شاید اگر یک روز هم در صف بمانند شرایط مردم را بهتر درک خواهند کرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com