همـدان استان سنتی درکشور همدان پیام
 
 
شنبه - 31 شهريور 1397 - شماره 3294
 
امروز : يكشنبه ، 1 مهر 1397

Today : Sat, September 22, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82634 تاریخ انتشار:  1396-07-21 - 05:45 تعداد بازدید:  130
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نتایج پژوهش اجتماعی از نگرش های مردم استان نشان مي‌دهد
همـدان استان سنتی درکشور

اخبار

 رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با اشاره به انجام پیمایشی در سطح کشور گفت: وضعیت استان همدان در دینداری بالاتر از میانگین کشوری است.
محمدرضا جوادی‌یگانه در شورای فرهنگ عمومی استان همدان اعلام کرد که خوشبختانه وضعیت اجتماعی کشور از حالت نگران‌کننده خارج شده است.
وی با اشاره به اجرای دو پیمایش بر روی 9 شهرستان کشور گفت: در این زمینه، همدان نسبت به استان‌های کشور جزء استان‌های کم مسأله بود.
جوادی‌یگانه با بیان اینکه در برخورد با وضعیت کشور ما با دو نوع مخاطره طبیعی و اجتماعی داریم که وضعیت همدان در این موارد بهتر از استان‌های دیگر است؛ گفت: در بررسی‌های صورت گرفته در خصوص نگرانی آب و هوا، در کل کشور احساس نگرانی 59 درصد و در همدان 43 درصد اعلام شده است.
وی با اشاره به اینکه در خصوص از دست دادن شغل در کل کشور، احساس نگرانی 78 درصد و در همدان 76 درصد عنوان شده است، گفت: در خصوص گرفتار شدن در آسیب‌های اجتماعی، آمار در کل کشور 44 درصد و در همدان 51 درصد گزارش شده است.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات عنوان کرد: در خصوص تقاضای رشوه در حوزه درمانی در کل کشور 7.6 درصد و در همدان 3.7 درصد، در شهرداری در کل کشور 11 درصد و در همدان پنج درصد، در حوزه دادسرا در کل کشور 8.9 درصد و در همدان 1.7 درصد عنوان شد.
وی داده‌هایی که در مورد همدان ارائه شده را به نسبت استان‌های دیگر مثبت دانست و گفت: همدان به نسبت اجتماعی وضعیت مطلوبی را نشان می‌دهد.
جوادی‌یگانه تصریح کرد: با طرح سوالی از شهروندان در خصوص مهمترین مشکلات در شهر، «بیکاری» به عنوان اصلی‌ترین موضوع مطرح شد؛ درصد این مشکل در کل کشور 34 و در همدان 53 درصد عنوان شده که بالاتر از میانگین کشوری است، هر چند که ممکن است بیکاری یک مشکل متصور در ذهن مردم همدان باشد.
وی با اشاره به اینکه این پیمایش با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای اجتماعی وزارت کشور در حال انجام است، گفت: باید دقت داشت که آمار ثبتی و آمایشی با یکدیگر تفاوت دارد.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با اشاره به اینکه در آمارها از شهروندان سوال شد که چند درصد از ماهواره استفاده می‌کنند؟ گفت: این آمار در کل کشور 44 درصد و در همدان 30 درصد عنوان شد؛ همچنین در خصوص استفاده از اینترنت آمار کل کشور 61 درصد و همدان 48 درصد گزارش شده است.
وی با بیان اینکه استان همدان نسبت به کشور سنتی‌تر است، افزود: این مهم را می‌توان از سوالاتی که از شهروندان پرسیده شده و جواب‌هایی که به ما ارائه شده، دریافت.
جوادی‌یگانه با بیان اینکه در یکی از سوالات از افراد پرسیده شد که در مورد ازدواج، موافق دوستی دختر و پسر هستید؟ گفت: طبق اطلاعات به دست آمده در کل 63 درصد در کشور و در همدان 73 درصد مخالف این مهم بودند.
وی با بیان اینکه در مورد موضوع کار زنان در بیرون از منزل، 22 درصد در کشور و در همدان 29 درصد مخالف آن بودند، افزود: استان همدان از لحاظ اجتماعی و اخلاق خانواده، سنتی است هر چند ممکن است در حوزه زنان در چند سال آینده اتفاقاتی رخ دهد.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با اشاره به اینکه 80 درصد مردم تصور می‌کنند در جامعه دروغگویی وجود دارد و در همدان نگرانی و بدبینی 7 تا 8 درصد بیش از سایر استان‌های کشور است، گفت: در خصوص تقلب و کلاهبرداری وضعیت به همین شکل است و این موضوع در همدان 10 درصد از کل میانگین کشوری بالاتر عنوان شده است، هر چند باز هم تأکید می‌کنم تمام این مسائل تصور مردم است.
وی با بیان اینکه در حوزه اخلاق، بدبینی مردم همدان نگران‌کننده عنوان شده است، اظهار کرد: این نوع نگاه می‌تواند موجب رفتاری بر پایه سوء ظن شود.
جوادی‌یگانه با اشاره به اینکه در خصوص اعتقادات و توکل به خدا در کل کشور، رقم به 56 درصد و در همدان این رقم به 75 درصد می‌رسد، ادامه داد: ارادت به اهل‌بیت(ع) در کل کشور 52 درصد و در همدان 70 درصد بیان شده است.
وی با اشاره به اینکه از شهروندان پرسیده شده که چقدر معتقد به این هستید که دینداری باید همراه با عمل باشد، گفت: این موضوع در استان همدان 22 درصد بالاتر از میانگین کشوری عنوان شده است.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با بیان اینکه از شهروندان پرسیده شده که چه مقدار اوضاع سیاسی کشور نسبت به پنج سال قبل بهتر شده است، گفت: استان همدان پنج درصد نسبت به میانگین کشوری بالاتر بود، در کل استان همدان در دینداری بالاتر از میانگین کشوری است.
وی با بیان اینکه نگاه مردم همدان به عملکرد حکومت مثبت است ولی در برخی از موارد نوعی دوقطبی مشاهده می‌شود، تصریح کرد: باید بر روی مسائل اجتماعی که مورد تاکید رهبری بوده برنامه‌ریزی داشت تا جامعه به سمت درست هدایت شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com