مدارا و بردباری، میراث طاها برای توسعه همدان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : جمعه ، 3 خرداد 1398

Today : Fri, May 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  91454 تاریخ انتشار:  1397-12-22 - 06:00 تعداد بازدید:  53
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدارا و بردباری، میراث طاها برای توسعه همدان

نویسنده : توکل دارائی

یادداشت
 
 
 استان همدان این روزها با فرزندی برومند از تبار سالکان و عارفان الهی در سمت نمایندگی رهبری و امامت جمعه خداحافظی می‌کند که برآیند کلی داوری جامعه، او را مردمدار و از جنس خویش می‌شناسد و از این که چنین فرد دانشمندی را در این سمت‌ها از دست می‌‌دهد، نگران و ناباور است. 
طه‌محمدی از آن روزی که به همدان آمد، بیشتر از گذشته در چشم و دل مردم هگمتانه جای گرفت و با رفتاری برآمده از سیره سالکان و امامان، همه اقشار جامعه را با جذبه معنوی خویش به کانون دین‌داری و معنویت کشاند. 
بسیاری از صاحب‌نظران سیاست و علم، او را فیلسوف و عارفی الهی و از سلاله بزرگان سالکی می‌شناسند که در تاریخ شهر و دیار ما نامدار بوده‌اند. 
او کمتر از دیگر هم‌لباسانش برآشفته می‌شد و در تریبون‌های متعددی که در اختیار داشت، لب به طعنه و تهدید و تحقیر هیچ مدیر و مسئول و قشر و گروهی نگشود و تنها وصیت و یادآوریش به تقوا و پرهیزکاری بود. او حتی به آنانکه بارها به انحای مختلف در صدد تضعیف جایگاهش بودند، جز به لبخند مهر و سکوت پاسخ نداد. 
او روستازاده‌ای است که از نشست و برخاست با سطوح پایین و دهک‌های دانی جامعه، لذت می‌برد و بی‌تبلیغ و درشت‌نمایی، خدمت به دست و پا ترک‌خوردگان را عطیه ای آسمانی می دانست. سیره و روش مدیریتی او در کسوت نمایندگی بالاترین مقام کشور، پذیرش و جذب همگانی بود و هیچ کس را از راهنمایی، مشورت، مساعدت و خیرخواهی خویش محروم نمی‌کرد. 
روش اداری و منش سیاسی او در مواجهه با دولت‌های مختلف و حتی متضاد فکری و اجرایی، تنها و تنها هدایت و حمایت بود و از این رو در منبر جمعه و سکوهای سخنرانی، از این که  سخنی بر زبان‌‌‌آورد که رنجی به کسی وارد‌کند و یا آبروی کسی بر باد رود، نگران و خائف بود. 
او در عرفان نظری و عملی سرآمد بود و بی همتا؛ و بدون تحجر برخی معممین، سایه لطف و مراحمش بر سر پیر و جوان و خرد و کلان، از شهر تا روستا و از فقیر تا غنی گسترش‌داشت. 
دلداده باباطاهر و عین‌القضات بود و اگر مجالی برایش پیش می‌آمد از حافظ و مولانا سخن می‌گفت و ستایشگر سلوک سیدعلی‌همدانی بود. 
بیش از هر مدیر فرهنگی استان، پاسدار حرمت عالمان و متفکران تاریخی و تمدن ایران‌زمین بود و به عشق فلسفه و حکمت سینوی، ابن‌سینا را یگانه همه اعصار و ادوار می‌دانست. 
برای خویش کیسه‌ای ندوخت و اعوان و انصاری از خانواده و نزدیکانش گرد خود جمع‌نکرد و هر آنچه در سر داشت، بلند‌پروازی برای توسعه و تعالی علم و فرهنگ در شهر و استان همدان بود. 
چه آن زمان که دفترخدمتگزاری می‌ساخت و چه آن‌گاه که نمازگاه و مدرس علمی بنا می‌نهاد، فکری فراتر از قرن حاضر داشت و از معماری و هنر مقدس، چنان به وجد می‌آمد که هر گاه به جایی وارد می‌شد، اگر اثری از میراث معماری اسلامی می‌دید، زبان به تحسین می‌گشود و اگر نقصانی می‌یافت یادآوری می‌کرد. 
طه‌محمدی را می‌ستاییم، نه از آن روی که اهل مداهنه و اغراقیم، بلکه از سر نیاز جامعه به وجود چنین عالمانی است که در تلاطم‌های طوفانی وجودشان مایه برکت و آرامش و استقامت و ایمان‌افزایی است. 
هر چند به تمامه بار و بنه‌اش را از شهر ما برنمی‌دارد و استان و کشور همچنان در مراکز علمی و فرهنگی در همدان و تهران و قم، از فیض حضور او برخوردار خواهند‌بود؛ اما خلا چنین شخصیتی عاقل و دانا و زمان‌شناس در بزنگاههای حساس آینده و در چهارراه‌های حوادث سهمناک، بیشتر حس خواهد شد و خواهیم فهمید که چقدر به نگاه و عمل پدرانه و پیامبرانه‌ای چون او نیازمندیم. 
با این حال خدای را شاکریم که وجود نازنینش از هر گزندی در امان است و با انرژی و نشاط، در علوم نظری و میدان عمل همچنان پیشتاز است و در کنار دوستداران و حامیان و همرهان و خیل عظیم جامعه‌ای که او را «خبره» برگزیده است، خواهد ماند و همگان از فیض مهر او برخوردار خواهند‌‌بود.همین.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com