ترخین آبادی‌ها آب ندارند همدان پیام
 
 
شنبه - 1 آبان 1400 - شماره 4157
 
امروز : يكشنبه ، 2 آبان 1400

Today : Sat, October 23, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119371 تاریخ انتشار:  1400-06-04 - 09:14 تعداد بازدید:  191
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بحران آب در روستاها
ترخین آبادی‌ها آب ندارند

نویسنده : مهدی غنی‌پارسا

مادستان

■  ۵۰ لیتر آب سهمیه هر خانوار در هر ۴۸ ساعت

 بیش از یک ماه است که روستای ترخین‌آباد آب آشامیدنی ندارد. مردم به اندک چشمه‌های اطراف پناه برده‌اند که مهمترین آنها در جنوب روستاست. فاضلاب به آب‌های زیرزمینی نفوذ کرده و به طورقطع غیربهداشتی است. تهیه همان آب آشامیدنی نیز خود داستانی دارد؛ با آنکه از چشمه‌ها صرفاً جهت آشامیدن خود استفاده می‌کنند، اما چون در حال‌حاضر برای بهداشت، حمام و آب موردنیاز احشام در شرایط کنونی کرونایی، آبی ندارند مجبورند از آب همان چشمه برای مصرف احشام و نیازهای دیگرشان استفاده کنند. ضمن آنکه به دلیل فاصله و کهولت سن اکثر ساکنان، تهیه آب برایشان مشکل است.
روستای ترخین‌آباد با وجود مناطق بکر گردشگری به جای آنکه اکنون قطب گردشگری باشد مردم بطری‌های آب پر شده از چشمه را روی  الاغ می‌گذراند و این گونه  آب موردنیازشان را تأمین می‌کنند آن هم از یک چشمه که آبش نسبت به چندماه پیش یک‌سوم شده است.
مسئولان شهرستان اسدآباد  نیز قول بر آبرسانی داده‌اند که در حال‌حاضر هر ۴۸ ساعت تنها یک تانکر آب توسط اداره آب‌وفاضلاب شهرستان به مخزن تخلیه می‌شود که با توجه به جمعیت روستا، به هر خانوار در هر ۴۸ ساعت ۵۰لیتر آب تعلق می‌گیرد، آن هم به خاطر شیب روستا، آب تنها در محله پایین‌دست روستا و به چند خانواده می‌رسد و مابقی قطره‌ای آب ندارند.
پیشنهاد می‌شود با توجه به فاصله بسیارکم روستا با شهر(2کیلومتر) با لوله‌ای آب از شهر تأمین گردد.


 روستای ترخین‌آباد در فاصله 2 کیلومتری شمال شهر اسدآباد و کنار دره سرسبز و زیبای ترخین‌آباد قرار دارد.
این روستا در حال‌حاضر بالغ بر ۲۰۰ خانوار و جمعیتی حدود ۴۰۰ نفر ساکن دارد که شغل اصلی آنها باغداری و دامداری است.
آب آشامیدنی روستای ترخین‌آباد سال ۱۳۵۴ از طریق لوله‌کشی و از قناتی در فاصله ۳ کیلومتری شرق روستا تأمین‌ شد.
از آنجایی که شبکه آبرسانی فرسوده و قنات مورد اشاره نیز سال‌هاست لایروبی نشده، بنابراین در 2 دهه گذشته، این روستا به شدت دچار بحران شده و آسیب‌هایی جبران‌ناپذیری بر پیکره آن وارد شده است.
بحران بی‌آبی(آب آشامیدنی) یکی از مهمترین عوامل کوچ مردمان روستا به شهرهاست که اگر این‌بار به صورت درست و زیربنایی حل نشود، به طورقطع این روستای زیبا و سرسبز خالی از سکنه می‌شود، روستایی که به یمن وجود آثار تاریخی، طبیعی و شرایط مساعد برای سرمایه‌گذاری گردشگری، باید قطب گردشگری شهرستان باشد، متأسفانه اینگونه مورد بی‌مهری و بی‌برنامگی مسئولان قرار گرفته است.
در روستای ترخین‌آباد، علاوه بر طبیعت بسیار زیبا، آثاری تاریخی و طبیعی مانند"درخت ۷۰۰ساله " ، "زاغه‌های دستکند"، درختان مقدس "پیراسماعیل"، آثار باقی مانده از"آسیاب‌های قدیمی" و"غار" و آبگیر و... نیز وجود دارد که برخی به ثبت آثارطبیعی و تاریخی رسیده‌اند و برخی در شرف ثبت قرار دارند.
سال ۱۳۹۷ نیز یک واحد اقامتی گردشگری و بومگردی در این روستا افتتاح و پذیرای مسافران و گردشگران شد که علی‌رغم حوادث و اتفاقات متعدد از جمله "کرونا" و آسیب‌های بسیار جدی به بخش گردشگری، در طول مدت فعالیت این مجموعه توانسته همچنان با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی پذیرای مراجعه‌کنندگان باشد که تأثیر بسزایی در مهاجرت نکردن و حتی مهاجرت معکوس داشته و خانوارها با فروش محصولات خود به مراجعه‌کنندگان به قیمتی مناسب، بر معیشت آنان، تأثیری بسیار مثبت گذارده است، اما با قطع آب آشامیدنی روستا در یک ماه گذشته، این واحد نیز تعطیل شده است. انتظار می‌رود مسئولان شهرستان، به مشکل آب آشامیدنی و همچنین بهسازی، پاکسازی روستا از زباله و همچنین دیگر مشکلات آنان توجه ویژه کرده و از خالی شدن این روستا جلوگیری کنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com