بازگشت تعطيلي به فرودگاه همدان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 27 تير 1398 - شماره 3523
 
امروز : جمعه ، 28 تير 1398

Today : Thu, July 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84659 تاریخ انتشار:  1397-05-16 - 21:15 تعداد بازدید:  120
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

از اين باند پروازي بلند نمي‌شود
بازگشت تعطيلي به فرودگاه همدان

گردشگری

حالا  از 14 تا 21 مردادماه عملیات رفت حجاج و از 14 شهریورماه نیز عملیات برگشت صورت می‌گیرد و بعد هم درهای فرودگاه بسته میشود و این پایانه به یک مکان تعطیل در استان همدان تبدیل میشود
این روزها همدانی ها دیگر از موقتی بودن پروازهای فرودگاه همدان سردرگم شده اند و کم کم اعتماد آنها به ارتباط هوایی بین همدان با مناطق دیگر قطع خواهد شد به واقع چرا این حال و روز استان است ؟ آیا برازنده است در سالی که ادعا می کنیم همدان در رویدادهای بین المللی گردشگری حرف برای گفتن دارد به یکباره داغ تعطیلی دامان فرودگاه را بگیرد .
به هر ترتیب ، فرودگاه همدان که چند سالی بود پروازهای آن با دو پرواز دست و پا شکسته کیش و مشهد رونق گرفته بود و از حالت تعطیلی خارج شده بود، این روزها شاهد لغو این دو پرواز است.
 تغییر چارترکننده  دلیل لغو دو پرواز کیش و مشهد
مدیر روابط عمومی فرودگاه همدان علت لغو دو پرواز کیش و مشهد از فرودگاه همدان را تغییر شرکت چارترکننده دانست و گفت:  با انجام رایزنی‌های فراوان و آغاز انجام پرواز تهران ـ همدان امید این می‌رفت که فرودگاه همدان پر جنب و جوش‌تر از سابق شود و شاهد انجام پروازهای زیادی از این فرودگاه باشیم، اما همچنان می‌بینیم که با راه‌اندازی یک پرواز، پرواز دیگر لغو می‌شود.فرودگاه همدان که با انجام پرواز حج تمتع بین‌المللی شده و به دنبال برقراری پرواز نجف و ترکیه نیز هست، لغو پروازهای داخلی برای همدان که پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی است، چندان خوشایند نیست.
مدیر روابط عمومی فرودگاه همدان علت لغو دو پرواز کیش و مشهد از فرودگاه همدان را تغییر شرکت چارترکننده دانست و اظهار کرد: در حال حاضر رایزنی برای شرکت چارترکننده در حال انجام است و تا مشخص شدن چارتر کننده وقفه خواهیم داشت. مهدی افتخاری بیان کرد: اکنون دو پرواز همدان ـ مشهد و همدان ـ کیش لغو شده و تنها پرواز داخلی از فرودگاه همدان به مقصد تهران است.
  فرودگاه 80 ساله به جای رونق از نفس افتاده است
فرودگاه همدان با بیش از هشت دهه قدمت هنوز نتوانسته در میان پایانه‌های حمل و نقل هوایی كشور حرفی برای گفتن داشته باشد و هیچ هواپیمایی در آن پرواز نمی کند، گرچه مسئولان وعده داده بودند پروازهای همدان - تهران مردادماه امسال از طریق باند این فرودگاه انجام شود اما بدلیل عدم استقبال مسافران خبری از آن نیست.
 فرودگاه از زیر ساخت های مهم اقتصادی و مواصلاتی رونق و گسترش تجارت و صنعت گردشگری هر استان است به نحوی که توسعه فرودگاه همدان می تواند نقش مهمی در توسعه زیرساخت ها برای جذب سرمایه گذاری های کلان داخلی و خارجی، توسعه آموزش عالی، گردشگری، دسترسی مناسب تر به خدمات درمانی و غیره داشته باشد. در قرن حاضر صنعت هوایی نقش بسیار مهمی در روابط کشور های مختلف جهان، تبادل فرهنگ ها، نمایش قدرت های اقتصادی و غیره به عهده دارد و ارزش و اهمیت فرودگاه ها در دنیای امروز به حدی است كه برخی فرودگاه ها را لوكوموتیو اقتصادی هر كشور توصیف می كنند و وجود فرودگاه های پررونق و كارآمد را عامل رشد اقتصادی و توسعه پایدار می دانند.
 استان همدان در چند سال اخیر از فعالیت یک فرودگاه بین المللی بی بهره بوده اما با تلاش های صورت گرفته هم اکنون فرودگاه همدان آمادگی پرواز هواپیماهای پهن پیکر از باند این فرودگاه را دارد چراکه توسعه فرودگاه همدان می تواند نقش برجسته ای در پویایی اقتصادی منطقه غرب کشور داشته باشد و به صنعت گردشگری و صادرات محصولات کشاورزی رونق می بخشد. همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران و از استان های تاریخی با مناطق توریستی و گردشگری فراوانی است ‌که چشم‌ اندازهای طبیعی، آب و هوای بی نظیر، کوهستان‌ های سرسبز با این دیار دیرپا پیوندی جاودانه دارد.
  دوباره به جای رونق پرواز از تعطیلی می گوییم
در همین زمینه نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با همدان پیام  با بیان اینکه باند فرودگاه همدان به طول سه هزار و 950 متر هم اکنون یک باند کاملا بین المللی است، اظهار داشت: باند فرودگاه همدان یک باند کاملا بین المللی است و همه هواپیماهای بین المللی از جمله بوئینگ 745 پهن پیکر یا بوئینگ 777 می توانند از باند فرودگاه همدان پرواز داشته باشند.
 امیر خجسته  با بیان اینکه در شان استان نیست که همه پروازهاتعطیل شود بیان کرد: توقف گاه و بیگاه پروازها از فرودگاه همدان نشان دهنده نبود مدیریت درست در این زمینه است
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نکته قابل تامل این است که تا  مسافران پرواز فرودگاهی از همدان می خواهند به روال پروازها خو بگیرند و برنامه پروازی را درک کنند این ارتباطها تعطیل میشود به واقع چرا باید همین معدود پروازها از  همدان به کیش و مشهد و تهران همیشه لنگ بزند .
امیر خجسته با بیان اینکه برنامه ریزی ها بر روی پرواز های پایدار متمرکز شده است، افزود: باید تلاش میشود پرواز همدان تهران که از لحاظ تجارت و گردشگری  برای همدان مهم است حفظ شود اما نشد
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص گفت: تعیین تکلیف زیربناهای ارتباطی استان شالوده هر توسعه دیگری است و توسعه پایدار استان در گرو فعال شدن پروازهای ملی و بین‌المللی است.
 امیر خجسته با بیان اینکه در این راه به دنبال آن هستیم فرودگاه همدان را به پایلوت فرودگاه‌های غرب کشور تبدیل کنیم، گفت: امروز باید فرودگاه آماده پروازهای ملی و بین‌المللی با هواپیماهای پهن پیکر باشد نه اینکه دوباره از تطیلی آن حرف بزنیم.  
  فرودگاه سمبل یک کشور و یا شهر است
یک کارشناس اقتصادی نیز با بیان اینکه در سفرهای هوایی، فرودگاهها به عنوان مبدأ و یا مقصد سفر در نظر گرفته می شوند، ادامه داد: فرودگاهها نقش بسزایی در پیشرفت و توسعه اقتصادی هر استانی ایفا می كنند.
جلال رضایی با بیان اینکه در دهه های اخیر برای دستیابی به توسعه اقتصادی اقدامات بنیادینی حاصل شده است كه از جمله این اقدامات می توان به توسعه شهرهای فرودگاهی اشاره کرد، افزود: عمران فرودگاه به‌عنوان مرکز ورودی هر استانی بی‌شک نقش به‌سزایی در تحقق اهداف آن استان خواهد داشت.
 وی با بیان اینکه فرودگاه سمبل یک کشور و یا شهر است، بیان کرد: زیبایی، شکوه، تسهیلات، معماری و چشم گیری یک فرودگاه بیانگر وضعیت اجتماعی و سیاسی آن کشور و یا شهر است و هر قدر فرودگاه مجهزتر و بهتر باشد می تواند در توسعه هرچه بیشتر استان تاثیرگذارتر باشد.
کارشناس امور اقتصادی با بیان اینکه فرودگاه جزو جدایی ناپذیر زیر ساخت های یک شهر محسوب می شود که به افزایش توان تجاری شهر کمک می کند، عنوان کرد: فرودگاه یکی از ارکان رشد و توسعه در استان است که که باعث توسعه حمل و نقل هوایی با مناطق مختلف کشور و یا خارج می شود.
 رضایی با بیان اینکه ترمینال فرودگاه ها از نظر کاربری مکان های مناسبی برای تبادلات اقتصادی، فرهنگی، گردشگری و غیره هستند، اظهار داشت: با توجه به موقعیت خاص استان همدان به عنوان یکی از استان های مهم غرب کشور، وجود پتانسیل های قوی در زمینه گردشگری و سرمایه گذاری ضرورت ایجادفرودگاه بین المللی در این استان را چند برابر می کند.
 با این تفاسیر مشخص است که شاهرگ حیات استان همدان وابسته به وجود قلب تپنده‌ای به نام فرودگاه بوده و این را لازمه پیشرفت و توسعه این منطقه دانسته و معتقدیم که این استان به واسطه استعدادهای بالقوه و منحصر به فرد تاریخی، معدنی و اقلیمی و از طرفی به واسطه مرکزیت در بین استان های غرب کشور با جمعیت یک میلیون و هشتصد هزار نفر یکی از شایسته‌ترین مناطق است که باید به ایجاد فرودگاهی واقعا بین‌المللی در آن اندیشید.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com