ديدار روساي ايران و ترکيه تحقق تجارت 30 ميليارد دلاري همدان پیام
 
 
شنبه - 31 شهريور 1397 - شماره 3294
 
امروز : يكشنبه ، 1 مهر 1397

Today : Sat, September 22, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82453 تاریخ انتشار:  1396-07-13 - 05:45 تعداد بازدید:  220
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اردوغان روز گذشته ميهمان روحاني بود
ديدار روساي ايران و ترکيه تحقق تجارت 30 ميليارد دلاري

بین الملل

 سفر روز گذشته  رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به تهران، گامی مهم برای تحقق تجارت 30 میلیارد دلاری بین ایران ـ ترکیه محسوب می شود و فصل نوینی در مناسبات دو کشور خواهد گشود.
دو کشور همسایه ایران و ترکیه که قرنهاست با هم روابط سیاسی و تجاری دارند و از سده های گذشته از طریق جاده ابریشم روابط تجاری مستمری با هم
داشته اند، در سده گذشته نیز همواره از شرکای تجاری مهم هم بوده اند.
سران دو کشور در سال 2013 با ارزیابی درست از ظرفیت های موجود دو کشور که هر دو جزو اقتصادهای نوظهور جهانی محسوب می شوند، خواستار ارتقای سطح مناسبات اقتصادی دوجانبه شده و رسیدن به 30 میلیارد دلار مبادله تجاری سالانه از سوی روسای جمهوری دو کشور مورد تاکید قرار گرفت و این هدفگذاری به صورت رسمی اعلام کرد.
بر این اساس، مقامات و کارگزاران دو کشور هم در سطح وزرا و هیات دولت و هم در سطج سفارتخانه ها، اقداماتی را آغار کردند و تلاش برای رسیدن به این هدف همچنان ادامه دارد.
به گزارش ایرنا، هر چند که در سال های گذشته تحقق این هدف میسر نشده، ولی در سال 2012 میلادی حجم تجارت بین دو کشور به سطح 22 میلیارد دلار رسید و در پنج سال گذشته نیز به علل مختلف، میزان تجارت بین دو کشور نوسان داشته به طوری که در سال گذشته میلادی به رقم 6/9 میلیارد دلار رسید.
"جناب آشچی" قائم مقام وزارت گمرک و تجارت ترکیه هفته پیش در دیدار با فرود عسگری رئیس کل گمرک ایران در آنکارا گفت: "حجم تجاری میان ترکیه و ایران مصداق کل ظرفیت های دو کشور در این زمینه نیست و حجم تجاری دو کشور که در سال 2012 در سطح 22 میلیارد دلار قرار داشت در سال 2016 به 9.6 میلیارد دلار کاهش یافته و این میزان تجارت کمتر از 40 درصد ظرفیت موجود است."
اقتصاد ایران و ترکیه ظرفیت بسیار گسترده و بالایی دارد و دو کشور به دلایل متعددی نیازمند گسترش مناسبات اقتصادی بین خود هستند و برخورداری ایران از منابع سرشار انرژی و وابستگی شدید ترکیه به انرژی در کنار موقعیت خاص جغرافیایی ایران و ترکیه از جمله عواملی هستند که زمینه های همکاری بیشتر و نزدیکتر اقتصادی و تجاری میان دو کشور را فراهم کرده است.
امسال صادرات ایران به ترکیه چهار میلیارد و 530 میلیون دلار و واردات از این کشور نیز یک میلیارد و 800 میلیون دلار بوده و در مجموع، حجم روابط دوجانبه اقتصادی ایران و ترکیه در هفت ماه سالجاری میلادی 6 میلیارد و 330 میلیون دلار اعلام شده است و پیش بینی می شود، حجم روابط دو کشور امسال فراتر از 10 میلیارد دلار باشد.
محمدابراهیم طاهریان فرد نیز با اشاره به انجام سفر اردوغان در شرایط حساس منطقه ای و نیز در فرایند تحولات مثبت در روابط دو کشور ایران و ترکیه افزود: این سفر تاثیرات مهم دوجانبه و منطقه ای خواهد داشت.
وی بیان کرد: اعتدال در سیاست های داخلی و خارجی و ارتباط با همسایگان، شعارهای محوری دولت روحانی اعلام شده و بر همین اساس برقراری رابطه نزدیک با همسایگان از جمله کشور ترکیه در سرلوحه سیاست خارجی کشورمان در دولت یازدهم قرار گرفته و در دولت دوازدهم هم پیگیری می شود.
وی اضافه کرد: توجه به همسایگان و کار با همسایگان نیز اصل محوری در سیاست خارجی ایران اعلام شده و در دولت دوازدهم نیز توسعه دیپلماسی با همسایگان و توسعه مناسبات اقتصادی، دو محور دستگاه سیاست خارجی تعیین شده و در هر دو زمینه، کارهای خوبی برای برقراری ارتباط مطلوب با طرف ترکیه آغاز شده است.
وی اظهار کرد: هم ترکیه برای ایران مهم است و هم ایران در ترکیه جایگاه پراهمیتی دارد و دو طرف به خصوص در دوره دولت دوازدهم برای توسعه مناسبات در همه عرصه ها اعلام آمادگی کرده و فعالیت هایی را آغاز کرده اند.
وی ادامه داد: کشور ترکیه در روابط خارجی ایران نقش و جایگاه ویژه، پررنگ و برتری دارد و از لحاظ موقعیت جغرافیایی، سیاسی اقتصادی، تاریخی و فرهنگی همواره برای ایران پراهمیت بوده است و روابط نزدیکی نیز در همه حوزه ها با ترکیه برقرار شده و حجم روابط نیز نشان دهنده این امر است.
سفیر کشورمان در ترکیه با تاکید بر استفاده از همه ظرفیت ها در این زمینه گفت: سفر 12 مهرماه رئیس جمهوری ترکیه به تهران، فصل نوینی در توسعه مناسبات دو کشور خواهد گشود و در قالب این سفر، چهارمین شورای عالی همکاری های راهبردی بین ایران و ترکیه تشکیل شده و تعدادی سند همکاری بین دو طرف امضا می شود
وی با اشاره به حضور تعداد زیادی از مقامات و وزرا، سرمایه گذاران و تجار ترکیه در این سفر همراه رئیس جمهوری این کشور بیان کرد: ابعاد مختلف همکاری ها، ماهیت همسایگی، موضوعات همکاری متعدد و متنوع و اشتراکات فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و دینی، روابط دو طرف را تنگاتنگ کرده و هر دو طرف به این باور رسیده اند که از این ظرفیت موجود باید استفاده بیشتری بشود.
وی اظهار کرد: دو طرف در همه دیدارها بر توسعه مناسبات دو جانبه همکاری های منطقه ای و تحقق هدف 30 میلیارد دلاری روابط تجاری تاکید کرده اند و دیدگاه های مشترکی در اغلب حوزه های روابط کاری بین دو طرف وجود دارد.
سفر بیش از یک میلیون و 600 هزار گردشگر ایرانی به ترکیه در سال گذشته میلادی نیز نشان می دهد که ایران پنجمین کشور گردشگر فرست به ترکیه است و پیش بینی می شود در سال جاری میلادی بیش از دو میلیون نفر از اتباع ایرانی به ترکیه سفر کنند که این آمار نشانگر روابط بسیار عمیق و گسترده دو کشور در حوزه فرهنگی و مردمی در کنار روابط سیاسی و اقتصادی است.
برگزاری بیست و پنجمین نشست کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در تاریخ 19 تا 21 فروردین ماه 95 در شهرهای آنکارا و قونیه برگزار شد و برنامه ریزهای برای برگزاری بیست و ششمین کمیسیون مشترک اقتصادی در تهران در مهر یا آبان سالجاری در حال انجام است.
سفر مقامات اقتصادی دو طرف در سال جاری میلادی و نیز اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی از جمله زمینه های همکاری اقتصادی ایران و ترکیه به شمار می رود و بر مبنای موافقتنامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه که از ژانویه سال 2015 با هدف تقویت روابط تجاری دو کشور در حال اجراست، ترکیه در 140 قلم کالای کشاورزی تخفیفات تعرفه ای به جمهوری اسلامی ایران اعطا می کند و در مقابل ایران نیز در 125 قلم کالای صنعتی، تخفیفات تعرفه ای مورد نظر را برای ترکیه در نظر گرفته و در حال حاضر مذاکرات کارشناسی برای افزایش اقلام تعرفه های ترجیحی میان دو کشور در حال انجام است.
روسای جمهوری ترکیه و ایران در دوره خدمت روحانی دو بار به صورت رسمی به کشور مقابل سفر کرده اند و این دومین سفر اردوغان به ایران در دوره ریاست جمهوری روحانی به شمار می رود و علاوه بر این، روسای جمهوری دو طرف پنج بار هم در حاشیه اجلاس های جهانی در پاکستان، قزاقستان و نیویورک، استانبول با هم ملاقات و مذاکره کرده اند و در همه این دیدارها، گسترش روابط تجاری دوجانبه محور مذاکرات طرفین بوده است.
رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه ظهر دیروز در راس یک هیات عالیرتبه در سفری یک روزه برای دیدار و گفت وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد.
مذاکرات دوجانبه، نشست هیات‌های عالی‌رتبه و تشکیل شورای عالی همکاری راهبردی ایران و ترکیه به ریاست رییسان جمهوری دو کشور و امضای اسناد همکاری از جمله برنامه‌های این سفر است.
رییس جمهوری ترکیه پیش از سفر به تهران اعلام کرده بود که در جریان سفر به تهران در خصوص اوضاع شمال عراق با مقامات عالیرتبه ایران مذاکره می کند.
اردوغان گفته بود که در این سفر نشست شورای عالی همکاری راهبردی دو کشور ترکیه و ایران برگزار خواهد شد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com