آمريکا و اروپا همبستگي يا گسستگي همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : جمعه ، 3 خرداد 1398

Today : Fri, May 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  90491 تاریخ انتشار:  1397-12-01 - 09:45 تعداد بازدید:  316
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آمريکا و اروپا همبستگي يا گسستگي

نویسنده : مهدی آقایانی

بین الملل
 
 نخست نگاهي به رابطه تاريخي اروپا و آمريکا در دوران جنگ جهاني بيندازيم، پس ازپایان جنگ جهاني دوم و خسارت‌هاي به بار آمده براي اروپا غربي، آمريکا که از زیان‌هاي جنگ به دور بود به دنبال بازسازي اروپاي کاملاً ويران شده افتاد،تا شرایط بد اقتصادي و از هم گسستگي اجتماعي اروپا را  سازمان دهد و در واقع  همینگونه  هم شد.
خيلي از موضوع دور نشويم در سال 1394 توافقي بين ايران و 1+5 صورت گرفت که باعث ايجاد يک توافق بر سر برداشتن تحريم‌هاي هسته‌اي عليه ايران شد اما بعد از روي کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان  رياست جمهوري جديد آمريکا، اين توافق توسط آمريکا به صورت يک جانبه لغو شد و باعث شد تا ايران با مابقي طرف‌ها، اين عهدنامه را ادامه دهد.
با توجه به خارج شدن آمريکا از اين توافق، تحريم سخت این  کشور دوباره روي کارآمد و اروپا متعهد شد براي اينکه ايران از اين توافق خارج نشود اين عهدنامه را زنده نگه دارد آنها بعد از تأخير طولاني يک ساز وکار مالي به نام SPV که بعدها به نام اينسکس تغيير نام داد عنوان کردند . اين سيستم ايجاد شده اين اجازه را مي‌داد تا شرکت‌هاي اروپايي بتوانند به معاملات تجاري و سرمايه‌گذاري در ايران ادامه دهند، در اين مورد ايالات متحده آمريکا از قبل به کشورها هشدار داده بود که در صورت معامله و ارتباط با ايران با تحريم‌هاي شديد آمريکا مواجه خواهند شد.
بدين ترتيب کشورهاي اروپايي که در گام اول طرح ارتباط و سرمايه‌گذاري را عنوان کردند اما این طرح به دلیل تحریم‌های سخت آمریکا با شکست مواجه شد . در گام دوم آنها (اروپايي‌ها) ايده ارتباط با بانک مرکزي ايران با بانک‌هاي مرکزي اروپا را مطرح کردند که به دليل تهديد آمريکا مبني بر تحريم اعضاي هيأت مديره اين بانک‌ها، اين شيوه هم با شکست روبه‌رو شد. در گام سوم آنها طرحي را به عنوان SPV مطرح کردند که باعث مي‌شد مبادلات بين ايران و شرکت‌هاي اروپايي آسان شود و اين موضوع هم به خاطر ترس شرکت‌هاي اروپايي از آمريکا که گفته بود در صورت معامله هر شرکت با ايران ديگر آن شرکت ها حق ارتباط مالی  با آمريکا را ندارد، با شکست مواجه شد.
در گام چهارم هم طرحي به نام اينستکس مطرح شد که در واقع ايران نفت خود را به اروپا مي‌فروشد و هيچ گونه پولي دريافت نمي‌کند و فقط کالاهاي بشر دوستانه مانند غذا و دارو را مي‌تواند از اين کشورها خريداري کند. البته پيش‌تر آمريکا اين نوع اقلام را براي ايران مجاز دانسته بود.
این موضوع با توجه به کاهش خريد نفت اروپا به دليل تحريم‌هاي آمريکا، باکاستي‌هايي روبرو شده و باعث شده که کماکان این طرح هنوز به سرانجام مشخصی نرسد .در این ارتباط بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه گفت" که علیرغم ثبت اینستکس موفقیت چندانی از اروپایی ها ندیده ایم ،اینستکس آغاز راه است اما کار با کندی رو به روست و خواست ما از اروپا اجرایی شدن این ساز و کار است."
سوالی که مطرح می‌شود این است که دلایل این کم کاری ها از طرف اروپایی ها چیست؟ ایالات متحده آمریکا پیش تر اعلام کرده بود،که هر  کشور یا شرکتی که بخواهد با  جمهوری اسلامی ایران معامله کند حق ارتباط مالی با آمریکا را ندارد و با تحریم های ویژه مواجه خواهد شد.
در همین راستا به معاملات اروپا با آمریکا در مقایسه با ایران نگاهی بیاندازیم، حجم مبادلات کل اروپا با ایران 20 میلیارد دلار است اما حجم مبادلات اروپا با آمریکا نزدیک به 1000میلیارد دلار می باشد.در واقع این حجم مبادلات اروپا با آمریکا در مواجه با ایران بسیار پایین است و این نشان میدهد که اروپایی ها با این حجم مبادلاتی کم ،هیچ گونه وابستگی اقتصادی به ایران ندارند و برعکس با آمریکا مبادلات بسیار زیادی دارند که در صورت خدشه دار شدن، هر دو طرف(آمریکا ،اروپا) با خسارت های گسترده ای رو به رو می شوند.
با توجه به این مسائل هر چند اروپا در لفظ و بیان از توافق هسته ای حمایت می کنند اما در موضوعات موشک های بالستیک و نقش ایران در منطقه با کشور آمریکا همراه هستند.به هر حال این ساز و کار ایجاد شده که فقط کالاهایی مانند دارو، و غذا را در بر می‌گیرد پاسخگوی تمام تعهدات اروپایی‌ها به برجام نیست و این نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا هیچ گاه به صورت جدی مقابل ایالات متحده آمریکا قرار نخواهد گرفت.
* کارشناس ارشد روابط بین الملل
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com