حسین حسین، نجوای پرآوازه هزارساله ما همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 26 مرداد 1401 - شماره 4385
 
امروز : پنجشنبه ، 27 مرداد 1401

Today : Thu, August 18, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  125519 تاریخ انتشار:  1401-05-15 - 07:00 تعداد بازدید:  27
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

حسین حسین، نجوای پرآوازه هزارساله ما

نویسنده : شکوفه رنجبر

یادداشت


 بوی اسفند و گلاب که در کوچه‌های شهر می‌پیچد انگار دلت را هوایی یک بهشت می‌کند روی زمین، شش‌گوشه‌ای که برایت امن‌ترین جای جهان است و دلت پر می‌زند تا گوشه‌ای از خیابان بین‌النهرین بنشینی و دلدادگی‌هایت را از چشمانت بباری، هرسال محرم که می‌شود انگار یک غم عجیب به تمام جانمان می‌نشیند یک حس غریب که برایش تسکینی جز چای قندپهلو روضه‌هایش نیست.
حالا کوچه و پس‌کوچه‌های شهر ما سرزمین نینواست اینجا زمین کربلاست و هنوز عشق زنده است، اسارت معنا ندارد و سیاهی پرچم‌هایت سپیدتر از هر سپیدی غبار پلیدی را از دل‌هایمان پاک می‌کند، این یعنی عشق تو از پس سال‌ها هنوز زنده است و تو جاودانه‌ترین شهیدی هستی که می‌شناسیم.
این شب‌ها و روزها از کنار تکیه‌های عزاداریت که می‌گذریم بی‌امان دل‌ریش واقعه‌ای هستیم که حالا از گذر هزار و چهارصد سال زنده‌ترین اتفاق تاریخی جهان است، وقتی به یاد رشادت‌ها و مردانگی علمدارت بر سینه می‌زنیم، آنگاه‌که برای صبوری رباب در غم نوزادش خون گریه می‌کنیم، در میانه دلدادگی‌های خواهرانه زینب(س) خود را از این وجود خاکی و وابسته دور می‌کنیم و می‌شویم هفتاد و سومین یار غایب تو که ضجه‌هایمان امان از ما بریده است.
اینجا بعد از هزاران سال عطش بودن در خیمه‌گاه تو و رزم کنارت فروکش نمی‌شود و جز مرحمت و لطف تو هیچ نوری نمی‌تواند این قبل‌های خسته و تاریک را درگذر روزمره روزگار رهایی بخشد.
آری توای حسین بن علی(ع) نوش دارویی هستی که بعد از شهادت تنها خودت مرحم این غم بر دل‌های به‌جامانده‌ای، تویی که می‌توانی راه را از بیراه برای ما روشنگری کنی و دل‌هایمان را صفا بخشی!
حالا اگرچه هزاران سال از واقع تلخ کربلایت یا حسین(ع) گذشته است اما همچنان گرد غفلت بر چهره زندگی بسیاری از ما رخنه کرده و التماس دعا داریم که شاید گوشه چشمی از دریای رحمت و مغفرت الهی با دستان خیر تو به دنیای ما تابیده شود.
هنوز هم در دوراهی گمراه‌کننده جهل و دانایی دست‌وپا می‌زنیم و تشخیص راه درست برایمان در هاله‌هایی از ابهام پنهان‌شده و چه کسی است جز تو و عشق به تو که بتواند چراغ راه روشنی این مسیر تاریک و تنگ باشد.
یا حسین(ع) این روزها و شب‌ها به نام تو و عزای جان‌سوزت است دست این گناهکاران را بگیر که جز تو پناهی نیست ای کشتی نجات عالمیان!
آمین...

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com