1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) گشتي در کوچه‌هاي خاطره با جشنواره کرسي همدان پیام
 
 
سه شنبه - 4 تير 1398 - شماره 3504
 
امروز : سه شنبه ، 4 تير 1398

Today : Tue, June 25, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88592 تاریخ انتشار:  1397-10-18 - 10:03 تعداد بازدید:  75
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گشتي در کوچه‌هاي خاطره با جشنواره کرسي

نویسنده : مهدي ناصرنژاد

یادداشت
 
  ما آدم‌هاي امروز بدون هيچ ملاحظه و بي‌مهابا تمام داشته‌هاي ديروزمان را ولخرجي مي‌کنيم و در اين معنا هر کجا حرف از آيين‌ها و سنت‌هاي گذشتگانمان در ميان باشد ابرو بالا مي‌اندازيم و با يک واژه بي‌خيالي (اي بابا) صورت مسئله را پاک مي‌سازيم. اما در همين حال به شدت حسرت بسياري از سادگي‌ها و يک رنگي‌هاي زمان‌هاي گذشته را مي خوريم.
خيلي دلمان مي‌خواهد حتي اگر شده براي يک روز يکي از خاطرات خوب پدران و مادران خود که از زندگي آنها شنيده‌ايم براي خود بسازيم و با آن زندگي کنيم اما دريغا که گذشته، گذشته و به عقب برنمي‌گردد و چيزي هم عوض نمي‌شود.
لااقل بياييد براي يک بار هم که شده از بزرگتر و باز هم بزرگترها بپرسيم، گذشته چي بوده که حسرت آن را مي‌خوريد و چرا نسل‌هاي جديد را هم در حسرت گذشته‌هاي خود مي‌سوزانيد!
يکي از همين بزرگترهاست که براي من مي‌گفت: تمام ويژگي گذشته‌ها اين است که آن زمان مردم خيلي بيشتر با هم بودند و امروز همه دارند از هم فاصله مي‌گيرند در حالي که تمام لذت زندگي چه در گذشته و چه در جامعه و دنياي امروز اين است که با هم باشيم و در مشکلات زندگي بهم کمک کنيم.
البته ابزار و امکانات و زيرساخت‌هاي زندگي در دنياي امروز به گونه‌اي است که زمينه خيلي از دوري‌ها و جدايي‌ها و تنهايي را فراهم مي‌کند، دردناک‌تر از اين که فاصله فکري نسل‌ها را با هم دامنه‌دارتر و تيره‌تر مي‌سازد.
آپارتمان نشيني اجازه زندگي به نسل‌هاي وابسته و فاميلي را کنار نمي‌دهد. تلفن خيلي از مشکلات را حل کرده و لازم نيست بچه‌ها زحمت ديدار پدر و مادرها را از خانه خود تا خانه پدري تحمل کنند چرا که يک تلفن کليشه‌اي و تکراري مشکلات اين چنيني را حل کرده است.
برنامه‌هاي تلويزيوني آنقدر متنوع و سرگرم‌کننده است که کسي پاي جعبه جادويي هرگز براي اعضاي فاميل و خانواده احساس دلتنگي نخواهد داشت چون سخت سرگرم شده است.
دنيا آنقدر کوچک شده است که خيلي‌ها حتي براي يک شغل کوچک فاصله شهرها و کشورها را در مي‌نوردند و ديگر هم پاي برگشت پيدا نمي‌کند.
قصه‌هاي قديمي هرگز آن طعم و مزه گذشته را ندارد و يک فيلم کارتوني براي بچه‌ها خيلي شيرين‌تر از قصه‌هاي پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هاست.
خلاصه اينکه فرق دنياي گذشته و آدم‌هاي گذشته با امروزي اين است که دنيا عوض شده و چيزي شکل گذشته خود نيست آدم‌ها هم عوض شده‌اند و نمي‌دانند مشکلات آنها چقدر بزرگ و بزرگتر شده است آنها نمي‌دانند براي بهره‌مند شدن از امکانات زندگي امروز بايد تمام دارايي و عمر خود را هزينه کنند. 
البته پدران و مادران و نسل‌هاي گذشته ما هم زحمت مي‌کشيدند و کار مي‌کردند اما احساس بهتري نسبت به زندگي داشتند و ممکن بود بسياري هم مقهور زندگي و نداشتن‌هاي آن شوند. وليکن فرقش اين است که نسل امروز از زندگي جز تلاش و دوندگي براي خدمت به ماشين آخرين مدل و گوشي ايفون  و مبلمان آنچناني خانه و وسايل بدون مصرف دور و بر خود نفهميده است! و از تمام فرصت‌ها همين بس تا زندگي را از دريچه تلگرام و اينستاگرام و ديگر فضاهاي کاذب درک کند! 
يکي از ويژگي‌هاي دنياي قديم و نسل‌هاي گذشته در وجود بسياري وسايل ساده و دست‌ساخت زندگي بود همان وسايل و خانه‌ماني که براي دور هم بودن‌ها و کوتاه ساختن فاصله‌ها ساخته مي‌شد.
همين کرسي ساده و تخته پاره که هم‌اينک در جشنواره کرسي همدان شور و حال زندگي پدران و مادران ما را به نمايش گذاشته است از همان وسايلي است که امروز حسرت آن را مي‌خوريم. وجود کرسي در روزها و شب‌هاي سرد و يخ‌بندان نيم‌قرن پيش، گرما و اشتياق خانواده‌ها را براي دور همي‌ها فراهم مي‌ساخت و هر کس از خانواده در طول روز هر کجا که بود با فرا رسيدن شب‌ها و اوقات بيکاري به حريم کرسي پناه مي‌آورد تا لذت چاي داغ و ديشلمه مادر و مادربزرگ‌ها را بچشد و حرارتي که زير کرسي از نوک انگشتان او به مويرگ‌هاي کله‌اش مي‌رسيد، موجي از شور و اشتياق در او به وجود مي‌آورد تا حوادث اتفاقات روزمره را براي عزيزان خويش بازگو نمايد و چاره‌جويي کند.
کرسي که به خاطر زمستان‌هاي سرد و طولاني همدان در اغلب شهرها و روستاهاي اين استان در زمره اصلي‌ترين وسايل زندگي و تکه‌ اصلي جهيزيه‌ عروس‌ خانم‌ها به شمار مي‌آمد، امروز مي‌تواند الگويي براي جشنواره‌هاي استاني و ملي در همدان باشد و دوستداران سنت‌هاي شيرين گذشتگان را از چهار سوي ايران به همدان دعوت کند.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com