1398-10-281398-11-08bool(false) شورای نگهبان همدان پیام
 
 
سه شنبه - 8 بهمن 1398 - شماره روزن
 
امروز : سه شنبه ، 8 بهمن 1398

Today : Tue, January 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


پیشنهاد ما برای داوطلبان انتخابات
نمایشگاه چاپ شیراز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  96344 تاریخ انتشار:  1398-04-26 - 10:01 تعداد بازدید:  315
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شورای نگهبان

نویسنده : فیض‌ا... مظفرپور

یادداشت 26 تیرماه مصادف است با سالروز تأسیس شورای نگهبان در سال 59. این نهاد در طول 39 سال گذشته دبیران متعددی داشته است که مرحوم آیت‌ا... مهدوی‌کنی و مرحوم آیت‌ا... محمدی‌گیلانی و آیت‌ا... صافی‌گلپایگانی و جنتی از شخصیت‌های برجسته این نهاد مهم تأثیرگذار بوده‌اند که طولانی‌ترین مدت دبیری این شورا را آیت‌ا... جنتی بر عهده داشته‌اند که تاکنون ادامه دارد.
شورای نگهبان نهاد حافظ قانون اساسی جمهوری اسلامی است و با بررسی قوانین و تطبیق آن ها با قانون اساسی و شرع مقدس اسلام اجازه رخنه قوانین مغایر با قانون اساسی به عنوان میراث ملی و شرع مقدس اسلامی را نمی‌دهد و دیگر وظیفه مهم این شورا نظارت بر حسن اجرای انتخابات (مجلس خبرگان- مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری) است که از این طریق نیز این شورا مانع ورود و نفوذ اغیار به ارکان مهم کشور می‌شود و اجازه دخل و تصرف در انتخابات از سوی کانون‌های ثروت و قدرت را نمی‌دهد. به تعبیر زیبای مقام معظم رهبری، شورای نگهبان «ضامن جمهوریت و اسلامیت نظام است» در اصل 91 قانون اساسی چنین آمده است: «به منظور پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی از نظر مغایرت نداشتن و مصوبات مجلس شورای اسلامی با آن ها شورایی به نام شورای نگهبان با ترکیب مندرج در همین اصل تشکیل می‌شود.»
اعضای شورای نگهبان با ترکیب 6 نفر فقیه که مستقیماً به وسیله رهبری نظام منصوب می شوند و 6 نفر حقوقدان که نخست از طرف رئیس قوه قضائیه به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد می‌شوند و سپس مجلس شورای اسلامی صلاحیت‌ افراد معرفی شده را بررسی و به آن ها رأی اعتماد می‌دهد. کما اینکه در حال حاضر با توجه به اتمام دوره خدمت 3 تن از فقها با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی برای دوره جدید 3 نفر  فقیه منصوب شدند. همچنین 3 نفر حقوقدانان این شورا که دوره خدمتشان تمام شده بود به وسیله آیت‌ا... رئیسی اسامی 5 نفر حقوقدان به مجلس معرفی شده بودند که از بین آن ها سه نفر که بیشترین آراء را  در مجلس به دست آوردند، عضو جدید حقوقدانان این شورا خواهند شد. بر اساس آیین‌نامه داخلی این شورا استعفای اعضا چه حقوقدان و چه فقها از طریق دبیر این شورا به مقام معظم رهبری و در مورد حقوقدانان به رئیس قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی اعلام می‌شود.
وظایف و اختیارات شورای نگهبان در اصول متعدد قانون اساسی ذکر شده است. به موجب اصول 4، 72، 91، 96 قانون اساسی پاسداری از احکام اسلام و تطبیق قوانین عادی با احکام اسلامی با اکثریت فقهای شورای نگهبان است و همانگونه که در بالا اشاره شد این بخش ضامن حفظ اسلامیت نظام است. تشخیص مطابقت و عدم انطباق قوانین عادی و مصوبات موقتی و آزمایشی مندرج در اصل 85 با قانون اساسی و نهایتاً پاسداری از اصول قانون اساسی با شورای نگهبان می‌باشد. طبق اصل 98 قانون اساسی تفسیر قانون اساسی به عهده این شورا است کما اینکه بر اساس نظریه تفسیری این شورا نظارت بر انتخابات نظارت استصوابی است.
یعنی نظارت در تمامی مراحل انتخابات از تأیید صلاحیت‌ها و تأیید صحت انتخابات و صحت برگزاری و دخالت نداشتن باندهای ثروت و قدرت در انتخابات است و پاسداری از رأی مردم که به تعبیر مقام معظم رهبری رأی مردم حق‌الناس است و بر اساس اصل 99 قانون اساسی نظارت بر انتخابات به عهده این شورا است.
در این بخش شورای نگهبان در حقیقت ضامن جمهوریت نظام است.
درباره نظارت شورای نگهبان بر انتخابات همواره انتقاداتی از سوی افراد احراز صلاحیت نشده و با کسانی که آراء لازم را به دست نمی‌آورند صورت می‌گیرد که شورا اعتراضات آنان را بررسی و پاسخ می‌دهد. درباره برخی اشکالات نظارت که ناشی از ضعف در قانون انتخابات است همانطور که کدخدایی سخنگوی این شورا بارها اعلام کرده، دست شورای نگهبان بسته است و باید با همکاری مجلس و دولت قوانین اصلاح شود که در حال حاضر قانون اصلاح انتخابات به مجلس برگشت داده شده و در کمیسیون شوراها در دست بررسی است و بعید است به این دوره از انتخابات نیز برسد.
مورد دیگر همانطور که حجت‌الاسلام جلال مرادی، رئیس هیأت نظارت بر انتخابات استان در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز‌جمعه هفته گذشته اعلام کرد، توجه نکردن مجلس و دولت به سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری است که پس از سه سال هنوز اجرایی نشده و آیین‌نامه‌های مربوط به آن ها تدوین نشده است. اگر این قوانین به درستی اجرا شوند قطعاً در نظارت شورای نگهبان بر انتخابات تأثیر مثبت خواهد گذاشت. به ویژه درباره ورود پول‌های کثیف و دخالت افراد ذی‌نفوذ در انتخابات و تبلیغات درست انتخاباتی، نظارت موثر‌تر از گذشته خواهد شد.
اما با نگاهی به سخنان امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری درباره شورای نگهبان و لزوم حمایت از این نهاد مهم نظام اسلامی، به برگزیده‌ای از این فرمایشات می‌پردازیم.
امام خمینی(ره) می‌فرماید: من با نهاد شورای نگهبان صددرصد موافقم و عقیده‌ام هست که باید قوی و همیشگی باشد. و در جای دیگر می‌فرماید: شما نباید فقط به فکر حال باشید و بگویید آینده هر چه شد باشد. شیاطین به تدریج کار می‌کنند آمریکا برای پنجاه سال آینده خود نقشه دارد شما باید طوری فکر کنید که این شورا برای همیشه محفوظ بماند.و در جایی دیگر چنین می‌فرمایند: از تحمل زحمات و رنج‌های شما تشکر می‌کنم. شما توقع نداشته باشید که مورد اهانت واقع نشود. همه می‌دانید تا کسی کاری انجام ندهد کسی به او توهین نمی‌کند. توهین برای کسانی است که می‌خواهند زنده بمانند. هیچکدام از ما نباید انتظار تعریف داشته باشیم باید به حکم خدا عمل کنیم و به این هم کاری نداشته باشیم که چه کسی از این کاری که برای خدا می‌کنیم، خوشش می‌آید یا چه کسی بدش می‌آید.
مقام معظم رهبری نیز درباره شورای نگهبان مطالب و رهنمودهای فراوانی دارند که به چند نمونه اشاره می‌کنیم. معظم‌له می‌فرماید: نظارت شورای نگهبان در مسائل انتخابات یکی از مهمترین کارهایی است که انجام می‌دهد. کار بسیار مهمی است کار بسیار لازمی است. به جو سازی‌هایی که علیه این کار می‌شود ابداً نباید اعتنا کرد. البته کار را باید درست انجام داد. به همان اندازه که کار مهم است، همان اندازه سلامت کار مهم است یعنی باید معیارها را درست فهمید و فقط بر اساس این معیارها قبول کرد یا رد کرد. از این معیارها نباید تخطی شود کوتاهی هم نباید شود غلفت هم نباید بشود. در پایان ذکر این نکته لازم است که همگان بر اساس دستورات و بیانات امام راحل عظیم‌الشأن و رهبر فرزانه انقلاب باید از شورای نگهبان حمایت کنیم زیرا که این شورا نگهبان حفظ اسلامیت و جمهوریت نظام است و تضعیف این نهاد در حقیقت تضعیف نهادهای قانونی نظام است.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com