1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) طرح گردشگری میدان‌ شهرکارشناسي تهيه شود همدان پیام
 
 
سه شنبه - 4 تير 1398 - شماره 3504
 
امروز : سه شنبه ، 4 تير 1398

Today : Tue, June 25, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84342 تاریخ انتشار:  1397-03-01 - 05:45 تعداد بازدید:  197
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

متولی طرح گردشگری ؛ میراث فرهنگی است
طرح گردشگری میدان‌ شهرکارشناسي تهيه شود

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری

 همدان طرح جامع گردشگری ندارد البته در این مهم که میراث فرهنگی استان ها متولی تدوین طرح جامع گرد شگری هستند هم هیچ تردیدی نیست .
دی ماه سال 96 رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور وعده  داده بود که «طرح جامع گردشگری استان‌ها به‌زودی به استانداران ابلاغ می‌شود.» اما این مهم حداقل در مورد همدان به انجام نرسیده است . وقتی صحبت از طرح جامع می شود این به آن معناست که طرح باید در گستره وسیع کشوری یا مرجع مهم استانی تدوین و ارایه شود . همدان طرح جامع گردشگری همدان تدوین می‌شود
اما رئیس مرکز مطالعات شورای اسلامی شهر همدان روز گذشته خبر از تدوین طرح جامع گردشگری همدان توسط مرکز مطالعات شورای اسلامی شهر داد . خبری که می تواند کمی تامل برانگیز باشد ،انعكاس اين خبر هم اميدبخش بود و هم سؤال برانگيز؛  اميدبخش از اين جهت كه بالاخره حساسيت به حوزه گردشگري حالا ديگر همه ارگان‌ها و سازمان‌هاي دولتي و بخش خصوصي را پاي كار آورده است تا هر آنچه امكان انجام است، رقم خورد و بالاخره تدوين طرح جامع گردشگري غبار از رخسار زدود و مورد توجه قرار گرفت. و سؤال‌برانگيز از اين جهت كه چرا براي تدوين يك طرح جامع استاني، مركز مطالعات شوراي اسلامي شهر اقدام میکند؟ آيا قرار است محتويات مطالعات اين مركز به تدوين طرح كمك كند يا اينكه ارگان متولي تدوين طرح جامع گردشگري تغيير كرده است؟!
طرح جامع گردشگری حقیقتی غیرقابل انکار
 لزوم تدوين طرح جامع گردشگري براي همدان بر هيچ مسئول ،كارشناس و برنامه‌ريزي در اين حوزه پوشيده نيست.
 تهيه و تدوين طرح جامع گردشگري با اهداف سند چشم‌انداز و سياست‌هاي ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري و نيز برنامه ششم توسعه سياسي، فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي مي‌توانست استان را به جايگاه شايسته‌اي برساند. اين مهم كه گردشگري در همدان محور توسعه استان است، غيرقابل انكار و محور بسياري از برنامه‌ريزي‌هاست. حالا ديگر گردشگري به عنوان يكي از گسترده‌ترين فعاليت‌ها در بخش فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي و خدمات به شمار مي‌رود كه تا حدودي از حوزه دولت‌ها و سياست متأثر بوده و تابع قوانين و مقررات داخلي كشورها و همچنين شرايط بين‌المللي است كه مي‌تواند در رشد، توسعه و يا توسعه نيافتن اين صنعت تأثير بسزايي داشته باشد.
امسال با رقم خوردن رويدادهاي مهم گردشگري با عنوان «همدان 2018» نياز به تدوين يك مسير و طريق روشن در حوزه گردشگري بيش از گذشته در همدان خود را نمايان مي‌كند.
مسئولان استان و شهري بارها بر اين مهم تأكيد كرده‌اند كه همدان نيازمند طرح جامع گردشگري است اما همه اين تأكيدات تنها و تنها در گفت‌وشنودهاي جلسات مطرح و منتشر شده است و تا امروز هيچ رد پايي از اين طرح در حوزه گردشگري ارائه نشده است.
  آرشیو خبرها و طرح گردشگر ی
3 مردادماه سال 1396 خجسته، نماينده مردم همدان در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وهاي رسانه‌اي عنوان كرد: مديركل ميراث فرهنگي همدان طرح جامع گردشگري را به مسئولان ارائه دهند.
خجسته با بيان اينكه بايد زيرساخت‌هاي گردشگري در استان به صورت ويژه پيگيري شود، تأكيد كرد:‌ ميراث فرهنگي طرح جامع را به استاندار و نمايندگان مجلس ارائه دهد.
پس از آن بار ديگر تيرماه سال 96 خجسته و بيست‌وششمين نشست مجمع نمايندگان استان كه با حضور استاندار و معاونان وي تشكيل شد، تأكيد كرد: طرح جامع گردشگري همدان تدوين شود.
در همين زمينه آبان‌ماه سال 1396 محمودرضا عراقي، معاون عمراني استاندار در كارگروه تخصصي گردشگري استان همدان صراحتاً اعلام كرد بايد طرح جامع گردشگري همدان تدوين شود.
عراقي بر اين باور است كه همه مسئولان در اين موضوع كه گردشگري ابزار ايجاد اشتغال  است، اتفاق نظر دارند بنابراين بايد حساسيت‌هاي لازم در بين مردم و بخش خصوصي هم ايجاد شود؛ چراكه گردشگري صرفاً با بودجه و اعتبارات با دولت به جايي نخواهد رسيد و نيازمند حضور و حمايت بخش‌هاي خصوصي است.
اما براي اين مهم لازم است استان داراي يك مسير مشخص و يك طرح جامع در حوزه گردشگري باشد تا همراهي برنامه‌ها و طرح‌هاي بخش خصوصي با بخش‌هاي دولتي براي دستيابي به يك هدف مشخص ممكن و ميسر باشد.
معاون عمراني استاندار حتي در اين زمينه خاطرنشان كرده بود؛ همه اعتبارات براي تدوين اين طرح نبايد استاني باشد، بلكه مي‌تواند از اعتبارات شهرداري‌ها و برخي صنوف همچون جامعه هتلداران و... تأمين شود.
در اين زمينه حتي عراقي تأكيد كرده بود كه اگر اين طرح اجرايي نشود، روند اجرايي كار با خطا مواجه خواهد شد. اما در اين زمينه خبري مبني بر اينكه طرح جامع گردشگري همدان تدوين مي‌شود، منتشر نشده بود تا اينكه روز گذشته حميد بادامي‌نجات، رئيس مركز مطالعات شوراي اسلامي شهر همدان اعلام كرد طرح جامع گردشگري همدان تدوين مي‌شود.
 میراث فرهنگی ارگان اصلی تدوین طرح گردشگری است
در اين زمينه علي مالمير در گفت‌وگوي اختصاصي با همدان‌پيام عنوان كرد: متولي تدوين طرح جامع گردشگري، ميراث فرهنگي‌، صنايع دستي و گردشگري استان خواهد بود.
وي در اين زمينه كه تدوين طرح در شوراي شهر در حال انجام است، اظهار بي‌اطلاعي كرد.
علي مالمير گفت: ‌اينكه براي توسعه گردشگري بخش‌هاي متعدد و ارگان‌هاي مختلف پاي كار هستند، تحسين‌برانگيز است اما طبيعتاً در هر جاي استان در حوزه گردشگري برنامه‌اي مدون يا به سمت اجرايي رود، بايد دستگاه متولي نيز حضور و نظارت داشته باشد؛ چراكه هر طرحي در حين تدوين رو به اجرا كه برود، مشاركت و مهر تأييد ساير دستگاه‌هاي ذي‌ربط را مي‌طلبد.
وي گفت: در حال حاضر كارگروه گردشگري استان فعال است و از دستگاه‌هاي عضو مختلف در اين كارگروه همواره خواسته‌ايم طرح‌ها و ايده‌هاي خود را براي بررسي با محوريت موضوع گردشگري به اين كارگروه ارائه دهند.
به هر ترتيب با توجه به رشد روزافزون گردشگري و درآمدهاي حاصل از آن، اين صنعت مي‌تواند نقش مؤثري در ساختار اقتصادي، افزايش درآمد، سرانه خانواده‌ها، رونق بازار محصولات گردشگري و ايجاد مشاغل مستقيم وابسته ايفا كند. پس به اين ترتيب تهيه و تدوين طرح جامع گردشگري همدان توسط ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در صورتي كه با همكاري دانشگاه‌ها و متخصصان اين حوزه و همچنين بهره‌مندي از تجربه‌هاي موفق كشورهاي پيشرو و توسعه‌يافته در عرصه گردشگري و تعامل با سازمان‌ جهاني جهانگردي (unwto) و كمك‌هاي فني و اعتباري علمي و آموزشي اين سازمان در انجام طرح جامع علاوه بر تهيه،  تدوين و مطالعه در برنامه‌ريزي، اجرا و نهايتاً نظارت بر حسن اجراي آن مي‌تواند همدان را به اهداف سند چشم‌انداز و به جايگاه مناسب و شايسته برساند.
اميد آنكه نه به واسطه ارائه عملكرد در جلسات متعدد با عناوين مختلف، بلكه به واسطه دغدغه عينيت بخشيدن به توسعه صنعت گردشگري، تدوين طرح جامع گردشگري كه يك سند جامع استاني است، با همكاري و تعامل ارگان‌هاي متعدد و متولي اعم از استاندار، ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و حتي شهرداري‌ها و تجمع نظرات كارشناسان ملي در همدان به انجام برسد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com