برای اظهارنظر درباره انگیزه قاتل زود است همدان پیام
 
 
سه شنبه - 13 خرداد 1399 - شماره 3769
 
امروز : چهارشنبه ، 14 خرداد 1399

Today : Tue, June 2, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  92815 تاریخ انتشار:  1398-02-10 - 08:50 تعداد بازدید:  314
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آسیب شناسی اطلاع رسانی قتل یک روحانی
برای اظهارنظر درباره انگیزه قاتل زود است

نویسنده : اکرم چهاردولی

اجتماعی


 اتفاقی که روز شنبه در مقابل حوزه علمیه همدان رخ داد، ابعادی فراتر از یک رویداد قتل داشت.
اینکه چرا و چگونه چنین رویدادی در این اندازه به فضای مجازی و تمام رسانه های فارسی زبان برون مرزی کشانده می شود نکته ای است که بیش از هویت قاتل و علت و انگیزه ی او اهمیت دارد.
از دقایقی پس از قتل به مدد گوشی‌های موبایل، خبر تصویری آن در کانال های تلگرام و اینستاگرام پخش شد و بلافاصله اظهارنظرها، دشنام ها، جانبداری یا توهین‌هایی از سوی مخاطبان این شبکه ها در ذیل خبر منتشر شد.
متاسفانه در کشور ما به دلیل فقر اطلاع رسانی آزاد و شفاف نبودن خروجی های خبری و نیز احتیاط و محافظه کاری نهادهای ذیربط، بازار شایعه آنچنان داغ است که دیدیم و شنیدیم چگونه هرکس به زعم خود با یک کلاغ چهل کلاغ کردن موضوع سبب توهین به فرد کشته شده و ایجاد ابهام پیرامون قاتل شدند.
آنچنان خبرهای ناقص و نبود اطلاعات دقیق از حادثه گسترده شد که گویا هزاران خبرنگار در محل حادثه حضور داشته و یا با بستگان قاتل و مقتول مصاحبه کرده اند.
دعوا و خصومت شخصی، آغاز جنگ مسلحانه علیه روحانیت، هواداری از سلطنت، بازگشت ترورها... تنها چند نمونه از تحلیل‌های بود که مغرضان آنسوی آب به آن دامن زدند تا کلافی سردرگم از رویداد بسازند.
این بحران عظیم شایعه سبب شد تا حتی مقام معظم رهبری در سخنرانی  برای فرماندهان انتظامی به موضوع اشرار و ضرورت برخورد با آنها تاکید کنند و پای نهادها و دستگاه های نظارتی به موضوع باز شود.
حال که قاتل نیز اتفاقا در یک درگیری با نیروهای انتظامی به هلاکت رسیده و هویت او کاملا آشکار شده است، نباید اتفاقات پیش آمده را به دست فراموشی سپرد و تکرار چنین وقایعی را ناممکن دانست.
بلکه از این حادثه و تمام حوادث مشابهی که پیش از این نیز بر همین منوال رخ داد و موجی از شایعه را تولید کرد، باید عبرت گرفت و بستر اطلاع رسانی شفاف را برای ممانعت از تولید اخبار جعلی مهیا کرد.
 قاتل وابسته به خارج نبود
بطوریکه روز گذشته دادستان همدان در واکنش به اظهار نظر های مختلف درباره قتل روحانی با بیان اینکه هنوز درباره انگیزه قتل نمی‌توانیم اظهار نظر قطعی کنیم تا تحقیقات کامل شود گفت که انتصاب قاتل و همدستانش به گروه‌های خارج از کشور محلی از اعراب ندارد.
کامران حمزه با بیان اینکه پس از دستگیری برخی از همدستان قاتل روحانی همدانی هنوز اعترافی انجام نشده است اظهار کرد: افرادی که دستگیر شدند به طور مستقیم در قتل دست نداشتند و تحقیقات ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه قاتل کشته شده  افزود: تحقیقات بر سر نفر دوم ادامه دارد تا به انگیزه‌های قتل پی ببریم.
دادستان همدان در گفت‌و‌گو با فارس با بیان اینکه یکی از مضنون‌ها برادر قاتل است تصریح کرد: هنوز درباره انگیزه قتل نمی‌توانیم اظهار نظر قطعی کنیم تا تحقیقات کامل شود.
 روز گذشته همچنین وزیر کشور در یادداشتی درباره ترور یک طلبه در همدان نوشت که مراقبت دائمی مردم در فضای مجازی راه مقابله با اقدامات خشونت آمیز است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی روز گذشته در این یادداشت در صفحه اینستاگرام خود بیان کرد: حادثه تلخ و دردناک ترور یک طلبه حوزه علمیه در همدان نشان داد فضای مجازی در کنار وجوه مثبت و ارزشمند می تواند بسترساز جنایت و اتفاقات تاسف باری باشد.
رحمانی فضلی در ادامه این پیام عنوان کرد: باید دقت داشت بیان و انتشار مطالب ناامید کننده و سیاه نمایی به هر عنوان و بهانه و با هر درجه و نسبتی زمینه ساز بروز واکنش های روانی غیر قابل کنترل از سوی عده ای بیمار می باشد.
وی توضیح داد: خشونت فقط ترور فیزیکی نیست، بلکه دروغ پردازی، تحریک احساسات مردمی به طرق مختلف مانند توهین و اهانت، فخر فروشی و اشرافیگری، مایوس کردن مردم و ترویج ناامیدی هم از موارد زمینه های بروز خشونت کور به شمار می رود.
 نام روحانی مقتول تنها با دستور شورای تأمین در لیست بنیاد شهید ثبت می‌شود
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همدان ثبت نام مصطفی قاسمی روحانی کشته شده در لیست بنیاد شهید را مشروط بر تصمیم گیری و ارائه دستور شورای‌تأمین شهرستان دانست.
ناصر عارف در گفت‌وگویی با ایسنا، با اشاره به کشته شدن این روحانی ازطریق عملیات مسلحانه، بیان کرد: فوت هر فردی به واسطه عملیات تروریستی یک اتفاق مهم به شمار رفته و از اهمیت خاصی برخوردار است.
وی ادامه داد: ثبت نام این متوفی در لیست شهدا، تنها با تشکیل و تصمیم‌گیری شورای تأمین قابل انجام است؛ درصورت تصمیم گیری این شورا، بنیاد شهید اقدام به ثبت روحانی مصطفی قاسمی در لیست شهدا می‌کند. مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همدان با اشاره به طولانی بودن روند تصمیم گیری شورای تأمین برای قراردادن اسم روحانی مقتول در لیست بنیاد شهید، تصریح کرد: تنها در صورتی ثبت نام این روحانی در لیست شهدا امکان پذیر است که انگیزه قتل این فرد، مخالفت با نظام و برهم زدن نظم عمومی باشد.
عارف اضافه کرد: درصورتی که انتقام شخصی دلیل اصلی این حادثه باشد، نام این روحانی در لیست بنیاد شهید قرار نخواهد گرفت؛ تشخیص نهایی انگیزه قتل و اعلام نظر پایانی تنها بر عهده شورای تأمین است.
گفتنی است ظهر روز شنبه یک خودروی سواری ۲۰۶ در محله "آخوند" همدان با شلیک دو گلوله به سمت ی مصطفی قاسمی روحانی ۴۶ ساله، او را به قتل رساند. ضارب پس از به قتل رساندن این روحانی ۴۶ ساله با سرعت از محل حادثه متواری می‌شود.
قاتل سپس در صفحه اینستاگرام خود اعتراف به قتل روحانی کرده در ادامه اقدامات لازم برای دستگیری قاتل توسط پلیس آگاهی انجام شد که در نهایت قاتل، ۴ بامداد روز یکشنبه در یکی از مناطق حاشیه شهر که پنهان شده بود، به دام افتاد.
در درگیری پلیس با قاتل طلبه، وی طی مدتی کوتاه توسط مأموران محاصره شد و سپس به هلاکت رسید.
در این درگیری مسلحانه دو تن از مأموران دچار جراحت سطحی شدند که خوشبختانه در حال حاضر در وضعیت خوبی قرار دارند و جراحتشان سطحی است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com