1399-03-081399-03-18bool(false) 1399-03-081399-03-18bool(false) بیراهه حذف آموزش انگلیسی در مدارس همدان پیام
 
 
يكشنبه - 18 خرداد 1399 - شماره 3771
 
امروز : يكشنبه ، 18 خرداد 1399

Today : Sun, June 7, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  100497 تاریخ انتشار:  1398-07-23 - 11:47 تعداد بازدید:  282
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بیراهه حذف آموزش انگلیسی در مدارس

نویسنده : توکل دارائی

یادداشت


 حکایت مخالفت برخی نمایندگان با آموزش زبان جهانی انگلیسی را آدمی چون من درک نمی‌کند و به‌ویژه از رفتار چند نماینده استان همدان که پروپا قرص پای این طرح ایستاده‌اند، تعجب می‌کند.
این انقلابی‌های دو آتشه، اما حزبی، که انگار وظیفه دارند جامعه را با حرف و سخن‌های تعجب‌آور سورپرایز کنند؛ از کجا و کی به این نتیجه رسیده‌اند که آموزش زبان بیگانه، به معنای وابستگی دینی یا فرهنگی است؟
اگر قرار باشد این نمایندگان محترم برای موکلان خود توضیح دهند، به نظر می‌رسد پاسخ آنها "خدمت به اسلام و نظام" خواهد بود. اما آیا این پاسخ که با هر لفظ دیگری ادا شود، برای چون منی و بسیاری دیگر قابل پذیرش خواهد بود؟
به نظر می‌رسد در سال انتخابات، برخی نمایندگان فعلی می‌خواهند روی آنتن توجه عمومی باشند وگرنه چه دلیلی دارد که با چنین طرح‌هایی شائبه‌دار وقت دولت و ملت و مجلس را فدای کم‌توجهی و جوگیری خود بسازند.
این قلم مدافع سرسخت آزادی‌خواهی همه وکلای ملت از هر جناح و دسته در مجلس است. و بر این باور است که استقلال بیان و پس از بیان هر نماینده در مجلس به معنای استقلال و حریت ملی و دینی خواهد بود و در بزنگاه‌های سیاسی و اقتصادی و... همین نمایندگان ناجی ملت خواهد بود.
اما از نمایندگان محترمی که بدون نظر کارشناسی به دنبال طرح‌هایی ناپخته و بی‌ثمر می‌روند، انتظار می‌رود که حرمت ملتی که به آنها رأی داده است را فدای تصمیم‌های ناگهانی و غیر علمی نکنند.
حتی اگر نمایندگان، خود را مدافع سرسخت رهبری می‌دانند، از فحوا، محتوا و بررسی صحبت‌های ایشان، مخالفت با آموزش زبان انگلیسی دیده نمی‌شود؛ بلکه ایشان در مقام داور و رهبر، به دنبال انحصارشکنی از یک زبان خاص بود؛ آن هم با برنامه‌ریزی اصولی و کارشناسی.
تازه بعد از این جمله‌ای می‌گویند که قابل تأمل است: "نمی‌گوییم از فردا آموزش زبان انگلیسی را تعطیل کنیم، اما بدانیم چه می‌کنیم".
بنابراین چند نکته که در این‌باره به ذهن می‌رسد، در زیر می‌آورم تا نمایندگان محترمی که به دنبال تصویب طرح جنجالی خویش هستند؛ نسبت به این ابهامات پاسخگو باشند و در طرح خویش تجدید نظر کنند.
1- رهبری انقلاب، در این‌گونه موارد دستور تصریحی ندارند و از سویی در سخنرانی خویش، نظر اصلاحی و ارشادی داشته‌اند و نمایندگان ملت آن‌ هم در کمیسیون‌های تخصصی و با کمک کارشناسان اهل فن در وزارت آموزش و پرورش عالی و اساتید دانشگاه، با رعایت صرفه و صلاح ملی؛ بایستی نسبت به رفع دغدغه‌های این چنینی اقدام کنند.
2- گفتگوی معاون پیشین وزارت آموزش و پرورش "آقای سحرخیز" در مخالفت با چنین طرحی بازتاب فراوانی در رسانه‌ها داشته است. در این گفتگو وی تصریح کرده که این مسئله به عدالت آموزشی لطمه می‌زند و احتمالاً پشت صحنه‌ای به نام صاحبان آموزشگاه‌های آزاد آموزش زبان‌های خارجی دارد.
3- به نظر می‌رسد نمایندگان محترم مجلس در چنین مواردی قبل از هر گونه اظهار نظر و امضای فوری؛ ضرورت دارد با مشاوران و کارشناسان مربوطه و یا حتی با بازوی پژوهشی مجلس صحبت کنند و قبل از ایجاد جوی مه‌آلود و غیر تخصصی؛ جوانب امر را به خوبی بسنجند و از حاشیه‌سازی بی‌مورد جلوگیری کنند.
4- همان‌گونه که مقامات بلند پایه بر انحصار نیافتن زبان انگلیسی تأکید دارند؛ به نظر می‌رسد بایستی آموزش زبان‌های دیگر چون روسی، فرانسه، اسپانیولی، عربی، چینی و هندی مدنظر قرار گیرد و برای جلوگیری از تبعیض بین دانش‌آموزان نادار سیستان و بلوچستان با از ونک به بالانشینان تهرانی، شرایط آموزش هر زبانی در آموزش و پرورش رسمی فراهم شود؛ نه اینکه هزینه‌ای دیگر فراتر از توان قشر پایین جامعه که در خرج و مخارج یومیه‌اش مانده است؛ از جانب وکلای ملت به آنها تحمیل شود.
5- شائبه نفوذ مؤسسات آموزش زبان انگلیسی و سود میلیاردی آنها از خروج آموزش زبان‌های خارجی از تدریس آموزش و پرورش رسمی ایجاب می‌کند، نمایندگان محترم این فقره را نه به‌عنوان اتهام، بلکه به‌عنوان مسئله‌ای قابل تأمل مدنظر قرار دهند و جا دارد از نویسندگان و منتقدانشان در این زمینه به جای پرخاش و اتهام؛ تقدیر کنند.
6- با وجود این‌که زبان برتر بین‌المللی در جهان امروز انگلیسی است؛ اما آینده تحولات اقتصادی جهان نشان از نفوذ بالای چین به‌عنوان ابر قدرت اقتصادی در قرن بیست و یکم است.
بنابراین در کشورهای اروپایی آموزش زبان معیار ماندارین چینی با استقبال مواجه شده و برای ارتباط بیشتر با جمعیت میلیاردی این سرزمین و نفوذی که در آینده خواهد داشت؛ آموزش این زبان در اولویت قرار گرفته است. انتظار می‌رفت نمایندگان طراح، به جای مخالفت با آموزش زبان انگلیسی چنین بررسی‌های تخصصی را مدنظر قرار می‌دادند و به‌عنوان چشم بینای ملت، آینده‌نگری‌های خویش را در جهت اضافه کردن آموزش زبان‌های دیگر مصروف می‌کردند نه نفی یک زبان.
7- نمایندگان طراح بر این باورند که آموزش و پرورش در آموزش زبان انگلیسی ناتوان بوده است، بنابراین بایستی این وظیفه را از او گرفت و معلم آموزش انگلیسی استخدام نکرد. با این دلیل خام و ضعیف پس باید به جای رفع مشکل، صورت مسئله‌ها را حذف کرد. بجای این دلیل غیر قابل دفاع، اگر می‌خواهید به ارتقای دانش و فرهنگ کمک کنید؛ شرایط را برای آموزش قوی‌تر زبان در مقاطع مختلف آموزش و پرورش فراهم نمایید نه اینکه اصل مسئله را انکار و طرح کنید.
8- همان‌گونه که شجاعت نمایندگان در پیگیری مطالبات مردم از تریبون آزاد مجلس مورد تأیید و دفاع همگانی است؛ انتظار می‌رود در این‌گونه موارد، نمایندگان محترم، مردم را محرم و خودی بدانند و هم پاسخگوی رسانه‌ها و مردم باشند و هم اگر اشتباهی رخ داده است؛ با زبان و بیان شفاف از اشتباه خود برگردند و هر چند سخت می‌نماید، از مردم عذرخواهی کنند. از ما گفتن بود؛ پس فرداروزی انتخابات نزدیک است. همین


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com