1398-01-231398-02-02bool(false) چالش زباله در همدان همدان پیام
 
 
دوشنبه - 2 ارديبهشت 1398 - شماره 3453
 
امروز : دوشنبه ، 2 ارديبهشت 1398

Today : Mon, April 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84779 تاریخ انتشار:  1397-05-27 - 06:00 تعداد بازدید:  180
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

چالش زباله در همدان

نویسنده : مهدي ناصرنژاد

یادداشت

 پراكندگي زباله در معابر عمومي در گوشه و كنار معابر عمومي پايتخت گردشگري آسيا در اين روزهاي پرحرارت تابستاني و در برابر ديدگان كنجكاو مسافران تابستاني بيشتر از هر زمان ديگر آزاردهنده است. در حال كه بوي تعفن مشمئزكننده زباله‌هاي خانگي آن دسته از مغازه‌داران و كسبه بي‌توجه در گذرگاه‌ها و محدوده سطل‌هاي بزرگ زباله را هم بايد به اين معضل شرم‌آور فرهنگ عمومي در همدان اضافه كرد.
معمولاً پيمانكاران طرف قرارداد شهرداري طبق روال سال‌هاي اخير بعد از ساعات نيمه‌شب براي جمع‌آوري و انتقال زباله‌هاي خانگي و باقيمانده از كار روزانه مغازه‌داران و كسبه، در سطح شهر تردد دارند، اما هيچ مشخص نيست چرا و چگونه كيسه‌هاي رنگ به رنگ و ناموزون و بدقواره زباله از همان نخستين ساعات روز پاي تيرهاي چراغ برق و گوشه و كنار كوچه و پس‌كوچه‌ها و كنج ديوار همسايگان، خودنمايي مي‌كند و مردم تمام روز را بايد وجود چنين ميهمان‌هاي ناخوانده و مزاحم را تحمل كنند.
 به نظر مي‌آيد رفتگران محلي نيز اين روزها تنبل‌تر از روزها و فصل‌ها و سال‌هاي گذشته شده‌اند و تمايل چنداني براي رُفت‌وروب و پاكيزه‌سازي محله‌ها ندارند و كمتر گذرگاهي در معابر فرعي شهر تميز و رُفته شده به نظر مي‌آيد.
بديهي است ادامه اين روند و وقت و مسئوليت و هزينه‌هاي كمتر نسبت به گذشته براي پاكيزه‌سازي شهر، به يك فرهنگ عمومي تبديل شده و در آينده‌هايي نه‌چندان دور بحران زباله به وجود آورد!
برخي شهروندان همداني بر اين نظر هستند كه استقرار سطل‌هاي بزرگ و سفيد زباله در خيلي نقاط معابر عمومي، مردم و كسبه را بدعادت كرده و به جاي اينكه طبق روال سال‌هاي قبل كيسه‌هاي زباله‌هاي خود را پس از ساعات غروب مقابل خانه‌هاي خود بگذارند، در اوقات دلخواه مقابل سطل‌ها (بشكه) زباله‌ رها كرده و خود را خلاص مي‌كنند.
نظر ديگري حاكي از اين است كه پيمانكاران جديد شهرداري مانند اسلاف خود، چندان متعهد به پاكيزه‌سازي و جاروكشي در كوچه‌ها و معابر فرعي نيستند و نسبت به جمع‌آوري زباله‌هاي ريز (به قول كارگران) بي‌توجه شده‌اند. با اين حال متأسفانه مردم و خانواده‌ها نسبت به رعايت پاكيزگي كوچه و محل زندگي خويش بي‌اعتنا هستند و حريم شخصي همسايگان را رعايت نمي‌كنند و معمولاً آشغال به دست از خانه‌هايشان بيرون مي‌آيند و چند خانه دورتر و يواشكي، كيسه‌هاي زباله خود را كنار ديوار يا پاي تير چراغ برق و در حريم ديگران رها مي‌سازند و مي‌گذرند.
البته شايد ما با فرهنگ و خلق‌وخوي ملت‌هاي ديگر آشنا نباشيم و ندانيم مردم در اين‌‌سو و آن‌سوي دنيا با زباله‌هاي خود چكار مي‌كنند. وليكن اگر بي‌حرمتي به حريم همسايه و بي‌توجهي به فرهنگ صحيح دفع زباله مختص مردم ما باشد، كاري ناپسند و غيرقابل بخشش خواهد بود!!!


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com