همدان 69 روزآلوده را پشت‌سرگذاشت همدان پیام
 
 
سه شنبه - 7 بهمن 1399 - شماره 3960
 
امروز : چهارشنبه ، 8 بهمن 1399

Today : Wed, January 27, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
36مین حضور مرکز چاپ و بسته بندی همدان_صنایع غذایی ماشین آلات و وابسته شیراز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  115128 تاریخ انتشار:  1399-10-24 - 09:29 تعداد بازدید:  144
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

همدان 69 روزآلوده را پشت‌سرگذاشت

اخبار

■ کبودراهنگ آلوده‌ترین شهر استان شد

همدان از ابتدای سال همزمان با شیوع کرونا 69 روز آلوده را برای همه افراد داشته است این درحالی است که در مدت مشابه سال گذشته، 24روز هوای ناسالم داشته است.
مقایسه شاخص کیفیت هوا نشان می‌دهد در سالجاری کبودراهنگ آلوده‌ترین شهرستان با 37 روز آلوده از ابتدای سال تاکنون است و اسد آباد تنها شهرستان استان بوده است که در سال 99 روزهای آلوده‌ای نداشته است.
بر همین اساس در دی‌ماه سالجاری روز دوم و 22 دی‌ماه هوای شهر همدان با شاخص 102 (ذرات 5/2 میکرون) در وضعیت ناسالم برای تمام گروه‌های حساس قرار گرفته است و وضعیت سایر شهرستان‌ها در این ماه سالم گزارش شده است.
این شرایط درحالی است که همچنان محیط زیست استان همدان تأکید دارد که مشکل اصلی آلودگی هوای استان در کنار سایر مؤلفه‌‌ها نبود دستگاه پایش هوا به تعداد مورد نیاز است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: همزمان با فرارسیدن فصل زمستان در همدان پدیده اینورژن و وارونگی دما اتفاق افتاد که این پدیده در کنار سوخت‌های بنزینی و گازوئیلی موجب تراکم و افزایش غلظت آلاینده‌ها شد، در نتیجه شاهد اعلام وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در برخی ساعات شبانه روز در شهر همدان شدیم.
محسن جعفری‌نژادبسطامی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، افزود: در پدیده اینورژن هوای سنگین و سرد در سطح زمین و هوای گرم در ارتفاعات باقی می‌ماند و جابه‌جایی هوا صورت نمی‌گیرد، بنابراین وقتی هوا راکد باشد، تراکم و غلظت آلاینده‌ها بیشتر و این غلظت موجب آلودگی می‌شود.
وی افزود: با این‌حال از ابتدای زمستان جاری، وضعیت ناسالم برای همه گروه‌ها در شهر همدان گزارش نشده است اما در برخی ساعات هوای ناسالم برای گروه‌های حساس را در شهر همدان تجربه کرده‌ایم.
وی افزود: در همین راستا مهم‌ترین مشکل همدان کمبود دستگاه پایش است که شهرداری همدان متولی اصلی خرید آن است.
این درحالی است که چند روز گذشته با پیگیری خبرنگار همدان‌پیام مشخص شد مبلغی که باید برای خرید این دستگاه که مصوب سال گذشته کارگروه اضطراری آلودگی هوا بود، برای تکمیل پروژه‌های پل‌سازی شهرداری هزینه شده است. این شرایط درحالی است که آلودگی هوای همدان با شرایطی که کرونا هم به آن کمک کرده است، سبب شده تا تعداد مراجعات بیماران با علائم ریوی و تنفسی به اورژانس بیمارستانی بیشتر از چند هفته گذشته شود.
 ماسک از ورود آلودگی
به سیستم تنفسی جلوگیری نمی‌کند
در همین راستا مسئول کنترل آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینای همدان با بیان اینکه آلودگی هوا روی تشدید علائم ویروس کرونا تأثیرگذار است، اذعان کرد: استفاده از ماسک فقط برای جلوگیری از ابتلا به کروناویروس است و از ورود آلودگی به سیستم تنفسی جلوگیری نمی‌کند.
مهدی خدابخشی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: آلودگی هوا موجب افزایش ضریب ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کروناویروس است؛ بنابراین افرادی که جزو گروه‌های حساس هستند، باید از حضور در فضاهای باز شهری خودداری کنند.
مسئول کنترل آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا درباره گروه‌های حساس، توضیح داد: بیماران قلبی و تنفسی، سالمندان، کودکان، نوزادان و خانم‌های باردار جزو گروه‌های حساس و پرخطر هستند.
وی خاطرنشان کرد: شاخص آلودگی هوا در 6 مرحله‌ هوای خوب، هوای متوسط، هوای ناسالم برای گروه‌های حساس، هوای ناسالم، هوای بسیار ناسالم و هوای خطرناک تقسیم‌بندی می‌شود که شرایط استان همدان درحال‌حاضر در مرحله‌ هوای ناسالم برای گروه‌های حساس است.
خدابخشی مطرح کرد: عمده مشکل در استان، شهر همدان است که به‌دلیل جمعیت زیاد و حمل‌ونقل ممکن است در برخی روزهای سال آلوده باشد و مسأله بعدی آلودگی ناشی از سوخت مازوت در نیروگاه مفتح است که مخاطراتی برای افراد پرخطر شهرستان‌های فامنین و کبودراهنگ به‌همراه دارد.
وی با بیان اینکه وارونگی دما موجب آلودگی هوا در استان شده است، توضیح داد: سرمای شدید هوا باعث وارونگی دما می‌شود و در این شرایط آلاینده‌ها به سمت بالا حرکت نمی‌کنند و موجب ماندگاری آلودگی هوا در سطح زمین می‌شوند.
مسئول کنترل آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا در ادامه خاطرنشان کرد: در این هفته شرایط بهتری نسبت به هفته گذشته داشتیم و به‌طور کلی آلودگی هوا در شهر همدان بیشتر در ساعت ۱۱ تا ۱۶ است.
وی با بیان اینکه از نظر آلودگی هوا شرایط بهتری نسبت به سال گذشته داریم، اعلام کرد: تعطیلی مدارس و دورکاری ادارات موجب استفاده نکردن از وسایل گرمایشی و کاهش تردد در سطح شهر شده که این عوامل موجب شده نسبت به سال گذشته آلودگی هوای کمتری داشته باشیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com