میرسپاسی؛ پدر مدیریت منابع انسانی همدان پیام
 
 
سه شنبه - 1 مهر 1393 - شماره 2173
 


امروز : سه شنبه ، 1 مهر 1393

Today : Tue, September 23, 2014

ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال 1393 : سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی


 
کد مطلب:  19894 تاریخ انتشار:  1391-06-08 - 01:14 تعداد بازدید:  810
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

صندلی داغ
میرسپاسی؛ پدر مدیریت منابع انسانی

صندلی داغ

همدان پیام: ناصر میرسپاسی متولد سوم خردادماه سال 1313 در شهرستان نهاوند می‌باشد. کارشناسی ارشد مدیریت دولتی را در سال 1350 از دانشگاه تهران گرفت و به دنبال آن  دکترای مدیریت دولتی را از دانشگاه امریکن (واشنگتن دی ـ سی) اخذ کرد.
از جمله مشاغل حرفه‌ای و دانشگاهی میرسپاسی عبارتند از عضو هیأت علمی، رئیس دانشکده مدیریت و اقتصاد و مدیر گروه مدیریت دولتی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، سرپرست گروه‌های مدیریت دانشکده مدیریت واحد دانشگاه آزاد اسلامی، سردبیر مجله اقتصاد و مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی، عضو هیأت تحریریه مجله مدیریت شهری، عضو هیأت تحریریه مجله مطالعات دفاعی استراتژیک، رئیس سابق انجمن علوم مدیریت ایران (دو دوره)، رئیس هیأت مدیره موسسه بین‌المللی مدیریت نوآور و طراح طبقه‌بندی مشاغل (با مجوز وزارت کار و امور اجتماعی) است.
مدیریت استراتژیک منابع انسانی و روابط کار و مدیریت منابع انسانی و روابط کار، تمرین و مقالات و کتاب‌های تالیف شده وی است که علاوه بر آن مدیریت فرهنگ سازمان از جمله کتاب‌های ترجمه شده میرسپاسی است.
میرسپاسی مقالات علمی خود را در پژوهش‌هایی چون  مطالعه رابطه بین محیط، ساختار سازمانی و اثربخشی سازمانی شهرداری‌ها و ارائه الگوی پیشنهادی، نقش مدیران حرفه‌ای در توسعه «ضرورت حرفه‌ای کردن مدیریت در جامعه»، مدیریت منابع انسانی و روابط کار در سازمان‌های چند بخشی، برخی از چالش‌های حوزه مدیریت منابع انسانی صنعت نفت کشور و چالش‌های نظری در تصمیم‌گیری‌های استراتژیک گنجانده است.
وی در کتاب «مدیریت استراتژیک منابع انسانی و روابط کار» در این خصوص می‌گوید: تامین منابع انسانی سازمان، پرورش آن، تامین کیفیت زندگی قابل قبول کاری برای آن و بالاخره بکارگیری بجا و موثر این منبع استراتژیک، با شناخت و اعمال جنبه‌های تاثیرپذیری درون‌سازمانی و برون‌سازمانی در راستای تبیین استراتژی‌ها به منظور تحقق رسالت و اهداف سازمان از منابع مدیریت استراتژیک است.
فرایند سیستم مدیریت منابع انسانی نیز از نظر میرسپاسی نظام جذب، تامین و تعدیل، بهسازی منابع انسانی، نظام حفظ و نگهداری منابع انسانی و نظام بکارگیری و استفاده موثر از منابع انسانی است.
وی همچنین در مورد عوامل تاثیرگذار بر محیط درون‌سازمانی می‌نویسد: ویژگی‌های کمی و کیفی منابع انسانی به ویژه شرایط سنی، تحصیلی و مهارتی از جمله این عوامل است.
نوع و ماهیت تکنولوژی و فرهنگ سازمان نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار بر محیط درون سازمانی است.
مطالعات فرهنگي در شركت فولاد مباركه و پروژه طرح‌ريزي استراتژيك و طراحي ساختار سازماني شركت نفت پارس از پروژه‌هاي انجام شده توسط وی است.
«نقش روابط عمومي در تقويت سرمايه اجتماعي» از نمونه مقالات علمی و پژوهشی میرسیاسی است که در آن آمده است: سرمايه اجتماعي تعبيري است جامعه‌شناسانه كه تعاريف گوناگون براي آن عنوان شده است ولي يك تعبير كه بيشتر مورد تأكيد اين نگارش قرار گرفته عبارت است از ميزان ارتباط، اعتماد متقابل و همبستگي افراد به يكديگر در يك جامعه كوچك يا بزرگ. بنابراين اين ويژگي‌ها مي‌تواند بين افراد يك خانواده، يك سازمان، يك جامعه يا ملت و بين افراد ملل مختلف جهان برقرار شود. ادعا شده است كه هرچه اين همبستگي و اعتماد بيشتر باشد، دلبستگي، دلسوزي، گذشت و اعتماد بين همنوعان، همشهريان، همكاران سازماني و اعضای يك خانواده بيشتر خواهد شد و اين سرمايه در توفيق جوامعي كه از آن بيشتر برخوردارند از سرمايه‌هاي اقتصادي، طبيعي و انساني موثرتر است.
«تحول نظام اداری – نظام اداری تحول» نیز از دیگر طرح‌های وی است که می‌گوید: در متون مدیریت دولتی، تحول با مفاهیم گوناگون مطرح شده است که از بهبود و اصلاح مختصر تا مهندسی مجدد نظام اداری در چارچوب تحقق هدف‌های گوناگون از اثربخش‌سازی نظام اداری تا ارتقای کارآیی و سرعت عمل در خدمت‌رسانی عمومی تا انقلاب اداری در راستای انقلاب یا تحولات عمده اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و حقوقی را می‌تواند شامل شود. بدون شک توسعه هر کشور ارتباط تنگاتنگ با نظام اداری دارد و نظام اداری توسعه از چالاکی و تحریک خاص باید برخوردار باشد ولی بر حسب اینکه برای توسعه از چه مدلی استفاده شود نظام اداری باید از آن مدل تبعیت نماید.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com