اتاق همدان به هم ريخت همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88933 تاریخ انتشار:  1397-10-25 - 09:28 تعداد بازدید:  419
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

استعفاي جمعي اعضاي اتاق بازرگاني استان در اعتراض به عملکرد رئيس خود
اتاق همدان به هم ريخت

اخبار
 
 ■ رهبر: بودجه هدر مي‌رود                            ■ زبردست: مي‌خواهند روند کار به هم بريزد 
هیأت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان همدان در اعتراض به عملکرد رئیس اتاق بازرگانی استعفا دادند.
این مهمترین خبرمربوط به اتاق بازرگانی استان همدان بود که پس از برگزاری همایش تقدیر از پیشکسوتان اقتصاد در استان همدان و اهدای نشان اعتماد به آنان روز دوشنبه،جلب توجه کرد.
هشتمین دوره فعالیت اتاق بازرگانی همدان با انتخاب 15 عضو اصلی به عنوان هیات رئیسه و اعضای نمایندگان که البته یک عضو از آنها همیشه غایب بود) 4 سال پیش آغاز به کار کرد و هم اینک که سه ماه بیشتر به پایان این دور باقی نمانده است گویا اختلافات نهفته در بین اعضای آن باعث استعفای 5 نفر از اعضای هیات رئیسه شده است.
در هر حال آنچه مشخص است این است که اعضای اتاق بازرگانی استان همدان در روزهایی پایانی، مباحث داغی را در بین اعضای خود تجربه می‌کند به طوری که هیأت رئیسه اتاق منهای علی‌اصغر زبردست رئیس اتاق بازرگانی از سمت خود استعفا داده و هم اینک اعضای دیگری به جای آنها انتخاب شده‌اند.
گفته می‌شود تعدادی از اعضای هیأت نمایندگان نیز استعفای خود را ارائه دادند و برخی نیز به زودی استعفا خواهند داد.
بنا بر صحبتهایی که با برخی از اعضای هیأت رئیسه این اتاق داشتیم آنها نبود شفافیت مالی در اتاق بازرگانی و رعایت نکردن آیین‌نامه‌ها و وعده‌های اولیه در اداره اتاق بازرگانی را دلیل اصلی استعفای خود اعلام کردند.
همچنین افراد مستعفی اعلام کرده‌اند رئیس اتاق بازرگانی برای تصمیم‌گیری‌های خود دلیلی برای اخذ مصوبه از هیأت رئیسه نمی‌بیند و مانند یک بنگاه شخصی با مجموعه رفتار می‌کند.
بنا بر آنچه گزارش می‌شود، اعضای مستعفی در آخرین جلسه خود 29 مورد تخلف رئیس اتاق بازرگانی را متذکر می‌شوند و در نهایت با وجود پاسخ‌های غیر قابل قبولی که می‌شنوند استعفای خود را اعلام می‌نمایند.
اعضای هیأت رئیسه نگرانی‌های خود را درباره پروژه‌های عمرانی ساختمان اتاق بازرگانی در بلوار مدنی و بلوار فرودگاه که ارقام بالای مالی در آن چرخش دارد در جلسه خود بیان کردند.
همچنین آنان به حضور يک خانم در اتاق بازرگانی همدان اعتراض داشتند، آنها عنوان کرده‌اند که ایزدی بدون رعایت مقررات و تصویب هیأتت1 رئیسه، مسئوليت‌های دبیر اتاق را بر عهده گرفته است.
يک خانم خط قرمز زبردست
در همین ارتباط حمیدرضا رهبر یکی از اعضای مستعفی اتاق بازرگانی استان همدان گفت: از همان ماه اول يعني حدود 4 سال پيش که انتخاب شديم قول و قرارهايي را با آقاي زبردست به عنوان رئيس که خودمان ايشان را به همدان دعوت کرده‌ بوديم گذاشتيم اما متأسفانه وي نه تنها قول‌هاي داده شده را عملي نکرد بلکه علي‌رغم تمام تذاکراتِ آيين‌نامه‌اي براي اجراي ضوابط، به قانون تمکين نکرد.
وي ادامه داد: حرکت‌هاي تک‌محوري و گاهي تحت تأثير فرد يا افرادي مضر باعث شده است که عملکرد اتاق بازرگاني منفی جلوه دهد.
وي با اشاره به اينکه به آقاي زبردست تذکر داديم که وجود برخي افراد براي اتاق آفت است اظهار داشت: آقای زبردست در پاسخ به همه نقد اعضا گفت "ايشان براي من خط قرمز است". 
وي در بيان نبود دبير طي چند سال گذشته براي اين اتاق نيز گفت: وظيفه رئیس اين است که يک نفر را به عنوان دبير معرفي کند و سپس اعضا با آن موافقت نمايد در حالي که در اين مدت افرادی از سوی آقای زبردست معرفي شد که مورد قبول واقع گردید اما بعد از به کارگيري به دليل اختلافاتي که با آقاي زبردست در خصوص شفافيت مالي داشت خودش کنار رفت در نهايت آقاي زبردست با طرح این موضوع که شما مي‌خواهيد خودتان نفري را به عنوان دبير انتخاب کنید در این مدت دبیری را پیشنهاد نداد و خانم ايزدي را به کار گرفت که البته اين موضوع به دلیل آنکه نظر هیات رئیسه در آن اعمال نشده است غيرقانوني بوده و ما بارها به آن تذکر داديم.
رهبر با اشاره به اينکه ما به امانتداري در خصوص منابع مالي اتاق بازرگاني حساس هستيم گفت: 19 دي‌ماه جلسه هيأت رئيسه تشکيل شد و در اين جلسه انتقادها، تذکرات و حرف‌هايمان و نيز 29 مورد تخلفي که بيشتر آن مربوط به مباحث مالي، مديريتي و عملکردي بود را تذکر داديم هر چند رئيس اتاق، قول اصلاح برخي موارد را داد ولي متأسفانه بعد از جلسه حرف‌هايش را تغيير داد.
 سفرهای خارجی رئیس فقط هدر رفت منابع است
عضو مستعفي اتاق بازرگاني همدان اظهار کرد: متأسفانه بايد بگويم که همه کارهاي اتاق بازرگاني از جمله برگزاري همايش‌ها، سفرهاي خارجي و  دعوت از فعالان اقتصادي همه صرف هزينه‌هاي اضافي است که هيچ بازخوردي نداشته و فعالان اقتصادي هيچ عادي در اين مدت از آن نديده‌اند.
وي ادامه داد: رئيس اتاق با توجه به پيشينه سياسي که داشتند همه اقداماتشان سياسي بوده و نگاهشان به حوزه مديريتي از بالا به پايين است.
رهبر گفت: 5/3 سال است که از 15 نفر عضو هيأت نمايندگان اتاق بازرگانی يک نفر دایم در غيبت است و در کانادا می‌باشد که در اين مدت درخواست داديم براي ايشان جايگزين تعيين کنند اما ايشان حتي نفر علي‌البدل را هم به کار نگرفته و هم‌اينک که ما استعفا داديم احساس مسئولیت کرده و در عرض يک روز جانشينان ما را نيز تعيين کرده‌اند!.
وي در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبني بر اينکه چرا حالا که نزديک به انتخابات دور نهم اتاق است اعتراض خود را چنين واضح اعلام داشتيد گفت: کساني که استعفا دادند هيچ قصدي براي کانديدا شدن در آينده ندارند که شائبه انتخاباتي بودن اين اعتراض پيش‌ آيد مگر اينکه زبردست از استان همدان برود.اعتقاد دارم که وي به درد توسعه همدان نمي‌خورد.
 سکوت در برابر تخلف مصداق خود تخلف است
وي بيان کرد: معتقدم سکوت در برابر تخلف مصداق خود تخلف است چرا که بودجه اتاق بازرگاني از طريق پول مردم و تجاري تأمين مي‌شود که در چنين بحران اقتصادي براي حمايت از توليد داخل بسيج شده‌اند و سه در هزارم ماليات پرداختي آنان به عنوان بودجه اتاق بايد صرف توسعه اقتصادي استان شود در حالي که اين بودجه به طور کامل هدر مي‌رود.
در همين ارتباط ديگر عضو مستعفي اتاق بازرگاني گفت: در جلسه‌اي که با رئيس اتاق بازرگاني داشتيم مطالبي در خصوص 29 مورد تخلف ارائه داديم که متأسفامه ايشان يا پاسخ ندادند و يا اينکه مباحث را نيمه‌تمام رها کردند لذا تصميم گرفتيم با توجه به اينکه صحبت‌ها و تصميمات مان کارايي لازم را ندارد استعفا دهيم.
سيدمجيد موسوي بيان کرد: وقتي مي‌بينم نمي‌توانم اثرگذاري لازم را در اتاق داشته باشم و مانع کار هستم ترجيح مي‌دهم استعفا دهم با بی‌پاسخ ماندن تذکرات به حق اعضا مواجه نشوم.
وي بيان کرد: طبق قانون بايد به تخلفات رسيدگي شود اما آنچه مشخص است اين است که رئيس اتاق بازرگاني تمايلي به خرد جمعي و رفع نواقص کار ندارد.
 آقای زبردست پاسخگو نیست
نایب رئیس دوم مستعفی اتاق بازرگانی نیز با بيان اينكه آقای زبردست در مورد تخلف اتاق بازرگاني بايد پاسخ دهد گفت: او با سیاسی جلوه دادن انتقادات می‌خواهد پاسخگویی کارهای خود نباشد.
منوچهر رضایی افزود: در مسائل گروهی برای پیشبرد امور باید بیشتر افراد هم‌رأی شود اما ما در اقلیت بودیم تا بالاخره برای همه افراد این مسائل روشن شد.
رضایی خاطرنشان کرد: اکثریت هیأت نمایندگان با معترضان موافق بودند اما در عمل با توجه به فضاسازی‌های سیاسی که انجام شد در نهایت مسائل به رأی‌گیری نیانجامید.
نایب رئیس دوم مستعفی اتاق بازرگانی همدان با بیان اینکه کشور غنا هیچ سنخیتی با استان همدان ندارد تصریح کرد: به کشور غنا پرواز مستقیم یا کشتیرانی مستقیم وجود ندارد و هیچ کالایی از همدان به این کشور و یا از غنا به همدان مبادله نمی‌شود.
وی با بیان اینکه بارها با هزینه اتاق بازرگانی تورهای متعددی به غنا اعزام شده و یا از آنجا به همدان دعوت شده‌اند ادامه داد: آقای زبردست بارها به همراه کارمندان اتاق به غنا سفر کرده است؛ گر قرار بود مقامی از همدان به این کشور اعزام شود باید اعضای هیأت رئیسه یا فعال اقتصادی باشند.
 منابع اتاق بازرگانی چه می‌شود
خزانه‌دار مستعفی اتاق بازرگانی، نیز در گفتگو با فارس با بیان اینکه مشخص نيست هزینه‌های میلیونی در اتاق بازرگانی صرف چه می‌شود؟ گفت: با عملكرد آقاي زبردست، در حق تولید در استان خیانت شد.
مؤمن‌علی خزایی در تشریح دلایل استعفای خود از هیأت رئیسه اتاق بازرگانی همدان اظهار کرد: افرادی که در اتاق بازرگانی مسئوليت می‌گیرند باید از جنس فعالان اقتصادی باشند و نه بازنشستگان تا بتوانند درد مردم را درک کنند.
وی با بیان اینکه در اتاق بازرگانی همدان تنها پول خرج می‌شود افزود: بارها خواهان روشن شدن هزینه‌ها شدم تا مشخص شود منابع اتاق در چه محلی هزینه می‌شود؟
خزانه‌دار مستعفی اتاق بازرگانی همدان با بیان اینکه در هفته دوبار شارژ مالی برای آقای زبردست در نظر گرفته شده بود تصریح کرد: ایشان خودروی متعلق به اتاق بازرگانی را با خود به تهران می‌برد، راننده او را می‌رساند و با اتوبوس بازمی‌گشت و مجدداً برای انتقال ایشان به همدان راننده با اتوبوس به تهران مراجعه می‌کرد.
وی با بیان اینکه این اتفاق برای من صنعتگر درد داشت ادامه داد: شارژ دفتر تهران نیز توسط اتاق بازرگانی همدان تأمین می‌شد و اقدامات ایشان در نهایت به تهیه مقالات سیاسی منتهی می‌شد.
خزایی خاطرنشان کرد: رئیس اتاق ماهانه 7 میلیون تومان برای فردی که به عنوان پیگیر امور بین‌الملل معرفی شده بود حقوق در نظر گرفته بود.
خزانه‌دار مستعفی اتاق بازرگانی همدان با بیان اینکه آقای زبردست در هفته دو روز در اتاق بازرگانی حضور دارد افزود: ایشان بقیه روزهای هفته در تهران به دنبال کارهای شخصی خود است.
 افرادی می‌خواهند قاعده کار اتاق را به هم بزنند
در همين ارتباط علي‌اصغر زبردست رئيس اتاق بازرگاني نيز در پاسخ به انتقادهاي مطرح شده گفت: يکسري نکات به ذهن برخي از اين دوستان رسيده بود که آن را مطرح کردند و ما با کمک هيأت نمايندگان تصميم‌گيري کرديم حرف‌هايي که گفته شد را شنيديم اما اعضاي هيأت نمايندگان رأي لازم براي مثبت بودن انتقادهاي مطرح شده را ندادند.
زبردست افزود: اين افراد بيشتر قصد داشتند قاعده را به هم بريزند در حالي که در کار اتاق بازرگاني احترام به نظر اکثريت اولويت است.
وي بيان کرد: نبايد مسائل حاشيه‌اي و آنچه که به درد عامه مردم نمي‌خورد و براي آن هيچ مدرک و سندي وجود ندارد به همين راحتي در رسانه‌ها مطرح و در ايامي که به انتخابات نزديک مي‌شويم شايعاتي پيش بيايد که ذهن فعالان اقتصادي را درگير نمايد. با وجود همه اين حاشيه‌ها و استعفاي جمعي که آنها دادند جايگزين آنها را انتخاب کردم تا امور اتاق عقب نماند. 
وي با اشاره به اينکه بنده مسئول اتاق بازرگاني و رياست اين دوره از اتاق را عهده‌دار هستم گفت: با توجه به اينکه براي انتخاب دبير به توافق نرسيديم از وظايف مديريتي خود استفاده کرده و فردی را براي اين 4 ماهِ حساسي که به انتخابات نزديک مي‌شويم برگزیدم ايشان فقط انجام کارها را عهده‌دار شده‌اند.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com