فضای باز رسانه‌ای به انتخابات پرشور کمک می‌کند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 31 فروردين 1403

Today : Fri, April 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  136807 تاریخ انتشار:  1402-11-30 - 10:21 تعداد بازدید:  127
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بررسی مشارکت انتخاباتی باحضور 3مدیر مطبوعاتی استان
فضای باز رسانه‌ای به انتخابات پرشور کمک می‌کند

داخلی


3تن از فعالان رسانه‌ای همدان با حضور در میزگرد ایرنا با تأکید بر اینکه فضای مطبوعات و رسانه‌ها برای بیان حرف‌های جامعه باید بازتر شود تا شاهد مشارکت حداکثری مردم در پای صندوق‌های رأی باشیم، عنوان کردند مطالبه‌گری صحیح در فضای رسانه مشارکت انتخاباتی را افزایش می‌دهد.

انتخابات به عنوان یکی از ارکان مهم مردم سالاری، دمکراسی و مشارکت مردم بر حاکمیت و سرنوشت است و در این میان رسانه‌ها با افزایش سطح آگاهی جامعه و تشویق حضور مردم در پای صندوق‌های رأی جهت انتخاب صالح‌ترین افراد نقش بی‌بدیل و انکارناپذیری دارند.

میزگرد ایرنا با حضور نصرت ا... طاقتی‌احسن، مدیر مسئول روزنامه همدان‌پیام، اردشیر مظاهری سرپرست روزنامه جمهوری اسلامی در همدان و زهره پوروهابی سردبیر روزنامه سپهر غرب را می‌خوانید.

فعالان رسانه همدان در این میزگرد به پرسش‌هایی چون نقش رسانه‌ها در مشارکت مردم، نقش جهاد تبیین در جلب مشارکت در پای صندوق‌های رأی و تأثیر حضور حداکثری جامعه در افزایش اقتدار کشور در عرصه‌های بین‌المللی و کمک به حل مسائل داخلی پاسخ دادند.

مدیر مسئول روزنامه همدان‌پیام گفت: انتخابات برای ما رسانه‌ها از توجه ویژه‌ای برخوردار است و فرصتی است که نقش و تأثیرگذاری ما را بیشتر نمایان می‌کند.

نصرت ا... طاقتی‌احسن افزود: انتخابات پیش‌رو در قیاس با انتخابات قبلی از حساسیت بالاتری برخوردار است، مردم جامعه را نسبت به این رخداد مهم با سه دیدگاه می‌بینیم، عده‌ای که ۱۰۰درصد رأی می‌دهند، عده‌ای که فعلا می‌گویند رأی نمی‌دهیم و گروهی نیز هنوز مردد هستند و به تصمیم‌گیری قطعی نرسیدند.

وی در مورد عوامل افزایش مشارکت مردم در پای صندوق‌های رأی، اظهار کرد: اعتقاد دارم ۷۰ درصد مشارکت مردم به تصمیمات کلی نظام و حاکمیت و ۳۰ درصد نیز به نقش رسانه‌ها، کاندیداها و مجریان انتخابات بازمی‌گردد.

مدیر مسئول روزنامه همدان‌پیام گفت: بخشی از عوامل مؤثر در مشارکت انتخاباتی به حضور پررنگ گروه‌ها و احزاب برمی‌گردد و بخشی دیگر به اینکه حاکمیت چه فضایی ایجاد کند بستگی دارد.

طاقتی‌احسن افزود: بخشی از حضور مردم که چه کسانی بیایند و رأی بدهند نیز به فضای باز رسانه‌ها و ایجاد فرصت‌ها مربوط می‌شود، انتظار ما از مجریان برای برگزاری انتخابات باشکوه‌تر این است که زمینه مناسب و فضای بازتری را برای رسانه‌ها در جهت طرح مطالبات جامعه و معرفی نامزدها ایجاد کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا انتخابات پرشور در قدرت چانه‌زنی ما در جامعه بین‌المللی تأثیر دارد نیز گفت: تجربه ده‌ها انتخابات نشان می‌دهد که حضور مردم به نظام مشروعیت بیشتری می‌دهد و جوامع بین الملل چشمشان به چگونگی حضور مردم ما در پای صندوق‌های رای است.

طاقتی‌احسن تصریح کرد: رسانه‌های ما در شرایط کنونی از زیرساخت‌‌های لازم و کافی اقتصادی و نیروی انسانی برای روشنگری و جهاد تبیین برخوردار نیستند، به‌ویژه رسانه‌های بخش خصوصی برای اینکه در عرصه انتخابات پای کار بیایند نیاز به حمایت دولت دارند بنابراین حاکمیت باید رسانه‌ها را تأمین کند تا بتوانند با چند برابر توان جهاد تبیین را انجام دهد و امکانات اولیه برای آنها فراهم شود تا بتوانند مردم را برای حضور در انتخابات متقاعد کنند.

مدیر مسئول روزنامه همدان‌پیام با اشاره به اینکه با تجربه انتخاباتی ۱۳ساله این رسانه به نظر می‌‌رسد حساسیت اجتماعی انتخابات در مردم هنوز شکل نگرفته است، افزود: هنوز شور و نشاط و حساسیت اجتماعی را نمی‌بینیم.

طاقتی‌احسن با بیان اینکه ملت ایران مردمی بالغ تر از سایر مردم منطقه هستند و دموکراسی بیش از ۱۰۰ سال در کشورمان حاکم بوده‌است، گفت: مردم ایران از تحمل و درک بالایی برخوردار هستند، شرایط سخت جنگ را طاقت آوردند، هر کجا لازم بوده سفره‌ها را کوچک کردند اما باز هم پای اهداف انقلاب و نظام ایستاد‌ اند و پای صندوق‌های رأی آمدند.

وی در پاسخ به این که اولویت نامزدها باید چه باشد، اظهار کرد: اولویت‌های کاندیداها باید حرف‌های مردم و چالش‌های آنها باشد، هر کسی در این دوره می‌خواهد از مردم رأی بگیرد باید چالش‌های مردم را ببیند و تمرکز و حساسیت را بر رفع چالش‌های مردم بگذارد که تلاش برای رفع این چالش‌ها زیر بنای حضور مردم در انتخابات است.

طاقتی‌احسن، فضای باز رسانه‌ای را یکی از راهکار‌های ایجاد شور و نشاط انتخاباتی برشمرد و افزود: باید فضا برای رسانه‌ها باز شود و اجازه دهیم که مردم حرف خود را در آنها بزنند زیرا نظام مال مردم است، مردم حرف بزنند و پای صندوق بیایند بهتر است تا اینکه حرف نزنند و پای صندوق نیایند.

وی یادآور شد: مردم همواره در همه عرصه ‌ها با انقلاب همدل و همراه بودند و هستند و مسئولان نیز باید مطالبات آنها را بشنوند و به خواسته های آنها پاسخ دهند.

سرپرست روزنامه جمهوری اسلامی در همدان نیز در این نشست با بیان اینکه ما از اول انقلاب رفراندوم را داشتیم که در آن تقریبا همه جامعه به جمهوری اسلامی آری گفتند، افزود: حساسیت و اهمیت انتخابات ایجاب می‌کند رسانه‌ها در تشویق اذهان عمومی در انتخابات مشارکت لازم را داشته باشند و برای تحقق این مهم باید مسئولان حمایت مادی و معنوی از رسانه‌ها را در دستور کار قرار دهند.

اردشیر مظاهری اظهار کرد: باید این را هم در نظر داشت که مجلس جایگاه تأثیرگذاری می‌تواند در اوضاع کشور داشته باشد و اگر مردم به این درجه از عقلانیت برسند که نماینده یکی از ارکان مهم حاکمیت است و چه نقشی در سرنوشت آنها دارد نیازی به این همه تبلیغات گسترده برای مشارکت نیست.

وی با بیان اینکه در اوایل انقلاب حضور مردم در انتخابات پرشورتر بود،ادامه داد: الان در این برهه از زمان طیف های مختلفی علاقه‌مند هستند کاندید شوند و حضور داشته باشند و این فضا از نظر حضور احزاب تأثیرگذار کمرنگ‌تر شده که در مشارکت انتخاباتی اثر منفی دارد و اگر فضا باز تر شود حضور مردم پررنگ‌تر می‌شود.

سرپرست روزنامه جمهوری اسلامی همدان با بیان اینکه زمینه حضور مردم را در عرصه‌های اجتماعی باید بیشتر فراهم کنیم که یکی از نتایج آن کمک به مشارکت هرچه بیشتر در رخدادهایی مانند انتخابات است، یادآور شد: برگزاری برنامه‌های گرامیداشت دهه فجر در اوایل انقلاب دولتی نبود و به‌صورت مردمی برگزار می‌شد، هر جا سعی کنیم حضور مردم خودش جوش باشد مانند برپایی آیین‌های سوگواری محرم تأثیرگذاری بیشتری دارد.

سرپرست روزنامه جمهوری اسلامی همدان در ادامه با بیان اینکه مقابله با فساد باید در رأس برنامه‌های نامزدها قرار بگیرد، گفت: مقابله با فساد بسیار مهم است، فساد که شکل می‌گیرد عملکرد خوب حاکمیت را زیر پرسش می‌برد، به نظر من یک نماینده اگر می‌خواهد پاسخگوی افکار عمومی مردم باشد باید برنامه‌ریزی جامع برای مقابله با فساد داشته باشد، زیرا این مسأله در جامعه ایجاد بدبینی کرده است.

این فعال رسانه‌ای با بیان اینکه مسئولان باید ظرفیت خود را بالا ببرند،گفت: نقدی که از مسئولان می‌شود این است که آستانه تحمل آنها کم است تا جهاد تبیینی صورت می‌گیرد و از مسئولی نقد می‌شود مسئولان معترض می‌شوند، شکایات از رسانه‌ها بیشتر می‌شود.

مدیر مسئول روزنامه سپهر غرب نیز در این میزگرد گفت: ما در اتمسفر اندیشه‌ای زندگی و تنفس می‌کنیم که مردم فصل الخطاب و ستون هستند همان طور که حضرت علی (ع) فرمودند اگر حضور مردم نبود مسئولیت را نمی‌پذیرفتم و برهمین اساس حضور مردم در نظام فکری جمهوری اسلامی جایگاه ویژه‌ای دارد که در تمام دوران‌ها بروز و ظهور داشته است و در در دوران ما به عنوان مردم‌سالاری دینی نمود پیدا کرده است.

زهره پوروهابی گفت: از همان روزهای اول انقلاب این مردم بودند که با حمایت از امام خمینی(ره) انقلاب را محقق کردند و طبق بررسی ها در طول تاریخ تنها نظامی که وجود خود، سبک سیاسی و قانون اساسی‌اش را به رای گذاشته جمهوری اسلامی بوده است که در همان روزهای اول این کار را کرد، بنابراین نگاه اصلی این نظام براساس حمایت مردم و توجه به مردم است.

وی ادامه داد: به مرور این فضا خدشه‌دار شده و مردم فکر می‌کنند که به آنها توجه نشده، اگرچه مقام معظم رهبری در صحبت‌های اخیر و طی سال‌ها بر اصل بودن مردم تأکید دارند و در موقعیت‌های مختلف این موضوع را ثابت کردند.

مدیرمسئول روزنامه سپهرغرب گفت: وظیفه ما رسانه‌ها است که این موضوع را مرور کنیم و پیش چشم مردم بیاوریم؛ برخی مفاهیم بزرگ نیاز به تذکر و تکرار دارد و مردمی بودن و اثرگذاری مردم را ما رسانه باید پیش چشم بیاوریم و متذکر شویم.

پوروهابی افزود: در عین حال سیاست گذاران نیز باید فضاهای جدیدی را ایجاد کنند برای اینکه مردم اثرگذاری خود را بیشتر ببینند، یکی از دلایل کاهش مشارکت و شک‌هایی که شکل گرفته برای این است که مردم اثرگذاری لازم خود را در مجلس ندیدند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com