استاندار به حرف منتقدان رسید! همدان پیام
 
 
يكشنبه - 30 دي 1397 - شماره 3392
 
امروز : دوشنبه ، 1 بهمن 1397

Today : Sun, January 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83509 تاریخ انتشار:  1396-10-28 - 05:45 تعداد بازدید:  222
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

استاندار به حرف منتقدان رسید!

یادداشت

 همدان‌پیام: مدیریت و جهت‌گیری میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان به عنوان یکی از محورهای تعیین شده در توسعه، همواره مورد مناقشه و محل اختلاف نظر مسئولان ارشد استان وناظران بوده است.
علی‌رغم اهمیت و اساسی بودن میراث فرهنگی و مبحث گردشگری در استان همدان، مدیریت این حوزه بویژه در دوران دولت تدبیر با نابسامانی و آمدوشدهایی همراه بود که خلاف جهت‌گیری‌ها بوده است.
در دوره‌ای استاندار همدان ریحان سروش‌مقدم را به منصب مدیریت میراث استان نهاد که از هم‌ولایتی‌های وی بود. سروش مقدم اما علی‌رغم تجربه کار در میراث فرهنگی نتوانست در استان همدان، اداره گردشگری را از میراث خسارت‌بار دیگران نجات دهد. میراثی که پیش از وی به حیاط خلوتی برای سیاست‌بازی‌ها و زدوبندهای برخی مدیران و ذی‌نفوذان بدل شده بود.
با روحیه‌ای که ریحان سروش مقدم داشت از ابتدا پیدا بود که توان و تحمل چاره‌اندیشی و مقابله با جریان آب در میراث را ندارد و سرانجام پس از دست دادن فرصت‌ها ریحان سروش‌مقدم نیز رخت از استان بست.
استاندار همدان با رفتن وی اگرچه دست بسته‌تر از قبل در انتصاب مدیر میراث شد اما گزینه جدیدی او نیز همخوان با جهت‌گیری‌ها و ادعاهایی نبود که همدان برای توسعه گردشگری داشت.
امروز دقیقاً 2 سال و به عبارتی 730 روز از انتصاب علی مالمیر به سمت مدیرکلی میراث فرهنگی و گردشگری استان می‌گذرد. استاندار همدان آنچنان که در آسین معارفه مدیر میراث هم تأکید داشت با انتصاب مالمیر به عنوان مدیری بومی انتظار داشت که چشمش به رونق گردشگری و میراث فرهنگی روشن شود.
در این 2 سال فرصت‌های طلایی نصیب میراث استان شده که می‌توانست رونق گردشگری همدان را به بار آورد. اما مدیریت میراث فرهنگی در پرونده‌ها و ماموریت‌های مختلف نشان‌دهنده ضعف آشکار و استمرار روند ناقص گذشته بوده است.
انتقاداتی که در جهانی شدن لالجین و شرایط آن مطرح شد یا ماجرای غار علیصدر و نحوه عملکرد میراث در کاوش‌های میدان امام که تازه‌ترین آنهاست نشان می‌دهد میراث فرهنگی رایکی از پاشنه آشیل‌های نیکبخت بدل کرده است.
نهادی که باید در استان تاریخی و گردشگرپذیر همدان فعالانه و با برنامه همیشه حاضر در میدان باشد در مواردی مانند کاوش‌های میدان امام و موزه شدن آن یا تخریب خانه‌های قدیمی کبابیان همدان با تحریک رسانه‌ها مجبور به موضع‌گیری شده و گویی انگیزه‌ای برای ورود به مسائل نداشته است.
فی‌المثل در ماجرای موزه شدن میدان، افکار عمومی علی‌رغم پیشقدم بودن میراث، شاهد پاپس کشیدن مدیریت آن بود.
اما انتخاب همدان به میزبانی برگزاری اجلاس گردشگری کشورهای آسیایی موسوم به 2018 را می‌توان حلقه نهایی و البته بارزترین نمونه ضعف مدیریت در میراث فرهنگی استان دانست.
همدان به نمایندگی از ایران با قدمت قرار است سال آینده میزبان اجلاسی باشد که به خودیِ خود راه میانبری برای توسعه گردشگری به حساب می‌آید. اما مقایسه اقدامات انجام شده در همدان با تبریز به عنوان دیگر شهر میزبان نشان می‌دهد که مدیریت این نهاد، کار را در حد افق خود جای داده و انتظار دارد از پس جلسات دورهمی و اداری ایده‌های بلندپروازانه بیرون بیاید.
نمونه این دست اقدامات بوده که آگاهان و دلسوزان را در موارد متعدد وادار به تذکر به مدیریت ارشد استان در خصوص نوع مدیریت میراث کرده است. استاندار همدان که از ابتدای صدارت خود در همدان بنای گوش‌سپاری به نقدها و توصیه‌های رسانه‌ها در خصوص مدیران را نداشته در مواردی از این مدیریت انتقاد کرده است.
نمونه آن هم در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان همدان در مردادماه گذشته با بیان اینکه "سرمايه همدان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري است" گفته بود "مديراني كه مدام از تخصيص نيافتن بودجه صحبت مي‌كنند مايه سرشكستگي هستند". او ناتوانی در بهره‌برداری از جهانی شدن لالجین و وجود سفال چینی در این شهر را نیز مایه سرشکستگی دانسته بود.
هرچند که نیکبخت چند روزی پس از این اظهارات در آيين روز خبرنگار این اظهارات را در انتقاد از میراث فرهنگی رد کرد اما روز گذشته نشان داد که حق با منتقدان و آگاهانی بوده که پیش از این ضعف‌ها را گوشزد کرده بودند.
استاندار همدان روز گذشته در دومین شورای سیاستگذاری خطاب به مدیرکل میراث فرهنگی استان انتقادات ماه‌های گذشته را که آنها را قبول نداشت تکرار کرد. نیکبخت با انتقاد و ابراز تأسف از نوع مدیریت و عقب ماندن میراث فرهنگی از برنامه‌های 2018، مالمیر را برای جدی نبودن مدیریت این بخش و کوتاهی در جذب اعتبارات نکوهش کرد.
این یعنی رسیدن استاندار به سخنان دلسوزانی که پیش از این گوش به شنیدن حرف‌هایشان نداده بود. استاندار همدان پیش از این باید درمی‌یافت که برای زمین خوردن یا موفقیت‌اش در استان عملکرد معدودی از مدیران تعیین‌کننده است که یکی از اصلی‌ترین آنها میراث فرهنگی بوده است. نیکبخت تا دیر نشده برای مدیریتی که با تعاملات خاص در میراث روی کار آمد باید فکری اساسی کند و رودربایستی تعارف و اغماض را کنار بگذارد. 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com