1403-04-231403-05-02bool(false) نخستین اردوگاه ساماندهی متکدیان استان در ملایر همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 2 مرداد 1403

Today : Tue, July 23, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  132454 تاریخ انتشار:  1402-03-17 - 10:06 تعداد بازدید:  358
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

به همت شهرداری انجام شد
نخستین اردوگاه ساماندهی متکدیان استان در ملایر

مادستان


ملایر- سحر یوسفی- خبرنگار همدان پیام: اردوگاه ساماندهی متکدیان ملایر با حضور فرماندار و شهردار ملایر ، معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان ملایر افتتاح و به بهره‌برداری رسید.


شهردار ملایر در آئین افتتاح این اردوگاه اظهار کرد: بر اساس آیین نامه اجرایی ساماندهی متکدیان سال ۱۳۷۸ ، شهرهای بیش از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت ، موظف به ایجاد اردوگاهی برای ساماندهی متکدیان شدند که طبق این دستورالعمل ، شهرداری وظیفه ایجاد این اردوگاه و جمع آوری و تحویل متکدیان را برعهده دارد و برای هر کدام از ادارات و نهادها های ذی ربط نیز وظایفی تعریف شده است .   

وی افزود : با توجه به اینکه شهر ملایر کمتر از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد ، در سنوات گذشته تکاپویی برای ایجاد این اردوگاه نداشتیم اما متکدیان علاوه بر هم زدن چهره شهر ، آسیب‌های اجتماعی و مشکلات فراوانی برای شهر بوجود آورده بودند و بنا به احساس نیازی که در شهر وجود داشت، شهرداری ملایر برای ایجاد این اردوگاه پیشقدم شد تا متکدیان به صورت اصولی و قانونی ساماندهی شوند.


فرجی بیان کرد : ساختمان متروکه‌ایی به مساحت ۵۵۰ متر مربع در حاشیه جنوب‌غربی آرامستان بهشت هاجر داشتیم که  این ساختمان را با حدود ۶۵۰ میلیون تومان اعتبار تا خرداد ماه به طور کامل تعمیر و با ۲ فضای مسقف برای بانوان و آقایان برای ساماند‌هی متکدیان شهر تجهیز کردیم .

به گفته وی ، با هماهنگی شهرداری در روزی که برنامه جمع‌آوری متکدیان اجرا می‌کند، نمایندگان ادارات مربوطه برای ساماندهی متکدیان در این اردوگاه حاضر می‌شوند .

فرجی با تأکید بر اینکه ، ما به هیچ وجه قصد نگهداری متکدیان را نداریم ، افزود : در این طرح ، متکدیان پس از جمع‌آوری و تحویل به اردوگاه ظرف حدود چند ساعت توسط ادارات و ارگان‌های ذی‌ربط ، شناسایی ، غربالگری ، گروه‌بندی و تعیین تکلیف می‌شوند .

شهردار ادامه داد : پس از پایش متکدیان بر اساس انگیزه و دلیل از انجام تکدی‌گری ، هر کدام از آنها از کانال مربوطه ساماندهی می‌شوند.  


وی گفت : افرادی که به صورت حرفه‌ایی و به عنوان شغل به تکدی‌گری مبادرت میکنند و تحت هیچ شرایطی نمی‌خواهند دست از این کار بردارند به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند تا بر اساس ماده ۷۱۲ و ۷۱۳ قانون مجازات اسلامی به جرم این افراد رسیدگی شود .

فرجی افزود : افرادی که نیاز به حمایت دارند و ناتوانان جسمی به دستگاه‌های حمایتی همچون کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی معرفی می‌شوند .
وی افزود : اعتبارات لازم برای معتادان متهاجر نیز در نظر گرفته شده و آنها به کمپ‌های ترک اعتیاد تعیین شده منتقل می‌شوند .

 هدف ما سلب انگیزه تکدی‌گری است

فرجی با تأکید براینکه هدف ما سلب انگیزه تکدی‌گری از متکدیان است، خاطرنشان کرد : در راستای توانمندسازی و حرفه‌آموزی متکدیان ، اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به صورت رایگان اقدام به مهارت آموزی متکدیان می‌کند تا توانایی ایجاد شغل مناسب را کسب کنند.

وی بیان کرد : تعداد متکدیان بومی در سطح شهر کمتر از ۳۰ نفر است اما افراد زیادی از شهرهای دیگر به طور گمنام و ناشناس برای تکدی‌گری به ملایر می‌آیند که ما این افراد را به سوی شهرهای محل زندگیشان روانه می‌کنیم .

 مشارکت و نحوه برخورد مردم با متکدیان ، نخستین قدم در کاهش تکدی
فرجی ، مشارکت و نحوه برخورد شهروندان را نخستین قدم در کاهش تکدی‌گری دانست و افزود : تا زمانی که مردم به این افراد کمک می‌کنند ، طرح ساماندهی متکدیان به نتیجه مطلوب دست نمی‌یابد.

 تکدی گری جرم است

وی با اشاره به اینکه تکدی‌گری، جرم است و کمک به متکدی ، کمک به توسعه جرم است ، تصریح کرد : اگر مردم به کمک کردن متکدیان ادامه دهند ، توسعه این اقدام سبب افزایش بزهکاری و مشکلات فراوانی در سطح شهر می‌شود که با امکانات فعلی نمی‌توانیم پاسخگوی این معضل باشیم .

فرجی بیان کرد : در راستای اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در این زمینه به کمک رسانه‌ها نیاز داریم تا با مشارکت مردم این جریان را به سمتی هدایت کنیم که کمک‌های مردم در کانال قانونی خود و به نهاد‌های حمایتی تعلق گیرد .

 ملایر را باید برای متکدیان سازماندهی شده نا‌امن کنیم

فرماندار ملایر در این آئین ، ایجاد نخستین اردوگاه ساماندهی متکدیان در ملایر را سازوکاری برای ترویج مهربانی و تأمین کرامت بخشی از اقشار آسیب پذیر جامعه دانست و ابراز امیدواری کرد : به سرعت چهره زشت فقر و تکدی‌گری از سطح شهر ملایر جمع‌آوری شود .

سلمان اسماعیلی بیان کرد : از جمله افتخارات ما در نظام مقدس جمهوری اسلامی و در شهرستان ملایر این است که هیچ فرد واجد شرایطی نیست که نیازمند حمایت باشد و کمیته امداد امام‌خمینی( ره) ، بهزیستی و سایر دستگاه‌های حمایتی محدودیتی در حمایت آن داشته باشند.

وی تصریح کرد : فردی که واجد شرایط باشد و صلاحیت آن احراز شود در حمایتش هیچ‌گونه محدودیتی نداریم .

اسماعیلی گفت : متأسفانه پدیده زشتی که در تصویر فقر خودنمایی می‌کند در برخی موارد ساماندهی شده توسط افرادی است که خودخواسته این کار را انجام داده و به شغلی پرسود برای آنها مبدل شده که باید با این افراد برخورد قانونی کرد .
وی تأکید کرد : ملایر را باید برای جنبه‌های سازماندهی شده تکدی‌گری ناامن کنیم تا مردم به سرعت تأثیر این اقدام را ببینند .  

وی با اشاره به فراهم شدن این زیرساخت در ملایر گفت : با هم‌افزایی و همکاری دستگاه‌های مرتبط در این حوزه و با وفاق همکاری با یکدیگر ، این بار برگ زرینی در مدیریت شهری ملایر ثبت خواهد شد.

 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com