سهم من در مهارکرونا سین هشتم نوروز ۹۹ همدان پیام
 
 
سه شنبه - 8 مهر 1399 - شماره 3864
 
امروز : چهارشنبه ، 9 مهر 1399

Today : Tue, September 29, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  107018 تاریخ انتشار:  1398-12-27 - 10:39 تعداد بازدید:  214
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سهم من در مهارکرونا سین هشتم نوروز ۹۹

گزارش

 بهار از راه رسید و کمتر کسی این روزها در سایه شوم کرونا، شکوفه‌های رنگارنگ درختان و یاس‌های معطر کوچه پس کوچه‌ها را از نزدیک حس می‌کند.
هرسال این روزها سیمای شهرها، خیابان‌ها و کوچه‌ها رنگ دیگری بود حتی رنگ نگاه مردم فرق داشت و هر کسی به‌نحوی پر از جنب‌وجوش و مشغول آماده کردن خود برای رفتن به استقبال بهار بود.
شب عید مهم‌ترین روزهای درآمدی خیلی از کسب‌وکارها محسوب می‌شد اما امسال باوجود ویروس کرونا نه‌تنها بعضی از شغل‌ها رونقی ندارد بلکه بعضی شغل‌های شب عیدی نیز ردپایی از آن دیده نمی‌شود حتی نی‌لبک و فلوت‌زدن نوازنده‌های خیابان‌های خلوت نمی‌تواند شوقی در مردم به‌وجود بیاورد.
هرساله این روزها در قدم به‌قدم خیابان‌ها با انبوهی از ظرف‌های ماهی قرمز، سبدهای رنگارنگ سبزه و گل‌های سنبل روبه‌رو بودیم ولی امسال جای آن‌ها خالی است.
بهار، جوش و خروشی در طبیعت است که هر سال با زیبایی خود، کشور ما را بیش‌از همیشه زیباتر می‌کند و اینک پویش «سهم من در مهار بحران کرونا» می‌تواند حرکتی خودجوش و ملی باشد تا بهارهای آینده را همچون گذشته با شور و شوق برای خود و فرزندانمان داشته باشیم.
مسعود خلیلی، یک روانشناس در‌باره این پویش ملی و به‌عنوان یک شهروند مسئول می‌گوید: مردم با استفاده از زیبایی‌های طبیعت و بهار دلپذیر می‌توانند با تزریق آرامش به روح و جان خود،‌ استرس و اضطراب این روزها را از دور کنند تا بتوانند بهتر و بیشتر با این بیماری بجنگند.
به گزارش ایرنا وی افزود:‌ من به‌عنوان یک شهروند ایرانی تمام تلاش خود را به‌کار می‌بندم تا با انجام توصیه‌های بهداشتی پزشکان و مسئولان امر در شکست کرونا نقشی داشته باشم تا هرچه سریعتر آرامش به کشور بازگردد.
 هرساله این روزها شاهد شور و شوقی در بازار بودیم ولی سایه شوم کرونا این اشتیاق را از مردم گرفته و فقط شاید به‌عنوان یک عادت هرساله بدون اینکه تمایلی به خرید داشته باشند، به خیابان‌ها می‌آیند در حالی‌که باید به توصیه‌ها گوش فرادهند و در منزل بمانند.
ولی حفظ جان تک‌تک افراد جامعه خیلی مهمتر از این‌ها است و مادران خانواده می‌توانند با نشاط‌آفرینی و ارائه برنامه‌های متنوع در منزل، کانونی گرم تشکیل بدهند تا دیگر اعضای خانواده را از بیرون رفتن از منزل منصرف کنند و من تمام تلاشم را برای سلامت درون خانوادگی به‌کار خواهم گرفت.
 تمام مردم خود را در شکست کرونا سهیم کنند
یکی‌از راه‌های شکست کرونا از نگاه برخی مردم سهیم شدن تک‌تک افراد جامعه در این امر است.
یکی‌از بانوان کارمند نیز می‌گوید: من به‌عنوان یک کارمند موظف هستم که برای اجرای وظایفم در محل کار حضور یابم ولی در محل کار سعی می‌کنم تمام نکات بهداشتی را رعایت کنم تا خدمت خود را در حد قابل قبول به مردم داشته باشم.
مژگان رضایی با بیان اینکه در روزهای تعطیل که در منزل هستم به جز مواقع ضرور از منزل بیرون نمی‌آیم، افزود: مردم در آستانه عید نوروز هستند و باید برای این روزها برنامه‌های جایگزین داشته باشند که از جمله این برنامه‌ها انجام کارهای عقب افتاده در سال و همچنین مطالعه می‌تواند برنامه بسیار مفیدی باشد.
وی اظهار کرد: این روزها در گروه‌های فضای مجازی انباشتی از مطالب درباره کرونا ارائه شده و مردم در این موضوع بمباران اطلاعاتی ضد و نقیض شده‌اند ولی می‌توان با استفاده از ظرفیت فضای مجازی برنامه‌های جالبی برای مردم در تعطیلات داشت.
رضایی افزود: در این شرایط خاص صداو‌سیما می‌تواند برنامه‌های جذابی داشته باشد و با این برنامه‌ها محدودیت‌ها را برای مردم کم کند و نباید گذاشت مردم از در خانه ماندن خسته و افسرده شوند.
این بانو گفت: ما افرادی هستیم که ماهانه حقوق ثابتی داریم ولی باید با کنترل و مبارزه با بیماری کرونا، ‌این بحران را برای کارگرانی که به‌صورت کارمزد درآمد دارند، شکست داد و هرچقدر مسائل بهداشتی را رعایت نکنیم، این مسیر طولانی‌تر می‌شود.
 خودداری از رفت‌وآمدهای تفریحی و غیرضروری
یک پژوهشگر شهری نیز مهم‌ترین وظیفه خود را تشریح، تبیین و نشر نتایج پژوهشی عمومی خود برای آگاهی مردم و شهروندان و خانواده عنوان کرد و گفت: ویروس کرونا در تمامی کشور پخش شده است و سرعت شیوعش نیز روزبه‌روز بیشتر می‌شود و یکی‌از نگرانی‌های بزرگ فعلی شیوع گسترده این ویروس در شهرهای پرجمعیت ایران است که فعالیت مردم در کنار یکدیگر در آن شهر‌ها بیشتر است.
پویا پارسا با بیان اینکه حمل‌‌ونقل عمومی محیطی بسیار مناسب برای انتقال ویروس‌ها است، افزود: ویروس‌ها عمدتا در پی فرود قطرات ترشحات ناشی از عطسه و سرفه روی سطوحی که کاربرد مشترک دارند، منتقل می‌شوند.
وی اظهار کرد: به همین دلیل است که مقامات دستور داده‌اند تا سطوح داخلی مترو، اتوبوس‌ها و ایستگاه‌ها ضدعفونی شود.
پارسا گفت: محل دومی که این روز‌ها کمتر به آن اهمیت داده می‌شود اداراتی است که مراجعه مردمی به آنها بالا است و می‌تواند جمعیت زیادی به خود جذب ‌کنند و شرایط مناسبی برای انتقال ویروس ایجاد می‌کنند و به همین خاطر است که شیوع ویروس کرونا سبب اخلال در آن‌ها خواهد شد از جمله این ادارات به شهرداری‌ها و بانک‌ها و ... می‌توان اشاره کرد.
اما سؤال این است که وظیفه شهروندان درباره جلوگیری از این بیماری چیست؟
وی افزود: در گام نخست شهروندان باید بدانند هرچه تجمعات گسترده‌تر باشد امکان انتقال این بیماری بیشتر است و باید از اجتماع دوری کرد ضمن اینکه شهروندان باید مراجعات غیرضروری خود را به‌صورت خودجوش کاهش بدهند و از رفت‌وآمد‌های اداری و تفریحی خودداری کنند.
این پژوهشگر با بیان اینکه ضدعفونی‌های فردی در سطح شهر می‌تواند گام دوم شهروندان باشد، ادامه داد: شهروندان می‌توانند با به‌کارگیری امکانات فردی محیط زندگی و ساختمان و محل سکونت خود را ضدعفونی کنند و این اقدام می‌تواند گام دوم در محدود کردن بیماری باشد.
وی گام سومی که شهروندان باید برای جلوگیری از گسترش بیماری بردارند را انتقال زباله‌ها به‌صورت پاک‌شده به سطل‌های زباله شهری دانست و گفت: این اقدام به این معناست که هر خانواده باید سطلی را مخصوص دستکش‌ها و ماسک‌ها و مواردی که امکان انتقال ویروس در آن بیشتر است مشخص کند و مواردی که امکان آلودگی در آن موجود است را با امکانات موجود ضدعفونی کرده و در پلاستیک‌های مجزا گذاشته و سپس آن‌ها را به سطل‌های زباله شهری منتقل کنند.
پارسا افزود: این اقدام گامی بزرگ در حفظ محیط‌زیست از آلودگی‌های این ویروس به‌شمار می‌آید.
وی افزود: در گام آخر شهروندان باید یک آموزگار برای خانواده خود باشند و درواقع یکی‌از مهم‌ترین مبانی مبارزه با ویروس کرونا افزایش آگاهی عمومی درباره اقدامات مهمی نظیر شستن کامل دست‌ها است و این آگاهی در هر منزل و خانواده می‌تواند شیوع را محدود کند و خانواده و شهر را از گسترش این بیماری محفوظ نماید.
 سخن پایانی
بیش‌از یک ماه است که پای کرونا به کشور ما باز شده و سخن اول و آخر هر فرد و خانواده ای در نخستین خوش‌وبش‌هایشان از این بیماری منحوس است.
این بیماری در کنار معضلاتی که در کشور از لحاظ مرگ‌ومیر داشته و نگرانی‌ها و همچنین سودجویی بعضی افراد از موقعیت پیش آمده، فضای همدلی و تعاون به‌وجود آمده است، فضایی که جهاد و ایثار و از خودگذشتگی را همچون دوران دفاع مقدس به نمایش گذاشته است.
گذر از این بحران نیز نیاز به صبر، شکیبایی در کنار تبعیت از توصیه‌های کارشناسان و مسئولان امر دارد.
 از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون هزار و ۱۷۰ بیمار مشکوک و کرونایی در بیمارستان‌های استان البرز بستری شده‌اند و ۱۱۰ نفر نیز جان باخته‌اند.
ویروس کرونا، نخستین‌بار در شهر ووهان چین شناسایی شد تاکنون به بیش‌از ۱۵۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com