نسخه داروسازان بیمارستان روی میز مذاکره همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 3 مهر 1399 - شماره 3860
 
امروز : جمعه ، 4 مهر 1399

Today : Fri, September 25, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111300 تاریخ انتشار:  1399-06-05 - 08:30 تعداد بازدید:  279
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نسخه داروسازان بیمارستان روی میز مذاکره

اجتماعی

 يکي از شريف‌ترين اقشار جامعه صنف داروساز است و نسبت به تحصيلات کم‌درآمدترين هستند. همان‌هایی که اگرچه در داروخانه‌ها کار مي‌کنند اما درآمدشان از سوپرمارکتي که کنارشان است کمتر است اما معتقدند به‌دليل خدمت‌رساني به جامعه کارشان را ادامه مي‌دهند. اين افراد داروخانه مي‌زنند اما ورشکست مي‌شوند يا برخي در طرح تحول سلامت دچار مشکلاتي‌ مي‌شوند.
حالا 5 شهریور است و سالروز تولد زکریای رازی و روزی که به‌نام داروساز در تقویم کشور نامگذاری شده است. اختصاص اين روز به‌نوعي ارج نهادن به جايگاه داروسازان در نظام سلامت و تأكيد بر نقش مهم و بي‌بديلي است كه آنان در حفظ سلامت آحاد جامعه ايفا مي‌كنند. اين درحالي است كه هنوز بسياري از مردم نمي‌دانند كه چه خدماتي را مي‌توانند از داروسازان دريافت كنند و اين خدمات تا كجا مي‌تواند در سلامت آنان مؤثر باشد، تا جایی که بسياري از مراجعين به داروخانه‌ها بيش از آنكه منتظر دريافت خدمت باشند و اصرار داشته باشند همه اطلاعات و آموزش‌هاي لازم براي مصرف درست و ايمن داروهاي خود را دريافت كنند، بر تحويل گرفتن هرچه سريعتر كيسه داروي خود و خروج شتابان از داروخانه‌ها اصرار دارند.
علی محمدیان فارغ‌التحصیل رشته داروسازی و شاغل در داروخانه دکتر فاطمی به خبرنگار ما درباره مشکلات دارویی استان گفت: متأسفانه درحال‌حاضر کمبود داروهای خاص به‌ویژه انسولین و داروهای قلبی و عروقی در همدان با خطر جدی همراه است که خوشبختانه با اجرای طرح سهمیه‌بندی غذا‌و‌دارو تا حدود زیادی این مشکل کنترل شده است.
وی با بیان اینکه درحال‌حاضر یکی از نیازهای جدی بیمارستان‌ها حضور داروساز بیمارستانی است، افزود: حضور داروساز بیمارستانی کمک می‌کند تا خطاهای دارویی کاهش یابد و روند درمان بیمار با سرعت بیشتری انجام شود، به همین دلیل دانشکده داروسازی استان به‌دنبال رایزنی با بیمارستان‌های مختلف استان است تا بتواند جایگاه داروسازان بیمارستانی را تثبیت کند.
وی به مشکلات داروخانه‌ها در تأمین دارو اشاره کرد و افزود: بدقولی شرکت‌های بیمه‌گر و خارج کردن لیست برخی داروها از خدمات بیمه‌ای خود، سبب شده است تا داروخانه‌ها با مشکل جدی تأمین دارو مواجه شوند.
وی با بیان اینکه خدمات داروسازان در دسترس‌ترين، ارزان‌ترين و در عين‌حال در بسياري از موارد مؤثرترين خدمات بخش سلامت است، عنوان کرد: هر شهروند در هر ساعت از شبانه‌روز مي‌تواند به‌راحتي به داروسازان دسترسي داشته باشد و از آموزش يا مشاوره‌هاي آنان بهره گيرد، اين درحالي است كه آنان هم با مشكلات زيادي روبه‌رو هستند، به‌طور مثال پايين بودن حقوق دريافتي داروسازان جوان از داروخانه‌ها موجب شده است برخي داروخانه‌داران افراد غيرداروساز را استخدام كنند و به اين ترتيب ممكن است، اشتباهاتي رخ دهد كه سلامت مردم را به خطر اندازد.‏
وی همچنین درباره سرانه مصرف داروها به‌صورت خود‌درمان در استان تشریح کرد: خوددرمانی در بین مردم کشور ما بسیار شایع است که متأسفانه استان ما در زمره‌ استان‌ها با مصرف بالای خودسرانه‌ دارویی قرار دارد، طبق آمار کشوری تقریبا همه‌ خانواده‌ها به‌طور روزانه مصرف‌کننده‌ دارو هستند.
محمدیان با بیان اینکه مسکن‌ها، قطره‌های چشمی، آنتی‌بیوتیک‌ها به‌ترتیب بیشترین مصرف خودسرانه را به خود اختصاص می‌دهند، افزود: مصرف خودسرانه دارو بیشتر در جهت علامت‌درمانی است و بدون اینکه بیماری اصلی تشخیص یا درمان شود، فرد با تسکین یا سرکوب علایم بیماری به اشتباه فکر می‌کند که درمان شده است؛ بنا‌بر‌این اقدام بیمار برای مراجعه به پزشک و تشخیص و درمان به موقع بیماری به تعویق می‌افتد.
این پزشک داروساز عنوان کرد: مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها به جز افزایش احتمال بروز عوارض ناخواسته دارو همچون عوارض کبدی، کلیوی، قلبی، پوستی و تنفسی یا احتمال بهبود نیافتن بیماری به‌دلیل تشخیص نادرست، مصرف آنتی‌بیوتیک نامناسب، به ایجاد مقاومت باکتری علیه آنتی‌بیوتیک‌ها منجر می‌شود و این خطر وجود دارد در تکرار استفاده از آن آنتی‌بیوتیک، دارو قدرت مقابله با فرم مقاوم شده میکروب را نداشته باشد و شیوع فرم‌های مقاوم میکروبی در جامعه می‌تواند به فاجعه‌ای مرگ‌آور برای بشریت منجر شود؛ زیرا سرعت مقاوم شدن میکروب‌ها بسیار بیشتر از سرعت کنونی رشد علم در جهت سنتز آنتی‌بیوتیک‌های جدید بوده است.
محمدیان افزود: مصرف نابجای داروهای کورتونی از جمله دگزامتازون هم می‌تواند به پوکی استخوان، سرکوب سیستم ایمنی، افزایش قند خون، گلوکوم، افزایش ریسک زخم‌های گوارشی و عوارض دیگر منجر شود.
وی همچنین درباره مصرف داروهای گیاهی بیان کرد: وزارتخانه از مرحله رد كردن كامل داروهاي گياهي وارد مرحله علمي آن شده و با جمع كردن متخصصان اين امر سعي كرده تا سيستم داروهاي گياهي ما را نظام‌مند كند، در آينده نيز بايد دانشكده‌هاي پزشكي درباره داروهاي گياهي اطلاعات بيشتري به دانشجويان پزشكي بدهند تا اگر توانايي‌هاي گياهان دارويي آموزش داده شود شايد بسياري از هزينه‌هاي سربار دولت كاهش يابد.
وی همچنین از واردات دارو انتقاد کرد و گفت: صنعت داروسازی کشور نیاز به نوسازی و اصلاح ساختاری به‌منظور رعایت اصول G.M.P دارو دارد و واردات دارو این فرصت را از صنعت داخلی سلب می‌نماید.
در همین راستا معاون غذا و داروی علوم پزشکی همدان نیز با تبریک روز داروساز به تمامی دانشجویان و پزشکان این عرصه گفت: رشته داروسازي رشته‌ای است كه در ابعاد مختلف پزشكي، صنعتي و تجاري اهميت بسياری دارد و از حالتي استراتژيك برخوردار است، به‌طوری‌که در ابتدای انقلاب با ملي شدن صنعت دارويي و در طول مدت جنگ تحميلي با توليد بسياري از داروها موفق شدیم دستاوردهاي بسيار خوبي در اين زمينه به‌دست آوریم.
ابراهیم خدادادی در گفت‌و‌گو با همدان‌پیام افزود: امروزه صنعت داروسازي نياز به تحولي اساسي دارد تا بتواند رشد سريعتري داشته باشد كه البته اين تحول در برنامه‌ريزي‌هاي دانشگاه ديده شده، دولت نيز توجه خاصي به داروهاي نانو و صنايع داروسازي دارد اما نكته مهم اين است كه چه قبول كنيم و چه نكنيم تعداد زيادي از فارغ‌التحصيلان ما بايد در بخش خدماتي و داروخانه‌ها جذب شوند که در اين بخش امنيت شغلي بسيار اهميت دارد و اگر قرار باشد كه داروخانه را با يك بنگاه اقتصادي اشتباه گرفته شود اين امنيت از بين مي‌رود و نگراني‌هايي در اين‌باره ايجاد مي‌شود.
وی همچنین به کمبود برخی داروهای سهمیه‌ای در استان اشاره کرد و گفت: با تحریم‌هایی که در کشور ایجاد شده است بخشی از اقلام دارویی که مستقیم وارد می‌شود و یا مواد اولیه تهیه دارو هستند با مشکل مواجه شده‌اند که سبب شده تهیه این قبیل داروها با سختی همراه باشد.
خدادادی به مشکلات داروخانه‌ها با شرکت‌های بیمه اشاره کرد و گفت: متأسفانه بدقولی شرکت‌های بیمه‌ای سبب شده است که داروخانه‌ها از ارائه خدمات داروهای بیمه‌ای خودداری کنند؛ زیرا فاصله زمانی خرید دارو با پرداخت سهم بیمه به آنان موجب ایجاد مشکلات اقتصادی برای آنان شده است، این درحالی است که علوم‌پزشکی به تبعیت از وزارت بهداشت برای نظارت بهتر بر توزیع، داروهای سهمیه‌ای را بیشتر در اختیار داروخانه‌هایی قرار می‌دهد که فروش نسخه‌ای و بیمه‌ای دارو را داشته باشند بر همین اساس داروهایی مانند انسولین و داروی بیماران سرطانی به‌صورت سهمیه در اختیار داروخانه‌ها با ضوابطی خاص قرار می‌گیرد.
وی گفت: مديران دارويي كشور و مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي بر اين بوده است كه با نظارت بر حوزه‌هاي مختلف داروسازي نظير صنايع داروسازي، واردات، توزيع دارو و در نهايت داروخانه‌ها با ايجاد يك تعادل نسبي بتوانند گام‌هاي مؤثرتري در راه ارتقای نظام دارويي كشور بردارند.
خدادادی با بیان اینکه جلوگیری از واردات دارو می‌تواند توسعه شرکت‌های دارویی را به‌دنبال داشته باشد، افزود: داروهایی که ما تکنولوژی آن را نداریم و تولید آن به‌صرفه نیست و واردات آنها اجتناب‌ناپذیر است اما باید وارد شود تا نیاز بیماران تأمین گردد. بحث ما آن‌دسته از داروهایی است که مشابه داخلی دارد که با همان کیفیت در داخل تولید می‌شود و تولید داخلی آن صرفه‌جویی ارز در پی دارد و با جلوگیری از واردات آن، شرکت‌های داخلی توسعه پیدا می‌کنند و اشتغال ایجاد می‌شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com