ملکه گل‌های کبودراهنگ محبوب فرامرزی‌ها همدان پیام
 
 
دوشنبه - 4 مهر 1401 - شماره 4417
 
امروز : سه شنبه ، 5 مهر 1401

Today : Tue, September 27, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  126752 تاریخ انتشار:  1401-06-31 - 17:22 تعداد بازدید:  35
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ملکه گل‌های کبودراهنگ محبوب فرامرزی‌ها

مادستان


 در سال‌های اخیر با توجه به خشکسالی و بالا بودن مصرف آب در کشاورزی سنتی، توسعه کشت محصولات با نیاز کمتر به آب بسیار مورد تأکید کارشناسان است، از این‌رو یکی از بهترین کشت هایی که در این شرایط از سوی متخصصان امور کشاورزی برای صرفه جویی در مصرف آب توصیه می شود، کشت گلخانه‌ای است.
گل رز به عنوان‌ "ملکه گل‌ها" یکی از محبوب‌ترین گل‌های جهان بوده که از لحاظ میزان تولید در صدر تولید قرار داشته و اشتیاق انسان به داشتن این گل در تمام فصول سال موجب شده تا تولید این گل پرطرفدار هم امروزه در سطح گلخانه‌ها توسعه یابد.. یکی از مزیت‌های گلخانه این کارآفرین تحصیلکرده استفاده و به‌کارگیری از فارغ التحصیلان کشاورزی و رشته باغبانی در مجموعه گلخانه خود است که کارکنان آن در کنار تخصص و مهارت با علاقه‌ای که به این حوزه داشته‌اند، در این مجموعه مشغول به کار شده‌اند.

 تولید سالیانه ۲۷۰ هزار گل شاخه بریده در گلخانه شهرک کوریجان
کارآفرین گلخانه گل‌های شاخه بریده شهرک کوریجان کبودراهنگ در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: کل سطح گلخانه پرورش گل‌های شاخه بریده بنده در شهرک کوریجان یک هکتار و 650  متر سطح تولید گل‌های این گلخانه بوده که سالیانه به طور میانگین ۷۲۰ هزار شاخه گل تولید دارد. داوود عسگری با اشاره به اشتغال ۳۰ نفر در این مجموعه گلخانه گل شاخه بریده شهرک‌کوریجان افزود: گل‌های تولید شده به بازارهای مرکزی داخل کشور چون تهران و اصفهان ارسال می‌شود علاوه بر آن، ‌بخشی از گل‌های شاخه بریده نیز همراه با همکارانی که تولید این محصول را دارند بار گل های تولیدیمان تجمیع و از طریق دیگر دوستان به صورت غیرمستقیم به سایر کشورهایی چون تاجیکستان، ازبکستان، عراق، روسیه، قطر و امارات صادر می‌شود.
وی با بیان اینکه افراد جذب شده در این مجموعه اکثریت لیسانس، فوق لیسانس و دکترا رشته تحصیلی کشاورزی و باغبانی هستند، اضافه کرد: این شغل در حوزه دانشگاه دقیقاً تخصص کارمان بوده و افتخار ما این است که رشته تحصیلی همه ما ارتباط بسیاری با این‌ حوزه دارد ضمن اینکه علاقه هم یکی از آیتم های مهم موفقیت به شمار می‌رود. این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه تمامی افراد مجموعه بیمه شده هستند و این مجموعه اشتغال پایدار و مناسبی را برای این افراد ایجاد کرده است، ادامه داد: متأسفانه و یا خوشبختانه کار ما در حوزه گیاهان زینتی تا به امروز با توجه به اینکه عملیات باغبانی در آن کار سختی است به همین علت در حوزه مدیریت مجموعه صرفاً از خانم ها استفاده کرده‌ایم اما در حوزه پرسنل کارگری و کار در گلخانه رز از آقایان استفاده شده است چراکه چندان‌ مناسب خانم‌ها نیست. وی خاطرنشان کرد: پروژه جدیدی در دست پیگیری دارم که این حوزه متناسب با توان‌ فیزیکی خانم ها بوده و قطعاً از خانم‌ها در این پروژه جدید استفاده خواهیم کرد البته این پروژه در زمینه تولید محصول است که فعلاً تا زمان اجرایی شدن آن تمایل دارم محرمانه بماند ضمن اینکه در حال حاضر برای این پروژه جدید گام‌هایی هم برداشته شده است. عسگری همچنین در رابطه با طرح توسعه مجموعه گلخانه خود اظهار کرد: در مجموعه گلخانه شاخه بریده شهرک‌ کوریجان سطح اراضی و زمین‌ها کوچک است و در این‌ مجموعه فعلی امکان طرح توسعه وجود ندارد اما دنبال آن هستیم که یک پروژه ۱۰ هکتاری را در همدان در همین زمینه احداث کنیم. وی افزود: بحث توجیه اقتصادی این شغل در مقایسه با شغل‌هایی چون ساختمان سازی، بساز و بفروش و دلالان توجیه اقتصادی پایین‌تری دارد اما برای یک اشتغال سالم به عنوان یک بنگاه تولیدی  برای فارغ التحصیلان از زاویه دید دیگر توجیه اقتصادی مناسبی داشته و قابل توصیه به کارآفرینان است هر چند وجود تخصص در این رشته الزامی است ضمن اینکه فقط فارغ التحصیل دانشگاه بودن نمی تواند در این زمینه مطرح و مزیت باشد. عسگری در ادامه با بیان اینکه نحوه آبیاری این‌ مجموعه آبیاری سیستم کشت هیدروپونیک‌ بوده و قاعدتاً مصرف آب در چنین مجموعه‌ کست هیدروپونیک به مراتب کمتر است، اظهار کرد: این‌نحوه تولید موجب می‌شود به علت بالا بودن عملکرد در واحد سطح بهره‌وری آب هم افزایش یابد.
وی با تأکید بر اینکه می‌توان‌ مصرف آب را در این مجموعه با استفاده از سیستم هیدروپونیک پیشرفته تر کمتر کرد، افزود: به نسبت سیستم هیدروپونیک‌هایی که در دنیا استفاده می شود اگر برخی زیرساخت ها وجود داشته باشد دستگاه هایی را نیاز داریم که سیستم هیدروپونیک پیشرفته تری را راه اندازی کنیم و از طریق آن میزان‌مصرف آب مجموعه را کمتر از این کنیم.

 ضرورت تقویت زیرساخت های صادراتی
وی با اشاره به مشکلات موجود در حوزه پرورش گل، نخستین مشکل کشور در حوزه گل را نبود زیرساخت‌های صادراتی در این زمینه دانست و بیان کرد: در ایام‌ محرم و صفر و ایام فاطمیه و مناسبت‌های عزاداری در کشور میزان مصرف گل و گیاهان زینتی به نسبت سایر ایام کمتر است که در چنین ایام زمینه تسهیل هر چه بیشتر صادرات ضرورت دارد تا با این اقدام در این ایام از تضرر بنگاه‌ها و گلخانه‌داران پرورش گل‌های زینتی و گل‌های شاخه بریده جلوگیری شود.

غیرقابل مدیریت بودن بازار مهمترین مشکل گلخانه‌داران
عسگری با بیان اینکه امکان برنامه ریزی اقتصادی در کشور بسیار ضعیف است و متأسفانه نمی‌توان چیزی را پیش بینی کرد، گفت: به فرض مثال نهاده ای که فرودین ماه با یک قیمت مشخص برای مصرف گل‌های گلخانه خرید می‌کنیم نمی دانیم به چه میزان برای مصرف چند ماه خرید کنیم چراکه قیمت‌ها دائماً در حال تغییر و نوسان است و این ناآرامی از وضعیت و تورم ناشناخته بوده و مشخص نیست تورم‌ در محصولات چند روز دیگر چه میزان خواهد بود تا وضعیت قابل مدیریت باشد غیرقابل مدیریت بودن بازار  مهمترین مشکل ما به شمار می‌رود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com