پیرهانی؛ دومین مرد چند زبانه دنیا همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 27 شهريور 1393 - شماره 2169
 


امروز : جمعه ، 28 شهريور 1393

Today : Fri, September 19, 2014

ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال 1393 : سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی


 
کد مطلب:  19958 تاریخ انتشار:  1391-06-09 - 01:21 تعداد بازدید:  849
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

صندلی داغ
پیرهانی؛ دومین مرد چند زبانه دنیا

صندلی داغ

همدان‌پیام: علی پیرهانی با قدرت تکلم ۱۹ زبان بعد از جکسی ریچاردز آمریکایی که می‌تواند به ۲۳ زبان جهان صحبت کند، دومین فرد چند زبانه جهان است.
علی پیرهانی می‌گوید که می‌خواهد رکورد پرفسور جکسی ریچاردز را بشکند هر چند که معترف است این چند زبانه آمریکایی از امکانات، منابع علمی و موقعیت‌های برتری برخوردار است. اما به نظر می‌رسد که برنده این مسابقه هیجان‌انگیز و پیچیده علی پیرهانی از ایران است چرا که او در ۲۴ سالگی توانسته است ۱۹ زبان را بیاموزد ولی جکسی ریچاردز در ۶۸ سالگی توانسته است ۲۳ زبان را بیاموزد!
علی پیرهانی متولد ۱۳۶۴ در شهر همدان ایران است. او پسر سوم خانواده است و در خانواده ای به دنیا آمده است که هیچ کدام از اعضای آن آشنایی چندانی با زبان‌های خارجی نداشته‌اند. علی پیرهانی سفر خود به درون عوالم پیچیده زبان‌های خارجی را در سن پنج سالگی شروع کرد و بدون هیچ‌گونه آموزش رسمی، حضور در موسسه آموزش زبان‌های خارجی و یا بهره‌گیری از معلم قدم در دنیای پرهیجان زبان‌های خارجی نهاد.
تلاش او به زودی به بار نشست و شش ماه بعد پس از یک مرحله ی ابهام و اشتیاق که خودش آن را چنین توصیف کرده است زبان فرانسه را شروع به صحبت کرد: «در ابتدا من فقط کلمات را به صورت علائمی جدای از هم حفظ می‌کردم و کم کم این کاراکترهای زبانی در برابر علاقه و پشتکار من از حالت رمز و ابهام خارج شدند و توانستم درون و معنای آنها را کشف کنم. اشتیاق، علاقه و پشتکار علی پیرهانی باعث شد که او در اواخر پنج سالگی بتواند فرانسه را با تسلطی قابل قبول صحبت نماید. اما این تازه اولین مقصد بود و نه تنها او را قانع نکرد بلکه اشتیاق او را دوچندان کرد.
هم‌اکنون علی پیرهانی علاوه بر فارسی که زبان مادری او بود، زبان فرانسه را نیز به حیطه یادگیری اش افزوده بود و آمادگی بیشتری برای یادگیری زبان‌های دیگر در خود حس می‌کرد. پیرهانی خودش چنین می‌گوید: «من در آن زمان علاقه ی زیادی برای یادگیری زبان‌های خارجی و آشنایی با انسان‌های دیگر و فرهنگ‌های گویشوران آن زبان ها داشتم».
او بعد از آشنایی با زبان مردم سرزمین گل (اسم اولین فرانسه از قوم گلوا) به یادگیری زبان آلمانی پرداخت و این جا بود که اشتیاق و شور فراوانی برای مطالعه ادبیات و فلسفه در او شکل گرفت.
علی پیرهانی همچون فاتحی بزرگ از شمال اروپا به جنوب و از شرق به غرب، از سرزمین ژرمن به سرزمین اسلاو کاوشگرانه می‌رفت و زبان‌های اروپا را یکی پس از دیگری فرا می‌گرفت. اسپانیولی، ایتالیایی، سوئدی، روسی، رومانیایی، پرتغالی، یونانی، فنلاندی، اسپرانتو، لاتین، هندی، عربی، ترکی، چینی و سواحیلی، دیگر زبان هایی هستند که پیرهانی تا به حال فراگرفته است. او همچنان با همان شور و استعداد و علاقه و با مطالعه ی تقریبا ۱۲ ساعت در روز در حال یادگیری دیگر زبانهای جهان است.
مطبوعات و رسانه‌های ایران همواره علی پیرهانی را به عنوان دومین فرد چند زبانه ی جهان معرفی می‌کنند. در واقع علی پیرهانی با قدرت تکلم ۱۹ زبان بعد از دکتر جکسی ریچاردز آمریکایی که می‌تواند به ۲۳ زبان جهان صحبت کند، دومین فرد چند زبانه ی جهان است.
علی پیرهانی می‌گوید که می‌خواهد رکورد پرفسور جکسی ریچاردز را بشکند هر چند که معترف است این چند زبانه ی آمریکایی از امکانات، منابع علمی و موقعیت‌های برتری برخوردار است. در این زمینه علی پیرهانی و جکسی ریچاردز گفتگوی جالبی دارند که خواندن آن نکات بیشتری درباره ی این نابغه ی ایرانی به دست می‌دهد. اما به نظر می‌رسد که برنده ی این مسابقه ی هیجان انگیز و پیچیده علی پیرهانی از ایران است چرا که او در ۲۴ سالگی توانسته است ۱۹ زبان را بیاموزد ولی جکسی ریچاردز در ۶۸ سالگی توانسته است ۲۳ زبان را بیاموزد! اعضای «مرکز چند زبانه ها» امید دارند که علی پیرهانی بتواند عمده ی زبان‌های مهم جهان را فرا بگیرد و این جایگاه را برای همیشه حفظ کند و افتخار آن را نصیب میهن کهن اجدادیش «ایران زمین» کند.
پیرهانی خیلی معتقد به آموزش زبان‌های خارجی در موسسات زبان نیست و معتقد است که انگیزه ی زبان آموزی و روشی که خودش از طریق آن ۱۹ زبان را فراگرفته است جایگزین قوی تر و موثرتری است– او یک چهارچوب یادگیری الکترونیکی (e-learning) را مطرح کرده است که به گفته خودش به زبان آموزان کمک می‌کند در یک دوره ی ۶ ماه یک زبان خارجی را در حد قابل قبول فرا بگیرند. البته او علاوه بر این چهارچوب معتقد است که تسلط کامل زبانی در حیطه ی توانایی هر انسانی است. منتها باید کمی صبر و پشتکار داشت و انگیزه و علاقه ی کافی را در این کار مبذول کرد.
علی پیرهانی موفقیت خودش را ناشی از مهارت هایش در «مدیریت زمان، برنامه ریزی و دفترچه‌های یادداشت و برنامه ریزی اش» می‌داند. دفترچه‌های یادداشت و برنامه ریزی پیرهانی در برگیرنده ی تمام کارهای روزانه او در هر روز و یا در روزهای آینده است. البته این دفترچه‌های یادداشت و برنامه ریزی او جدای از نزدیک به ۳۰۰ دفترچه ی لغت به زبان‌های مختلف است که او در طول همه ی سالهای زبان آموزیش با دست خط خودش نوشته است!
علاوه بر تحصیل و تدریس به شیوه ی e-learning، علی پیرهانی کارهای تحقیقاتی، مصاحبه‌های خبری و تلویزیونی فرامرزی متعددی داشته است. شبکه‌های مختلف بین المللی برنامه‌های متعددی درباره ی او پخش کرده اند. ترجمه ی نهج البلاغه به سه زبان انگلیسی، فرانسه و آلمانی نیز یکی از شاهکارهای علی پیرهانی است که به گفته خودش برای ادامه کار زبان آموزی اش فوق العاده الهام بخش و کمک کننده بوده است.
سایت علمی پژوهشی ایران


 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com