نبايد جمعيت شهر همدان افزايش يابد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : يكشنبه ، 27 مرداد 1398

Today : Sun, August 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  92695 تاریخ انتشار:  1398-02-08 - 08:46 تعداد بازدید:  387
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

استاديار دانشکده معماري در گفت‌وگو با همدان‌پيام مطرح کرد
نبايد جمعيت شهر همدان افزايش يابد

اقتصادی

■ مطالعه دقيق براي الحاق 4 روستا به شهر همدان انجام نشده است
■ برخی ساخت و سازهای بدون مطالعه در شهر صورت گرفته است

غزل اسلامي
 برخي مشاوران در همدان از ظرفيت زيست‌محيطي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي شهر غافل هستند و بدون مطالعه طرح‌ها را ارايه مي‌دهند. درصورتيکه اين ظرفيت‌ها بايد به‌طور کامل در طرح جامع شهري مطالعه شوند تا با معضلات گسترده مواجه نشويم.
عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد درباره طرح جامع همدان گفت: موضوع الحاق 4 روستاي قاسم‌آباد، حسن‌آباد، رباط شورين و علي‌آباد به شهر همدان به‌صورت متصل و منفصل مطرح است اما در اين باره هيچگونه ارزيابي دقيقي ديده نمي‌شود. حتي وقتي روستاهاي دره‌مرادبيگ و فقيره به شهر همدان ملحق شدند کسي مطالعه‌اي براي درست و غلط بودن آن نکرد و پس از الحاق فقط شاهد ساخت‌وسازهاي ناموزون و مخدوش شدن معماري در اين مناطق بوده‌ايم. پس از آن هم کسي مطالعه دقيقي ارايه نداد که اين الحاق، اکنون به نفع شهر همدان و اين روستاها بوده يا خير. براي الحاق اين 4 روستا هم تاکنون فقط گمانه‌زني‌هايي وجود داشته و دلايل منطقي براي آن اعلام نشده است.
محمدمهدي سروش ادامه داد: وقتي نام شهر بر روستايي گذاشته مي‌شود بافت آن منطقه بهم مي‌خورد، اما مشاور بايد ضوابط و مقرراتي براي آن مناطق روستايي تعريف کند که متفاوت از شهر همدان باشد زيرا واقعاً نمي‌توان همان ضوابطي را که به‌عنوان مثال در نقاط شهري مانند منبع اجرا مي‌شود را هم در شهرک الوند تعريف و پياده کرد. وقتي ضوابط شهري به اين مناطق تحميل مي‌شود موجب بهم خوردن معماري، فرهنگ و اقتصاد آنها مي‌شويم که کاملاً غلط است.
استاديار دانشکده معماري دانشگاه آزاد واحد همدان افزود: بايد يک مناطقي در همدان بکر و دست‌نخورده به‌عنوان تفرجگاه باقي بماند و محل تنفس شهر باشند. مثلاً اگر اين روستاها به شهر ملحق شدند فقط اجازه ساخت‌وسازهاي ويلايي داشته باشند نه اينکه از معماري شهر همدان الگوبرداري کنند. اما مي‌بينيم در برخي ارتفاعات مانند دره مرادبيگ و فقيره الگوبرداري بسيار ضعيفي از معماري همدان صورت گرفته و کوچه‌پس کوچه‌هاي روستايي آن بهم خورده است. درصورتي که اگر اين روستاها به شهر ملحق نمي‌شدند و بکر باقي مي‌ماندند، مي‌توانستند به ييلاق شهر همدان تبديل شوند.
سروش ادامه داد: ما مي‌گوييم گردشگري محور توسعه همدان است، درصورتي که براي گردشگري روستا بايد روستاهاي بکري داشته باشيم که گردشگر بتواند در آنجا زندگي روستايي را تجربه کند.
 کلانشهري معضل را بيشتر مي‌کند
وي گفت: براي همدان موضوع کلانشهر شدن مطرح است اما ابتدا بايد ببينيم شهرهايي که کلانشهر شده‌اند آيا توانسته‌اند بودجه کلانشهري بگيرند يا فقط بزرگ شده‌اند و با مشکلات جديدتر مواجه شده‌اند. به‌عنوان مثال مترو تهران به مشکلات ملي تبديل شده و هرسال دولت بودجه کلاني براي آن به شهرداري کمک مي‌کند. مشکلات شهر همدان هم ملي شده‌اند. چرا در همدان مدام بايد پل و بلوار بسازيم و جدول‌گذاري کنيم و فضاهاي ماشيني را افزايش بدهيم درصورتي‌که در اين شهر پارک و تفرجگاه مناسب وجود ندارد؟
وي گفت: مردم يک زندگي طبيعي دارند که با دخالت‌هاي بي‌مورد خرده‌فرهنگ‌ها و هويت‌هاي اصيل زندگي آنها را برهم مي‌زنيم. اما اين رفتار در دنيا مطرح نيست. آنها شهرها و روستاهاي کوچک دارند که امکانات، تکنولوژي، امنيت و بهداشت خوب در اختيارشان گذاشته مي‌شود. به‌عنوان مثال کشوري مانند نروژ با آن‌همه رفاه و ثروت حرف اول را در دامپروري و کشاورزي مي‌زند و در آنجا کسي به‌دنبال اين نيست که به شهر بيايد. اما در ايران مي‌خواهيم همه جا را به شهر تبديل کنيم و چه کسي مي‌خواهد توليد کند مشخص نيست.
وي گفت: در سرشماري سال 95 جمعيت همدان حدود 550 هزار نفر بوده که بايد ببينيم با بزرگ شدن شهر و شرايط زيست‌محيطي و آب‌هاي زيرزميني اين شهر چقدر ظرفيت گسترش را دارد. به‌طور مثال به گنج‌نامه و ميدان ميشان اشاره مي‌کنم که وقتي تله‌کابين را ساختند و مردم به آنجا رفتند چمن‌هاي طبيعي از بين رفت و مجبور به آلونک‌سازي شديم. پناهگاه‌هاي يک و دو معماري‌هاي ارگانيک دارند اما با آلونک‌سازي منطقه بکر را از بين برديم چون قبل از اجراي طرح ظرفيت‌سنجي نشده بود.
 مقاومت مشاور طرح جامع در مقابل سياسيون
سروش در پاسخ به سوال خبرنگار همدان‌پيام مبني بر اينکه مشاور طرح جامع چقدر توانسته در مقابل فشارهاي سياسي مقاومت کند هم گفت: فعلاً در مقابل درنظر گرفتن جمعيت غيرواقعي براي همدان مقاومت کرده که اين بسيار مهم است. زيرا اگر ما سرشماري سال 95 را نپذيريم آمارها را زير سوال برده و اطمينان‌ها را به‌هم زده‌ايم که با اين تفاسير ديگر نمي‌توان در اين کشور برنامه‌ريزي کرد؛ طرح جامع مبتني بر جمعيت است.
وي ادامه داد: مشاور طرح جامع يکي از بهترين‌هاي کشور است و تاکنون براي الحاق 4 روستا گزينه‌هاي خود را ارايه کرده اما هنوز نظر علمي و تخصصي ارايه نکرده است که به‌نظرم فعلاً به تصميم‌گيري دقيق نرسيده است.
کارشناس معماري در همدان در پاسخ به سوالي مبني بر دير شدن تکميل مطالعه طرح جامع شهري همدان بيان کرد: چون زمان زيادي براي دريافت اطلاعات از تعدادي سازمان‌ها و متقاعد کردن برخي‌ها صرف شد مطالعه طرح جامع طولاني شد اما احتمالاً مشاور طرح جامع به‌زودي نظرات فني خود را اعلام مي‌کند.
وي گفت: ما با مطالعات و انجام کار کارشناسي بايد مراقب باشيم که به جمعيت شهر اضافه نشود. اکنون شهرهايي مانند ملاير و نهاوند امکانات زيادي دارند اما با کمبود جمعيت مواجه هستند درصورتي‌که از حدود يک ميليون و 700 هزار نفر در استان 550 نفر آن در شهر همدان زندگي مي‌کنند که نبايد اين‌طور باشد، بلکه بايد اين جمعيت به‌طور همگن در شهرها توزيع شوند. اين تراکم جمعيتي در استان نشان مي‌دهد که مديريت شهري و برنامه‌ريزي کلان درست نبوده است و اگر بررسي شود ممکن است به اين نتيجه برسيم که حتي جمعيت شهر همدان بايد بسيار کمتر از تعداد کنوني باشد.
 3 معضل در شهر همدان
وي در ادامه گفت‌وگويش گفت: اکنون 3 موضوع ديگر براي شهر همدان مسئله‌ساز شده که يکي از آنها پياده‌راه‌سازي بلوار ارم است که اولويت شهر نبود. موزه ميدان ‌امام معضل ديگري است که اکنون به حفره‌اي در وسط ميدان تبديل شده و ساخت‌وسازهاي غيرکارشناسي در برخي مناطق ديگر که مشکلات زيست‌محيطي به‌دنبال خواهد داشت.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com