کرونا، وسواسی‌ها را وسواسی‌تر کرد همدان پیام
 
 
يكشنبه - 3 فروردين 1399 - شماره سال۹
 
امروز : شنبه ، 16 فروردين 1399

Today : Sat, April 4, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


سال ۹۹ مبارک
همدان لیبل
مرکز چاپ و بسته بندی همدان
logo-samandehi
 
کد مطلب:  106935 تاریخ انتشار:  1398-12-25 - 10:37 تعداد بازدید:  168
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

کرونا، وسواسی‌ها را وسواسی‌تر کرد

گوناگون


  افرادی که دچار اختلال وسواس اجباری هستند در شرایط کنونی و به خاطر شیوع ویروس کرونا، وسواس آنها شدت می‌یابد، به‌عنوان مثال به جای اینکه ۲۰ ثانیه دست‌های خود را با آب صابون بشویند ۲۰ دقیقه این کار را انجام می‌دهند.
یک متخصص اعصاب و روان گفت: به‌طور طبیعی حدود 4 درصد از جامعه دچار وضعیتی به نام اختلال وسواسی اجباری هستند که عمده ترین آن وسواس به شست‌وشو است و این افراد فکر می‌کنند به هر چیزی که دست می‌زنند، باید خوب آن را بشویند یا اینکه آن شیء به‌اندازه کافی تمیز نیست و شاید هم حمام رفتنشان ساعت‌ها طول بکشد.
فربد فدایی در گفت وگو بار ایرنا، ادامه داد: این افراد در شرایط عادی مشغول شست‌وشو و تمیز کردن هستند، اما در شرایط خاص مانند شرایط کنونی که کرونا شایع شده، اضطراب، میزان شست‌وشو و همچنین استفاده از مواد ضدعفونی کننده‌ توسط آنها خیلی بیشتر می‌شود.
عضوهیأت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: اما دسته‌ای دیگر هم داریم که دارای شخصیت وسواسی هستند و یک درصد از جمعیت بزرگسال جامعه را تشکیل می‌دهند، این افراد کارها را خیلی دقیق انجام می‌دهند و توصیه‌های بهداشتی را افراطی رعایت می‌کنند به عنوان نمونه در شرایط کنونی بر اساس توصیه‌های پزشکی اگر قرار است، دست‌های خود را با آب و صابون ۲۰ ثانیه بشویند آنها این کار را ۲۰ دقیقه انجام می‌دهند، اما باز هم احساس می‌کنند که درست و دقیق این کار را انجام نداده اند.
وی خاطرنشان کرد: اما گروه سومی هم هست که شامل افراد خود بیمارانگاری است که پنج‌دهم درصد از جامعه را تشکیل می‌دهند که کوچکترین مشکل جسمی و تغییری که در خود احساس می‌کنند آن را ناشی از یک بیماری جدی و مهلک می‌دانند و با کوچکترین مشکل به پزشک و آزمایشگاه مراجعه می‌کنند و بخش عمده‌ای از مراجعه کنندگان به پزشکان را این افراد تشکیل می‌دهند.
فدایی افزود: این گونه افراد توصیه‌های مراجع بهداشتی را مورد توجه قرار دهند، اما نگران نباشند، به توصیه‌های پزشکی اعتماد داشته باشند و بدانند که بیمار نیستند.
وی اعلام کرد: در شرایط کنونی وجود استرس تعداد افرادی که خود را بیمار تلقی می‌کنند بیشتر می‌شود و باید توجه داشت که استرس و فشار روانی در موارد بیماری‌های همه‌گیر موجب می‌شود که سطح ایمنی بدن کاهش یابد و افراد بیشتری احساس بیماری می‌کنند.
وی گفت: افزایش استرس موجب کاهش توان بدنی افراد می‌شود و مسئولان هم توجه داشته باشند که حقایق را به مردم بگویند و به آنها اطمینان بدهند که توان شناسایی و مقابله با کرونا را دارند زیرا با اعلام نظرات نامناسب و یا کم و زیاد نشان دادن مشکل موجب فشار روانی و کاهش توان بدنی مردم خواهد شد.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com