1400-01-211400-01-31bool(false) 1400-01-211400-01-31bool(false) پرواز خالق مرغ درخت اقاقی همدان پیام
 
 
سه شنبه - 31 فروردين 1400 - شماره 4015
 
امروز : سه شنبه ، 31 فروردين 1400

Today : Tue, April 20, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  116779 تاریخ انتشار:  1400-01-19 - 07:00 تعداد بازدید:  35
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پرواز خالق مرغ درخت اقاقی

نویسنده : حسین زندی

یادداشت

 عبدا... رضوی‌عمادی (عبدا... عماد) زاده سال ۱۳۲۴ در همدان بود. او پس از دهه‌های پر فرازونشیب زندگی و جنگیدن با روزگار، سوم فروردین ۱۴۰۰ با زندگی بدرود گفت.
 عبدا... عماد به‌صورت ذاتی نویسنده بود، نوشتن را از نوجوانی آغاز کرد و حاصل سال‌ها فعالیت در عرصه نویسندگی چندین اثر چاپ شده و چاپ نشده است. او مجموعه داستان «خر خر» را در سال ۱۳۴۷ منتشر کرد، سال ۹۳ مجموعه «مرغ درخت اقاقی» از او منتشر شد و سال ۱۳۹۶ کتاب «سرگیجه» که خلاصه‌ای از یک رمان بلند است، به‌صورت مجموعه داستان به بازار آمد.
اما نویسندگی عبدا... عماد؛ پس از «موسی نثری» که از نخستین رمان‌نویسان ایرانی است، می‌توان گفت عبدا... عماد نخستین داستان‌نویس مدرن همدانی است. او مجموعه داستان خرخر را سال ۱۳۴۷ در ۲۳ سالگی توسط «انتشارات بهروز» منتشر کرد. این اثر تحت‌تأثیر هدایت نوشته شده، به‌ویژه برای نوشتن این مجموعه بوف‌کور در ناخودآگاه نویسنده تأثیر زیادی داشته است. هرچند امروز می‌توان نگاه منتقدانه‌ای به این اثر داشت اما در زمان خود یعنی ۵۳ سال پیش بسیار کار مهمی بوده است.
 مرغ درخت اقاقی
این اثر در سال ۱۳۹۳ از سوی انتشارات آوامتن به چاپ رسیده، کتاب داستان مرغ درخت اقاقی مجموعه ۵ داستان است. داستان «من و مرغ درخت اقاقی»، «شب عشق و وغار و باران»، «طلان»، «آل» و «مصطفی بیا» که نام کتاب از داستان اول گرفته شده است. بیشتر شخصیت‌های داستان‌های عماد اسم ندارند و آنها را به‌عنوان حمال، پیرزن، سید، پدر، زن، آقا و مانند این می‌شناسیم.
وی 9 شهریور ۱۳۹۴ در مراسم رونمایی این کتاب گفت: «قصه‌های مرغ درخت اقاقی را به‌دلیل برائت از ماتریالیست بودن انتخاب کردم و امیدوارم در رساندن این پیام موفق شده باشم». این جمله و اعتراف باعث رنجش دوستان و همفکرانش شد اما درست یا غلط جسارت او ستودنی بود. او کاری را که فکر می‌کرد درست است، انجام می‌داد. در واقع برای خودش زندگی می‌کرد و خودش بود.
در مرغ درخت اقاقی به بازنویسی و بازآفرینی قصه‌های عامیانه می‌پردازد در واقع نگرش به کهن‌الگوها در این مجموعه بسیار مشهود است. داستان‌های این مجموعه نیز مانند خرخر خواننده را درگیر می‌کند. نویسنده در این کتاب نشان می‌دهد علاوه‌بر داستان‌نویسی مدرن که خرخر تجربه موفق اوست، در نوشتن قصه‌های عامیانه نیز زبردست است. در عین‌حال که داستان‌ها ارتباطی به هم ندارند اما درونمایه فولکلوریک باعث می‌شود خواننده ارتباط نامحسوسی را در این داستان‌ها حس کند.
مرغ درخت اقاقی که نام کتاب هم از این داستان گرفته شده، برگرفته از افسانه‌های کهن است اما روایت عماد آن را خواندنی کرده است. نگاه عبدا... عماد در مجموعه مرغ درخت اقاقی به همدان و الوند متفاوت است، اتفاق‌ها بیشتر در بستر شهر‌همدان می‌افتد بی‌آنکه تأکید مضاعف به این موضوع داشته باشد. بر همین اساس می‌توان این مجموعه را در قالب ادبیات اقلیمی آورد. او داستان اول افسانه‌های کهن را دستمایه قرار داده و روایتی امروزین به آن داده است؛ اما گویی رگه‌هایی از زندگی عماد در این داستان به‌جا مانده است.
یادش گرامی!


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com