شفاف‌سازي وظيفه امروز رسانه‌ها همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 27 تير 1398 - شماره 3523
 
امروز : جمعه ، 28 تير 1398

Today : Thu, July 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84641 تاریخ انتشار:  1397-05-14 - 10:34 تعداد بازدید:  124
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مردم انتظارات خود را از رسانه‌ها مي‌گويند
شفاف‌سازي وظيفه امروز رسانه‌ها

گزارش

 محدود كردن رسانه‌ها از بين رفتن حقیقت
■ یک كارمند:
 رسانه‌ها محدودیت‌هایی دارند که اجازه نمی‌دهد واقعيت‌ها را آنطور كه بايد نشان دهند و به همين علت است که رسانه‌ها نمي‌توانند آنطور كه بايد در جامعه اثرگذار باشند. در صورتي كه اگر واقعيت‌ها و حقايق را نشان مي‌دادند، اثرگذاري بيشتري بر جامعه داشتند.
رسانه‌ها واقعيت‌هاي جامعه را مطابق با ميل و نفع جامعه و دولت نشان مي‌دهند، در حالی كه اگر واقعیت را بیان می‌کردند مي‌توانستند مشكلات مردم و جامعه را رفع كنند.
در ميان رسانه‌ها نيز صداوسيما بيشترين تأثيرگذاري را دارد تا حدي كه مخاطبان بيشتر خبرها را، در خبر 20:30 و شبكه خبر پيگيري مي‌كنند و متأسفانه شبكه استان همدان جذابیتی برای من ندارد.

 

 وجود فضاي مجازي موجب كاهش توجه به رسانه‌هاي ديگر
■ دختری جوان:
 وجود فضاي مجازي سبب كاهش پيگيري رسانه‌هاي ديگر شده است. البته وجود دروغ و شايعه در فضاي مجازي سبب شده تا مردم نسبت به اين فضا اعتماد كافی نداشته باشند و به نظر من اخبار و موضوعاتي كه در فضاي مجازي منتشر مي‌شود، اثرگذاري تلويزيون و ديگر رسانه‌ها را ندارد.
کاهش سرانه مطالعه مردم و دسترسی آسان به فضای مجازی باعث كاهش مطالعه روزنامه از جانب مردم و مخاطبان شده است.
 

 

محتواي فيلم‌ها بيشترين اثرگذاري را دارند
■ دانشجوي حسابداري:
  از نظر من، محتواي فيلم‌ها و سريال‌ها در ميان انواع برنامه‌هاي رسانه‌ها بيشترين تأثيرگذاري را دارد؛ چراكه همه اعضاي خانواده در خانه دور هم هستند به همین دلیل است که مردم تاثیرپذیری بیشتری از این بخش دارند. بعد از فيلم‌ها، خبرها و برنامه‌هاي تلويزيوني هم مخاطب و هم اثرگذراي بيشتري دارند.
 جوانان بيشتر تمايل به تماشاي فيلم‌ها و برنامه‌هايي كه مطابق با افكار و برداشت شخصي است، دارند در حالي كه ميانسالان علاقه بيشتري به پيگيري خبرها دارند.

 

اخبار رسانه‌ها واقعيت جامعه نيست
■ مرد ميانسال:
 شرايط در جامعه به شكلي است كه فضاي مجازي اجازه پيگيري رسانه‌ها را نمي‌دهد.
به نظر من رسانه‌ها واقعيت وحقیقت را نشان نمي‌دهند و تمايل مردم به ديدن برخي برنامه‌هاي تلويزيوني توفيق اجباري است؛ چراكه اين برنامه‌های اجتماعی  هم طنز خوبي ندارند و فقط حرف مي‌زنند و برق مصرف مي‌كنند. شبكه استاني همدان نیز به دلیل نداشتن تنوع در برنامه‌ها نتوانسته جذابيتي داشته باشد تا جایی كه من اين شبكه را قطع كرده‌ام.

 

 رسانه‌ها بر جامعه اثرگذارند
■ يك خانم فروشنده:
 به نظر من رسانه‌ها اثرگذاري زيادي در جوامع دارند، در كشور ما نيز رسانه‌ها جايگاه خوبي دارند. من اخبار را از شبكه‌هاي داخلي و بخصوص از بخش خبري 20:30 پيگيري مي‌كنم ولي شبكه استاني را پيگيري نمي‌كنم. همچنین روزنامه هم مطالعه می‌کنم چون يك روز در ميان روزنامه براي ما مي‌آورند.
به فضاي مجازي هم علاقه‌اي ندارم تا حدي كه وقتي گوشي به دست مي‌گيرم كه کسی با گوشی من تماس بگیرند، در غير اين صورت به گوشي احتياجي ندارم.
برنامه‌هاي تلويزيوني و سريال‌ها و فيلم‌ها توانسته‌اند اثرگذاري خوبي در جامعه داشته باشند. مردم  اين برنامه‌ها مشغول مي‌شوند و از آنها مواردي را ياد مي‌گيرند.
چند سال پيش در خانه ماهواره داشتم ولي خوشبختانه در حال حاضر به اين رشد عقلي رسيده‌ام كه ماهواره در زندگي هر کس مي‌تواند اثرات منفي خود را داشته باشد.
با اينكه برنامه‌هاي خوبي هم دارد ولي به دلیل نبود فرهنگ‌سازي درست در جامعه و در صورت وجود ماهواره در خانه‌ها، اعضاي خانواده و جوانان به سراغ برنامه‌هاي شبكه‌هاي نامناسب مي‌روند كه اثرات منفي بر آنها مي‌گذارد.

 

رسانه‌های همدان جای پیشرفت دارند
■ يك مهندس:
 رسانه‌هاي همدان به دليل اينكه در حد يك شهرستان فعاليت مي‌كنند، تا امروز پيشرفت مناسبي داشته‌اند ولي همچنان نياز به پيشرفت بيشتر دارند.
 من به عنوان يك بيننده وقتم را براي تماشاي شبكه استان نمي‌گذارم؛ چراكه نتوانسته برنامه‌هاي متنوع و خوبي را داشته باشد.
فضاي مجازي را پيگيري مي‌كنم البته به اين موضوع نيز اهتمام دارم كه اخبار كاملاً درستي در آن وجود ندارد و به همين دليل نیز به اين فضا اعتماد كامل ندارم.

 

شواهد حاكي از آن است كه مردم استان همدان رسانه‌هاي كشوري را بیستر از شبکه استانی پيگيري مي‌كنند و به نظر آنها شبكه استاني جذابيت براي مخاطبان ندارد لذا زمانی برای تماشای این شبکه نمی‌گذارند لذا لازم است تا در برنامه‌های این شبکه بازنگری مناسبی صورت گیرد.
به نظر مصاحبه‌شوندگان، رسانه‌ها آنطور كه بايد واقعيت‌ها و حقايق را نشان نمي‌دهند و حقيقت و واقعیت مهره گمشده رسانه‌ها است لذا به نظر می‌رسد رسانه‌ها نتوانستند اطمینان مردم را جذب کنند و مردم به اخبار رسانه‌ها اعتماد نمی‌کنند.
فضای مجازی نیز یک بازیگر دیگر در کاهش مخاطبان رسانه‌هاست که توانسته توجه مردم را از سمت رسانه‌ها به سوی خود جلب کند هر چند که مردم می‌دانند همه اخبار منتشر شده در این فضا نیز قابل اتکا و اعتماد کردن نیست.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com