نوبت تخریب به عمارت سعیدیه رسید همدان پیام
 
 
سه شنبه - 1 خرداد 1397 - شماره 3199
 
امروز : سه شنبه ، 1 خرداد 1397

Today : Tue, May 22, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83708 تاریخ انتشار:  1396-11-14 - 05:45 تعداد بازدید:  196
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدرسه "جنت" کابوس لودر می بیند
نوبت تخریب به عمارت سعیدیه رسید

نویسنده : شکوفه رنجبر

گردشگری

داستان بي‌توجهي‌ها به بافت تاريخي و داراي ارزش شهر در همدان داستاني نو و تازه نيست اما در چند وقت اخير با اتفاقاتي که در محله کبابيان براي خانه‌هاي سه‌گانه شهر توسط شهرداري افتاد باعث شد تا امروز واکنش‌ها با حساسيت بيشتري نسبت به بناهاي تاريخي سطح شهر دنبال شود اين حساسيت‌ها تا جايي پيش رفت که استاندار به عنوان مدير ارشد همدان در جلسات پس از اين تخريب به چرائي اتفاق بپردازد و به مراتبي خواهان عدله‌هاي محکمه پسند از سوي ميراث فرهنگي و شهرداري براي اين مسأله باشد.
در همدان با تاريخي چند هزار ساله بافت‌ها واجد ارزش تاريخي کم نيست اين ادعا در حالي عنوان مي‌شود که نيکبخت در نشست خبري هفته گذشته خود با اشاره به جلسه مشترک بين استانداران و شهرداران مرکز استان‌‌ها در نهاد رياست جمهوري از سربلندي همدان براي داشتن پهنه‌اي با حجم بالا براي طرح بازآفريني بافت قديمي شهر ياد کند.
به طور قطع زماني که از اين شهر به عنوان کهن‌ترين شهر تاريخي کشور ياد مي‌شود يکي از مولفه‌هاي آن متوجه بناهاي تاريخي و داراي ارزشي است که در نگاهي گذرا هم، تعدادشان کم نيست.
«مدرسه جنت» يکي از همين بناهاي تاريخي و واجد ارزشي است که در تاريخ 27 آبان 1385 به شماره 16490 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده و بنا بر قانون هر گونه دخل و تصرف و ايجاد تغيير آن خلاف مقررات قانوني است.
اين بنا يک عمارت قديمي است که با حجم زيادي از درختان کهنسال در مسير يکي از خيابان‌هاي پرتردد شهر چشم اميد به بي‌مهري‌هايي بسته که شايد بعد از کباب کردن خانه‌هاي سه‌گانه محله کبابيان به رحم آمده و توجه‌اي به اين همه سال طنازي در سکوت «جهت» کنند.
حالا که بعد از حدود 3 دهه از عمرش ترس از تخريب شب و روزهاي اين عمارت پر ابهت اما تنها را پر کرده، انتظار مي‌رود ميراث فرهنگي قبل از ورود لودرهاي شهرداري به حريم اين عمارت و تا قبل از مرگ هميشگي «جنت» فکري به حال احياء و مرمت آن کند.
چرا که در مورد اين بنا ديگر نمي‌تواند با بهانه‌ها و توجیه هاي في‌المثلي چون قرار نداشتن در فهرست ثبت ملي و... از زير بار مسئوليتي که همواره بر عهده ميراث فرهنگي شهرها براي مرمت بناهاي تاريخي بوده شانه خالي کند.
بنا بر آمار مورد «بناي جنت» داراي معماري سنتي اوايل دوره پهلوي است و به طور تقريب در سال 1320 ساخته شده درست زماني که ايران درگير جنگ جهاني دوم بوده و اين همان بازه زماني است که انگليسي‌ها در همدان اقدام به ساخت بنا مي‌کردند به همين دليل اغلب ساختمان‌هايي که تاريخچه ساخت آن به اين بازه زماني مي‌رسد داراي معماري مشابه "جنت" هستند.
بر همين اساس «جنت» در دو طبقه احداث شده که طبقه اول نزديک به 300 مترمربع مساحت دارد، بنا در آغوشي آجرين که با تزئينات ويژه ساخته شده آرام گرفته و در انتظاري دور و دراز به به سر مي‌برد تا شايد مديران هميشه مشغله‌دار شهر فکري به حال و احوالش کنند.
با توجه به قرار گرفتن «مدرسه جنت» در زمره دارايي و تملکات ميراث فرهنگي قطع به يقين تنها ارگاني است که مي‌تواند با مرمت و احياء بنا جان دوباره‌اي بر پيکره پير و نحيف «جنت» بدهد اما جالب توجه است که مجموعه ميراث فرهنگي همدان همواره با بي‌سليقگي و به مراتبي بي‌مهري به اين پيرهاي پرهويت شهر که حالا آجر به آجرش تاريخ خفته‌اي از همدان است نگاه کرده و اغراق نيست اگر بگوييم شدت اين بي‌مهري‌ها در سال‌هاي اخير دو چندان شده است، و شواهد را تا جايي پيش برده که گزاف گفته نشده اگر بگوييم تا زماني که صداي فريادرسي از درد تخريب، ريزش آتش و يا هر بلايي که حيات اين بناها را تهديد کند به گوش نرسد
ميراث فرهنگي به طور کلي فراموش مي‌کند «جنت»، «نراقي»، «کبابيان» و... در گوشه و کنار اين شهر نفس‌هايشان به شماره افتاده.
 غفلت و بي توجهي دردي دوچندان از لودر دارد
مدير گروه شهرسازي دانشگاه بوعلي در خصوص همين بي‌توجهي‌ها در گفت‌وگو با همدان‌پيام اظهار داشت: همدان با توجه به تاريخ و هويت چند هزار ساله‌اي که دارد از مهمترين شهرهاي دنيا در دارا بودن بافت و بناهاي داراي ارزش تاريخي است.
حسن سجاد زاده با بيان اينکه موضوع محله کبابيان اگر چه اتفاق ناخوشايندي بود اما بايد تلنگري باشد که بناهاي واحد ارزش تاريخي شهر را فراموش نکنيم، اظهار داشت: تخريب بناهاي تاريخي سطح شهر تنها باعث از بين رفتن چهره قديمي و ظاهر يک محله نيست بلکه تخريب‌ها لودر را به جان فرهنگ، هويت و شناسنامه تاريخي يک شهر بيندازد.
وي با بيان اينکه فراموشي همواره بلاي جان اين خانه‌ها و بناهاي تاريخي است، اظهار داشت: بايد توجه کنيم که بافت تاريخي با بناي فرسوده تفاوت فاحش دارد و نمي‌توان هر دو را در يک ترازو گذاشت و در يک کفه مقياس قرار داد.
اين استاد دانشگاه تصريح کرد: بناهايي چون «مدرسه جنت» واقع در خيابان سعيديه که مدتي به عنوان مدرسه مورد بهره‌برداري قرار گرفته و با توجه به پرونده ثبتي اين عمارت در ميراث فرهنگي که مربوط به دوره پهلوي است از جمله آن ساختمان‌ها و بناهايي است که اگر غفلت از آن ادامه پيدا کند دور نيست که اين بار به جاي بناهاي 3گانه کبابيان، جنت در فهرست تخريب‌ها قرار گيرد.
سجاده زاده تأکيد کرد: متأسفانه آنچه بيشتر از چنگال لودرهاي شهرداري زخم به جان بافت تاريخي شهر انداخته غفلت‌ها و بي‌توجهي‌هايي است که تا اتفاق ناخوشايندي بيفتد متوليان و مسئولان را به فکر چاره‌اي نمي‌اندازد.
وي افزود: متأسفانه در بدنه مديريت اجرايي استان حضور مشاوراني که داراي  تخصص و دانش باشند و به مراتبي حتي مشاوراني خارج از استان که مي‌توانند افق ديد متفاوتي داشته باشند به طور فاحشي احساس مي‌شود که اگر اين فاصله برداشته شود قطعاً خروجي مطلوبي خواهد داشت.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com