گُسَل نهاوند بیدارشد همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 2 اسفند 1396 - شماره 3139
 
امروز : پنجشنبه ، 3 اسفند 1396

Today : Thu, February 22, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  80405 تاریخ انتشار:  1396-05-07 - 05:46 تعداد بازدید:  244
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گُسَل نهاوند بیدارشد

مادستان

نهاوند-کمالوند-خبرنگارهمدان پیام: بامداد جمعه 6تیرماه 96 زلزله 4ریشتری مردم نهاوند را زودتر از همیشه بیدار کرد. زمین لرزه ای به قدرت 7/4 دهم در مقیاس  ریشتر و عمق 2کیلومتری زمین  ساعت  5:34 شهرستان نهاوند را لرزاند و مردم را به پارک ها و فضاهای باز اطرف خانه هایشان کشاند  تا منتظر پیام های مدیریت بحران باشند.
  محل زلزله روبروی دانشگاه آزاد  
تصاویر زلزله نگاری کشور محل دقیق زلزله نهاوند را در منطقه ای روبروی دانشگاه آزاد این شهرستان نشان می داد و شدت زمین لرزه هم به دلیل همین نزدیکی آن با شهرستان بوده است.
 پس لرزه اول تا چهارم
پس از زمین لرزه 7/4 ریشتری ،  پس لرزه ها آغاز شد، مردم کنترل و مدیریت  برای نجات خود را از دست داده بودند  و اغلب  از راه پله یا هنگام خروج سریع از منزل  به زمین می خوردند برهمین اساس هم بیشتر زخمی ها و مصدومین حادثه  دچار دست و پا شکسته گی شدند در این زمین لرزه خانه های روستایی هم در امان نماندند و اغلب  دیوارهای آن ها با ترک وخرابی مواجه شدند.
 این پس لرزه ها ادامه داشت  تا اینکه زلزله چهارم با قدرت 7/1 دهم ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری نهاوند ساعت ۷:۱۴:۳۴ ثانیه باز هم نهاوند را لرزاند اما این آخرین پس لرزه بعد از زلزله بامداد جمعه بود.
فاصله‌ وقوع زمین لرزه امروز در 5 کیلومتری شهرنهاوند، 15 کیلومتری شهر برزول و 16 کیلومتری شهر گیان گزارش شد.
  سایت جهانی و اعلام وضعیت قرمز در نهاوند
هر وقت زمين لرزه شديدي در كشور رخ مي دهد ، مي توان حدس زد كه گسل اصلي زاگرس فعال است . درست مانند يك فشارسنج كه فشار وارده از طرف صفحه عربستان و هند بر فلات ايران را نشان مي دهد . گسل اصلي زاگرس حدود 700 كيلومتر طول دارد .
سایت جهانی زلزله روز جمعه  وضعیت نهاوند را قرمز نشان داد در این سایت  عنوان شده بود که بر اثر حرکات راندگی اصلی زاگرس  ( گسل نهاوند و گسل های کوچک همجوار ) از ساعت ۵:۳۰ امروز تا ۷:۳۰ این منطقه چهار بار لرزید که بزرگترین اندازه مقیاسی این زلزله ها 4و7دهم  ریشتر بوده است.
  آمارهای مجازی و نگرانی های مدام
آمارهای متفاوتی از این حادثه از منابع مختلف خبری و فضای مجازی اعلام می شد و این نگرانی مردمی که از شهرستان دور بودند را بیشتر می کرد بسیاری از آنها چندین بار با خانواده های خود تماس تلفنی گرفتند تا از سلامت آنها باخبر شوند.
 مرکز زلزله 5کیلومتری غرب نهاوند
فرماندار نهاوند در این باره به خبرنگار ما گفت؛ مرکز این زلزله در5کیلومتری غرب نهاوند بوده است که این موقعیت جغرافیایی از سه راهی روستای دهفول در بخش مرکزی تا روستاهای کرک و تازناب را شامل می شود.  کریم حمیدوند گفت؛ مدیریت بحران شهرستان بلافاصله در حالت آماده باش قرار گرفت و همان ساعت های اولیه صبح پس از وقوع زمین لرزه مصدومین توسط مدیریت بحران شهرستان به اورزانس بیمارستان علیمرادیان منتقل و عملیات درمان بر روی آنها انجام شد.
 8 زخمی در زلزله 4ریشتری تاقبل از ظهر
به گفته وی این زخمی ها بر اثر تخریب مکان یا آوار شدن خانه یا دیوار بر سر اهالی روستاها یا شهروندان نبوده است.
بلکه بر اثر پیامدهای این زلزله که عمدتا بر اثر ترس  و نداشتن تمرکز توسط مردم رخ داده  8نفر زخمی شد که 3نفر از آنها در بیمارستان بستری و چهار نفر دیگر هم سرپایی درمان شدند البته این آمار زخمی ها در ساعت های اولیه صبح بود.
  تلفات جدی نداریم
حمیدوند اضافه کرد ؛ دهیاران بعنوان مدیران بحران در روستاها مسئول اعلام خسارت های زلزله هستند که خوشبختانه تا کنون خسارت جدی بر اثر این زلزله گزارش نداده اند.
  اعزام یک مصدوم به اتاق عمل
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان نهاوند در بازدید از اورژانس بیمارستان علیمرادیان نهاوند و مجروحان زلزله بامداد جمعه به خبرنگار ما گفت:از میان مجروحان حادثه زلزله امروز(جمعه) یک نفر از حادثه دیدگان به علت جراحت دست و بازو که بنا به گفته همراهان براثر سقوط از بالکن اتفاق افتاده بود برای انجام مداوا راهی اتاق عمل شد. مومن علی دارابی از افزایش تعداد مجروحان این حادثه به ۱۵ نفر خبر داد که ۹ نفر از آنها بستری شدند.
 آماده باش 6گردان امداد نجات سپاه
فرمانده سپاه ناحیه  نهاوند هم  از آمادگی 6 گردان برای امداد و نجات در مواقع اضطراری خبر داد.
کامران کریمی گفت: با توجه به وقوع این حادثه سپاه شهرستان به عنوان عضوی از ستاد بحران برای امدادو نجات و خدمات رسانی به مردم آمادگی کامل دارد و  کمک به مردم در حوادث غیرمترقبه و طبیعی از وظایف سپاه و بسیج است و بسیجیان نهاوندی این 6 گردان نیز برای انجام عملیات امداد و نجات اموزش های لازم را فرا گرفته اند.
 ملایرهم لرزید
مدیرکل ستاد حوادث غیر مترقبه استانداری همدان گفت: همزمان با وقوع زلزله ‌ای به قدرت 7/4 ریشتر در نهاوند زلزله ای در ملایر به وقوع پیوست.
علیمردان طالبی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: زلزله ای نیز در زمان وقوع این زمین لرزه در ساعت ۵ و ۳۴ دقیقه و ۱۳ ثانیه امروز در ملایر گزارش شد.علیمردان طالبی افزود: این زمین لرزه در شرق شهرستان ملایر و در عمق کانونی هشت کیلومتری زمین رخ داده است.
وی اظهار داشت: طبق گزارش های دریافتی از فرمانداری شهرستان ملایر این زمین لرزه خسارت جانی و مالی به همراه نداشته است.
 زنگ خطر برای بافت فرسوده نهاوند
هنوز خاطره تلخ زلزله سال 37 در حافظه خیابان ها و کوچه های باریک و خانه های فرسوده شهر فراموش نشده بود که این زلزله ای با بزرگی7و6دهم ریشتر  تنها 50 ثانيه زمین را لرزاند و حدود ۲۰۰ نفر قربانی گرفت و تعداد زخمی‌ها هم ۹۸۴نفر اعلام شد.
هرچند بیشترین آسیب را روستاییان نهاوند در این زلزله دیدند اما زمین لرزه جمعه زنگ خطری بود که برای چندمین بار در نهاوند پرخطرترین شهر زلزله ای استان به صدا درآمد. کارشناس ارشد شهری نهاوند هم با تأیید این موضوع می‌گوید: در حال حاضر 171 هکتار بافت فرسوده در نهاوند داریم که شامل 4 منطقه مختلف شامل بافت مرکزی، گوشه سرآسیاب، گل زرد و شاطرآباد است که عرض کم و صعب‌العبور بودن معابر و شیب بالا در این مناطق موجب تخریب جداره و معبرها و در نتیجه متوقف شدن امدادرسانی در شرایط بحران می‌شود.
  طرح راهبردی نهاوند وعده سرخرمن
پیش از این قرار بود طرح راهبردی بعنوان نقشه راه در ساماندهی و بازسازی بافت فرسوده  شهر که عمدتا در مناطق تاریخی قرار دارند، تهیه شودکه اردیبهشت 95 وعده تهیه این طرح را شش ماهه اعلام کردند که گویا هنوز پس از گذشت 14 ماه این طرح آماده نیست و نشست های پرمصوبه شهرهم باری از دوش بافت فرسوده شهر برنداشته است.
 آماده باش هلال احمر و ضعف در اموزش امداد نجات
با وجود اینکه هلال احمر هم از ساعت های اولیه این حادثه در شهرستان به حالت آماده باش و بازدید از روستاها بود اما به گفته یکی از کارشناسان در حالی که خودامدادی و دیگر امدادی از جمله راهکارهای برون‌رفت درمواقع بحران است و شاید تعداد 15 زخمی در این حادثه به نسبت اندک باشد اما برای زلزله 4ریشتری که ویرانی و آواری در روستاهای فرسوده هم نداشت،  این تعداد زخمی و علت آن قابل تامل است  که آن هم بدلیل نداشتن آموزش و آگاهی مردم در زمان بحران بوده در حالی که با خونسردی می توانستند خانه هایشان را ترک و در فضای باز بروند.
  ضرورت آموزش بحران  
شهرستان نهاوند به لحاظ مجاورت با گسل فریمان، درود، نهاوند و صحنه در تهدید خطر زلزله، منطقه بحرانی در استان همدان محسوب می شود بر همین اساس هم بیشترین آسیب‌پذیری در نهاوند در بحث وقوع زلزله یا سیل در مناطق روستایی پیش‌بینی می‌شود و با وجود اینکه  مقاوم‌سازی و اجرای طرح‌های هادی و...، ضرورت دارد اما آموزش مردم و آکاهی در مواقع بحران هم از اهمیت بسیاری برخوردار است چنان که مجروحین زلزله 6مرداد اغلب بر اثر نداشتن آموزش دچارآسیب دیدگی شده اند.
 نهاوند شهر زلزله خیز استان
سال گذشته 183 مورد زلزله در استان همدان  به ثبت رسید  که اغلب این زمین‌لرزه‌ها در قسمت‌های جنوبی استان رخ داد و 117مورد از این زمین‌لرزه‌ها در جنوب، 36 مورد در قسمت شمالی و 30 مورد نیز در قسمت جنوبی اتفاق افتاد . اما نهاوند بیشترین زمین لرزه ها را داشته و  بزرگترین زمین‌لرزه در سال گذشته  با 4.1 ریشتر هم دراین  شهرستان نهاوند رخ داده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com