روستاها، شهرهای کوچک مصرفی شده‌اند همدان پیام
 
 
سه شنبه - 2 بهمن 1397 - شماره 3395
 
امروز : چهارشنبه ، 3 بهمن 1397

Today : Tue, January 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


نمایشگاه شیراز97
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84190 تاریخ انتشار:  1397-02-01 - 05:45 تعداد بازدید:  220
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مهاجرت از روستا به شهر فرصت یا تهدید
روستاها، شهرهای کوچک مصرفی شده‌اند

گردشگری

 بهسازی بافت های فرسوده روستایی راهی برای بازگشت دوباره زندگی به روستاها به شمار می رود اما متاسفانه الگوهای معماری و نماهای سنتی روستاهای استان در پی ساخت و سازها و اجرای طرح هایی با هدف مقاوم سازی دستخوش تغییر و دگرگونی شده اند و این مناطق بین روستا و شهر سرگردان هستند.
پشت پرچین های کوتاه خانه‌های کاه‌گلی روستا دیگر صدای  ضرباهنگ زندگی  بانوی روستا هنگام بافت جاجیم‌ ، قالی وگلیم شنیده نمی شود و معماری روستایی با سقف های چوبی نیز تغییر رنگ داده است.
همه جاذبه و زیبایی روستاها به ساختار و بافتشان است که به لطف ساخت‌وسازها، تغییر رنگ داده‌اند و شهری شده‌اند، نماهای سنتی روستایی و الگوی معماری در سال‌های اخیر دچار تغییر و دگرگونی‌های اساسی شده است و روستاها، مد شهری شدن را تقلید می‌کنند.
 طرح‌های هادی توسعه دهنده روستا یا فراری دهنده روستاییان
اهالی روستا‌های همدان  بنا بر محدودیت‌ها و محرومیت‌هایی که به دلایل مختلف در روستا‌ها وجود دارد، کمبود‌های بسیاری را متحمل می‌شوند که موجب معضلاتی در سطح کلان جامعه می‌شود، بعنوان نمونه می‌توان به انواع فقر بویژه فقر فرهنگی مهاجرت و هجوم به شهر که خود می‌تواند زمینه ساز مشکلات بعدی نیز باشد، اشاره کرد.
نظام علی حسن زاده یکی از اهالی روستای عبدالرحیم سوار بر تریلر با ظاهری که نشان از صفا و صداقت مردمان روستا را دارد  در گفتگو با  همدان پیام ، می‌گوید: این روستا و روستا‌های اطراف را ببینید خواهید دید مبلمان روستا از خانه‌های  کاه گلی و فرسوده به سمت خانه مدرن تغییر پیدا کرده است.وی می‌گوید: برخی از روستاییان در این منطقه برای فرار از بیکاری و افزایش درآمد و زندگی بهتر به سمت شهر رفته اند و زمین‌های کشاورزی خود را فروخته اند.این مرد پیر زمین‌های کشاورزی ادامه می دهد:بخشی از بافت روستا خانه‌های قدیمی است که متاسفانه خانه‌های روستای ما امروزی شدند و دیگر جوانان علاقه‌ای به کار در زمین‌های کشاورزی و دامداری روستایی ندارند  .
 افزایش نظارت بر ساخت و ساز‌ها در روستا‌ها با اجرای کمیسیون ماده ۹۹ دهیاری‌ها
ساخت و ساز‌های روستایی به عنوان یکی از ارکان تاثیرگذار درکاهش مهاجرت از روستا به شهر، همواره از دغدغه‌های مردم و مسئولان این بخش بوده و به همین منظور و برای افزایش نظارت بر این ساخت و ساز‌ها و کاهش تخلفات، مواد قانونی در وزارت کشور تصویب شده است که معروف‌ترین آن کمیسیون ماده ۹۹ دهیاری‌ها است.
دراین قانون بر نظارت دستگاه‌های متولی مانند دهیاری‌ها و بخشداری‌ها و همچنین برخور با متخلفان این حوزه تآکید شده است، اما آیا این قانون به درستی اجرا و اعمال می‌شود؟
یک کارشناسان معماری در استان با بیان اینکه یکی ازوظایف دهیاری‌ها نظارت بر ساخت و سازروستایی است که متاسفانه آن چنان که باید موازین و مقررات ساخت وساز و استاندارد‌های لازم رعایت نمی‌شود، گفت: رعایت نشدن کاربری تعیین شده نشان دهنده نبود دانش و آگاهی مناسب درمیان دهیاران بوده و باید تلاش شود در این باره آموزش‌های لازم ارائه شود.
گیسو زمانیان، افزود:رعایت نشدن استاندارد‌های ساخت وساز‌ها را از دیگر مشکلات این مناطق به شمار می رود که دراین باره دهیاران نقش ویژه‌ای دارند، اما متآسفانه این نقش چندان جدی گرفته نمی‌شود.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه تبدیل روستا‌های بزرگ به شهر‌ها از روی کارشناسی و اقدامی اجتماعی فرهنگی نبوده و در آینده ممکن است صدمات بسیاری به استان وارد کند، افزود: هنوز بسیاری از زیرساخت‌ها در روستا‌های بزرگ فراهم نبوده که به دلیل درخواست‌های سیاسی برخی مدیران، این روستا تبدیل به شهر شده بدون آنکه از حداقل خدمات و تاسیسات شهری برخوردار باشد.
 روستای ورکانه روستای  نمونه گردشگری با مرمت و بازسازی خانه‌های روستا
روستای ورکانه، جایی که طرح هادی با قابلیت گردشگری در آن اجرا شده است و سنگ فرش کوچه و خیابان گوشه‌ای از مزیت‌های این روستای مقصد گردشگری است.
در این روستا‌ها با حفظ بافت‌های قدیمی، به جای جدول کشیدن و آسفالت از سنگ فرش و دیواره‌های سنگ چین استفاده شده تا فضای سنتی و قدیمی در خانه‌های روستایی حفظ شده و تبدیل به یکی از جاذبه های معماری برای دانش آموختگان این رشته به شمار می رود.
یکی از روستاییان این روستا می‌گوید: پا به سن گذاشته است، قبلا با کمترین بارندگی کوچه‌ها و حیاط خانه‌های ما گل میشد، اما حالا به علت سنگفرش شدن دیگر آن دردسر‌ها وجود ندارد.
این پیرزن روستایی می‌گوید: از وقتی روستای ما به این شکل درآمده مسافران بیشتر به اینجا می‌آیند و تابستان‌ها خیلی بازدید کننده داریم.
 رونق در روستا‌های همدان با اجرای طرح هادی گردشگری
سال ۱۳۶۲ برای اولین بار در کشور طرح هادی گردشگری در شهرکرد اجرا شد، و بعد از آن به مرور در سراسر کشور به اجرا درآمد به طوریکه اجرای این طرح در این روستا سبب افزایش درآمد، کاهش مهاجرت جوانان به شهرها، تنوع و ثبات در اشتغال، حفظ و تداوم بافت تاریخی و تبدیل خانه‌های قدیمی به هتل‌های سنتی و در نتیجه کاهش محرومیت‌ها شده است و حتی پیرمرد‌ها هم این فضای کسب و کار را از دست ندادند  در این میان روستای گشانی از توابع شهرستان تویسرکان نیز یکی از این دست مقاصد به شمار می رود.
علیمراد یکی از پیرمردان این روستا است  که از طریق اجرای طرح هادی گردشگری امرار و معاش می کند ، و از ایجاد این طرح در روستا راضی است ومی‌گوید: با فروش گردو و صنایع دستی سود قابل توجهی عاید ما می‌شود.
او ادامه می دهد: مقصد گردشگری شدن  این روستا با کمک جوانان اینجا انجام شد و ما به عنوان کارگر مزد دریافت می‌کردیم و علاوه بر آن این کار را به خوبی یاد گرفتیم.
جوان روستایی دیگری می گوید: به عنوان یک جوان حاضر نیستم به شهر بروم، چون بهترین امکانات و فضا برای کسب و کارم در این روستا برایم فراهم است.
یک گردشگر که اهل خوزستان است،در گفتگو با  خبرنگار ما ، می گوید: فضا و طبیعت این روستا واقعا بی نظیر است و ما را به یاد گذشته می اندازد.
این گردشگر افزود: حدود۳ بار در سال برای تفریح به این روستا می آید و دل کندن از این فضای رویایی برایش سخت است.
 قاب گرفته شدن روستاهای همدان در حافظه گردشگرا
با توجه به گفته‌های مسئولان و کارشناسان به نظر می‌رسد، در حالی که روستا خود باید محل زندگی، رونق و کسب و کار بوده و جامعه باید مهاجرت معکوس از شهر به روستا‌ها را برنامه‌ریزی کند، ساخت و ساز‌های غیر اصولی و تغییر بافت‌های موجود، خسارات فراوانی بر پیکر اقتصاد روستا و در نتیجه ضریب ماندگاری جمعیت در روستا‌ها وارد کرده است.
به همین دلیل افزایش ماندگاری در روستاها، ایجاد اشتغال در مناطق روستایی، افزایش بهداشت، فراگیر کردن آموزش، فرهنگ سازی، فراهم کردن شرایط مهاجرت معکوس با استفاده از بررسی‌های میدانی اثرگذار، از راهکار‌های قابل طرح برای کاهش حاشیه نشینی و توسعه روستا‌ها محسوب می‌شوند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com