1401-05-171401-05-27bool(false) دوری از خشونت در فرهنگ همدان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 27 مرداد 1401 - شماره 4386
 
امروز : پنجشنبه ، 27 مرداد 1401

Today : Thu, August 18, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  124884 تاریخ انتشار:  1401-04-23 - 08:17 تعداد بازدید:  178
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دوری از خشونت در فرهنگ همدان

یادداشت


 1- چند سالی است که همدان به رغم فرهنگ والای مردمان آن و نفش تمدن سازی که در تاریخ داشته در نزاع و خشونت دارای رتبه شده است.
این موضوع البته از دید رسانه‌ها، مسئولان و صاحبنظران دور نمانده و درباره آن و روش‌های کنترل آن بحث و اقداماتی نیز انجام شده است.

2- در سال‌های قبل نزاع و خشونت در رتبه اول جرائم استان و توهین در رتبه دوم بود اما گویا اقداماتی که برای کنترل نزاع شده پاسخ داده و وضعیت معکوس شده است.
 اکنون بیشترین فراوانی جرایم و تشکیل پرونده قضایی در استان را اهانت و بعد از آن نزاع و درگیری تشکیل می‌دهد که این وضعیت شایسته استان تاریخی و فرهنگی همدان و مردمان شریف آن نیست.

3- در هفته‌های اخیر افزایش اخبار کشف جنازه و قتل در استان نیز به احساس افزایش خشونت در استان دامن زده است.
البته در تمام این حوادث پلیس و دیگر نهادهای مسئول به خوبی و جدیت عمل کرده و امنیت استان را با اقداماتی سریع و فداکارانه که جای قدردانی دارد، صیانت کرده‌‌اند.

4- در فرهنگ اصیل همدان خصلت پرخاشگری و درگیری وجود ندارد و هیچ همدانی یافت نخواهد شد که موافق درگیری باشد.
این فرهنگ که در تجسس‌نکردن در زندگی دیگران، مشغول کار خود بودن و در پی ساختن و لذت بردن از زندگی بدون ایجاد مزاحمت برای دیگری، ریشه دارد، از دلایل ماندگاری همدان در طول تاریخ است.

5- در این سال‌ها چه شده که مردمانی با  فرهنگ دوری از خشونت، رتبه دار نزاع و درگیری و توهین در کشور می‌شوند، موضوعی است که نیازمند بررسی و آسیب‌شناسی است.
هر چند این آسیب‌شناسی بارها توسط رسانه‌ها و حتی دستگاه‌های مسئول در قالب طرح پژوهشی انجام شده اما مانند همیشه با بی‌توجهی مواجه شده یا اگر مورد توجه واقع شده، این توجه کافی نبوده است.

6- دادگستری همدان در دوران تحول اقدامات بسیار خوبی انجام داده که در کاهش جرم و همچنین افزایش فضای برادری و دوستی در جامعه بسیار موثر بوده است.
با این سابقه انتظار می‌رود در کاهش دو جرم رتبه دار همدانی‌ها  با اجرای دقیق برنامه‌ها همدان از این رتبه‌ها خارج شده و دوستی و برادری و بازگشت به فرهنگ اصیل و اسلامی همدانی‌ها جایگزین آن شود.

7- در این زمینه کاستن از خشونت سیاسی که در قالب حذف رقبا، دعواها و بگو مگوهای بی‌حاصل سیاسی و اقداماتی نشأت گرفته از مستی قدرت رخ می‌دهد،‌ ضرورتی انکار نشدنی در استان است.
در واقع اگر  فرهنگ دوستی و برادری ابتدا با حذف خشونت سیاسی در سپهر سیاسی استان محقق شود، امکان بازگشت به دوری از خشونت در فرهنگ همدان میسر خواهد شد وگرنه اقدامات دیگر با نتیجه کم و دور از هدف همراه خواهد شد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com