1397-05-151397-05-25bool(false) راه‌اندازی سایت پرنده‌نگاری در تالاب شیرین‌سو همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 25 مرداد 1397 - شماره 3267
 
امروز : پنجشنبه ، 25 مرداد 1397

Today : Thu, August 16, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
نمایشگاه صنایع کوچک تهران
logo-samandehi
 
کد مطلب:  71342 تاریخ انتشار:  1395-03-11 - 05:45 تعداد بازدید:  1163
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پیشنهادي براي قطب گردشگري شهرستان كبودراهنگ مطرح شد
راه‌اندازی سایت پرنده‌نگاری در تالاب شیرین‌سو

مادستان

تالاب دائمی و مصنوعی (انسان‌ساخت) شيرين‌سو به عنوان يكی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان كبودراهنگ در 95 كيلومتری شهر همدان واقع شده است.
مساحت اين تالاب به تناسب ميزان بارندگی در سال‌های مختلف، متغير است؛ اما مساحت تخمين زده شده برای اين تالاب، 43 هكتار است كه دسترسی به آن هم از طریق راه آسفالته کبودراهنگ به شیرین‌سو- قیدار میسر است.
تالاب شيرين‌سو به دليل تنوع گونه‌های گياهی و جانوری، توجه علاقمندان به محيط زيست را به خود جلب كرده است؛ به‌ گونه‌اي كه هر ساله اين تالاب در دو فصل بیش از 10 هزار پرنده مهاجر به خود می‌بیند.
دُرنا، پلیکان، مرغابی، غاز وحشی، باکلان، اگریت و حواصیل از جمله پرندگان کمیابی هستند كه مي‌توان در اين تالاب ديد. در تالاب شيرين‌سو 54 گونه پرنده وجود دارند که جزو پرندگان كم‌نظير كشور هستند.
چنگر، كشيم بزرگ، خوتكا، لک‌لک سفيد، آووست، چوب‌پا، حواصيل خاكستری، حواصيل ارغوانی، اگرت بزرگ، كشيم كوچک، سر سبز، اردک نوک سبز، كاكايی سر سياه، سليم طوقی، تليله كوچک، گاو چرانک و حواصيل شب، نام پرندگاني است كه در اين تالاب روزگار مي‌گذرانند.
 راه‌اندازی سایت پرنده‌نگاری در تالاب شیرین‌سو
با توجه به ظرفيت‌هاي موجود در تالاب دست‌ساخت شيرين‌سو در اين ميان، پيشنهاد راه‌اندازی سایت پرنده‌نگاری در تالاب مطرح شده است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کبودراهنگ در اين‌باره به ايسنا گفت: تالاب شیرین‌سو پس از غارعلیصدر دومین منطقه اصلی گردشگری این شهرستان محسوب می‌شود.روح‌ا... زال‌پور با اشاره به بهتر شدن وضعیت تالاب شیرین‌سو افزود: با بارندگی‌های اخیر خوشبختانه ارتفاع این تالاب تقریباً یک متر ارتقاء پیدا کرده است هرچند شاهد حضور پرندگان کمتری نسبت به سال‌های گذشته در این تالاب هستیم؛ چراکه تمامی تالاب‌های استان احیا شده‌اند و این پرندگان در تالاب‌های گوناگون پراکنده هستند.
وی شمار پرندگان موجود در این تالاب را 3 هزار قطعه عنوان کرد و گفت: 2 قطعه دُرنا، فلامینگو، چنگر و حواصیل از جمله گونه‌های رؤیت شده در این تالاب هستند.
زال‌پور با بیان اینکه در سال‌های اخیر هیچ گونه جدیدی در این تالاب یافت نشده است، ادامه داد: مهاجرت پرندگانی همچون چنگر و حواصیل از این منطقه با گرم‌تر شدن هوا آغاز شده و به مناطق شمالی و خنک‌تر مهاجرت می‌کنند.
وی به حضور گسترده گردشگران در اواخر هفته‌جاری برای بازدید از تالاب شیرین‌سو اشاره و بيان کرد: یه یُمن بارندگی‌های اخیر، بهتر شدن پوشش گیاهی این منطقه و ارتقاي ارتفاع تالاب شیرین‌سو، گردشگران بیشتری نسبت به سال‌های گذشته در این منطقه حضور می‌یابند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کبودراهنگ با بیان اینکه متولی جذب گردشگر میراث فرهنگی است، گفت: بهسازی این منطقه و فنس‌کشی و احداث استخر در اطراف تالاب و هدایت آب آن به داخل حوضچه‌های کوچک برای شست‌وشو و استفاده دام‌های دامداران به منظور پیشگیری از آلودگی آب تالاب این محله از اقدامات ما بوده است. وي از ارائه پیشنهاد راه‌اندازی سایت پرنده‌نگاری با تعبیه دوربین‌هایی به منظور حفاظت از پرندگان این منطقه و جذب گردشگران به اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان خبر داد. زال‌پور همچنين از پایش مستمر محیط‌بانان این منطقه خبر داد و گفت: دو محیط‌بان به صورت مستمر، هفته‌ای 2 تا 3 روز به همراه سایر کارشناسان این اداره به پایش تالاب شیرین‌سو می‌پردازند.
وی از بازدید مشترک تیم دامپزشکی و اداره حفاظت محیط زیست گفت و ادامه داد: برای کنترل بیماری پرندگان مهاجر، تیمی مشترک از سوی دامپزشکی و اداره حفاظت محیط‌زیست 2 یا 3 بار در هفته این منطقه را مورد پایش قرار می‌دهند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com