1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) نمایشگاهی از جنس سوغات و گل همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 4 ارديبهشت 1398 - شماره 3455
 
امروز : چهارشنبه ، 4 ارديبهشت 1398

Today : Wed, April 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85860 تاریخ انتشار:  1397-08-06 - 09:55 تعداد بازدید:  76
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

امروزآخرين روزاست
نمایشگاهی از جنس سوغات و گل

گزارش

تعداد 120 واحد شرکت کننده در اين نمايشگاه انواع سوغات اعم از آبليموي شيراز، ترشي و شوريجات، عسل زنجان، سوغات اروميه، چرم همدان، حلوا زرده اردکان، زيتون شمال، شيره ملاير، سوغات شهرهاي کرمانشاه، تبريز، اصفهان و...  را به همشهريان عرضه مي شود.

اين نمايشگاه در فضايي بالغ بر 5 هزار مترمربع و در سه سالن ابن سينا، الوند،هگمتانه و فضاي باز شرکت نمايشگاه هاي بين المللي استان به مدت 6 روز برپاشده است و امروز به کازر خود پايان مي دهد.

 امسال قدرت خريد مردم با شرايط اقتصادي پيش آمده کاهش يافته است

فرهاد گمار غرفه دار سوغات اقوام ايراني در نمايشگاه مي گويد: 15 سال است که محصولات و سوغات چند شهر کشور کشک شتر اراک، آلوي تبريز و لواشک هاي شمال را در نمايشگاه هاي استان هاي مختلف کشور مي فروشد و اين هشتمين بار است که درنمايشگاه همدان شرکت کرده است.

اين غرفه دار خاطرنشان مي کند: نمايشگاه همدان يکي از نمايشگاه هاي قوي در سطح کشور است که هر سال در سطح خوبي برگزار مي شود اما به دليل شرايط بد اقتصادي قدرت خريد امسال به صورت فوق العاده چشمگير کاهش يافته است در اين شرايط متوليان نمايشگاه با کاهش هزينه غرقه ها مي توانند کمک حال ما شرکت کنندگان باشند.

گمار اضافه مي کند: آن چيزي که ما در اين نمايشگاه مي بينيم اين است که اگر سال هاي گذشته قدرت خريد صد درصد بود امسال به دو درصد رسيده البته معتقدم بايد تبليغات اين نمايشگاه براي جذب مشتري نيز بيشتر و بهتر انجام شود. وي با اشاره به اينکه زمان نمايشگاه به دليل تقارن با ايام اربعين هم مزيد بر علت کسادي بازار فروش شده است، ادامه مي دهد: مجري  نمايشگاه علاوه بر تبليغات قوي و موثر بايد نمايشگاه را تخصصي برگزار کند براي مثال يک شرکت با برند فروش محصول ويژه مثل عسل کوهستان نبايد در کنار آن محصولات ديگر مثل لبنيات را نيز بفروشد که البته اين اقدام نشان دهنده کم کاري متوليان اين نمايشگاه در برگزاري تخصصي اين نمايشگاه است.

  در عمل از توليدکننده حمايت لازم نمي شود

در کنار غرفه هاي سوغات مختلف از شهرهاي مختلف سري هم به غرفه صنعت چرم همدان با پيشينه قوي زديم و از حال و روز اين صنعت پرسيديم. آقاي ياري با اشاره به اينکه 35 سال است که در توليد و فروش چرم همدان فعال است، مي گويد: در زمان هاي قديم مردم به خريد محصولات چرمي رغبت بيشتر داشتند اما هم اکنون به دليل ايجاد کارگاه هاي وافر توليد چرم و نبود تجربه و تخصص کافي افرادي که وارد اين حرفه مي شوند اين صنعت زمينه رشد ندارد.

وي مي افزايد: قيمت محصولات چرمي همچون کيف و کمربند چرمي از سال گذشته تاکنون افزايش نداشته اما مشتري زيادي ندارد يعني اگر سال گذشته قيمت کمربند چرم گاوي 30 هزار تومان بود الان با قيمت 25 هزار تومان هم خريداري نمي شود البته در شهرهاي تهران، شمال و شهرهاي مرزي محصولات چرمي طرفدار زيادي دارد.

اين توليدکننده محصولات چرمي با اظهار تاسف از اينکه در عمل از توليدکننده حمايت لازم نمي شود، ادامه مي دهد: کارگاه توليد چرم ما اگر سال گذشته براي 25 نفر آقا و 40 نفر خانم ايجاد اشتغال کرده بود امسال به دليل عدم حمايت از توليدکننده با 4 نفر نيرو فعال است. شريفي عضو هيأت مديره گل و گياه همدان هم يکي از غرفه داران اين نمايشگاه فروشنده وسايل تزيين خانه است که معتقد است وسايل تزييني خانه شامل  گل و گلدان، پرده و ريسه و... جزو لوازم ضروري زندگي نيست اما اگر کسي خواهان زندگي لوکس و شيک باشد به سراغ ما مي آيد يعني در مرحله اي که مايحتاج اوليه زندگيش را تهيه کند و با مابقي و مازاد خرج و مخارج که اين روزها کمتر شده براي تزيين خانه خود هزينه مي کند.

وي با اشاره به اين نکته که مردم براي تزيين منزل بيشتر در ايام خاصي از سال مثل عيد نوروزاقدام مي کنند، اضافه مي کند: اکثر اين کارها کار داخل است و در راستاي حمايت از مشاغل خانگي اين گل و گلدان ها، ريسه و پرده ها کار دست بانوان همداني است که تقريبا در شرايط کنوني 30 نفر از اين صنف ما مشغول کار شده اند.

 کالاي لوکس گران و بدون حمايت

شريفي با بيان اينکه حمايت عملي از صنف ما براي رونق کار بسيار حايز اهميت است، بيان مي کند: متاسفانه چون در حال حاضر از صنايع دستي زود بازده از سوي مسئولان حمايت مي شود حرفه ما به دليل ديربازده بودن از آن حمايتي خاصي صورت نمي گيرد و بيشتر بازار کار ما در شرايط فعلي فروش گلدان و پايه براي گل هاي تزييني است.

وي معتقد است: تبليغات وسيع مي تواند عاملي براي جذب مشتري و رونق کار نمايشگاه باشد که البته بايد دست اندرکاران و متوليان کار نمايشگاه نسبت به آن توجه کافي داشته باشند.

غرفه ها زياد است و جمعيت رفته رفته در حال افزايش است. از آن همه غرفه که محصولات مختلفي را عرضه مي کنند، غرفه عرضه عروسک هاي ساخته دست خانم مرادي نظرم را جلب مي کند وارد غرفه شدم و پس از بازديد از عروسک هاي مختلف در قالب هاي متنوع با رنگ هاي شاد باب گفت و گو را با اين بانوي هنرمند همداني باز  کردم. معصومه مرادي سه سال است که به صورت حرفه اي با عروسک سازي در يک کارگاه کوچک علاوه بر خودش براي 18 نفر ديگر توليد اشتغال کرده و با گروه هاي هميار زيرپوشش بهزيستي همکاري مداوم دارد.

وي مي گويد: درنمايشگاه هاي همدان هر سال شرکت مي کنم اما بيشتر اين عروسک ها به صورت مستقيم در اسباب بازي فروشي هاي تهران و مهدکودک براي فروش عرضه مي شود.معصومه مرادي ادامه مي دهد: در ابتدا همکاري کميته امداد براي پرداخت وام خوداشتغالي و سپس وام توسعه اشتغال سبب شروع و سپس رونق کارم شد و امروز علاوه بر عروسک سازي در آموزش فني و حرفه اي مددجويان کميته امداد و بهزيستي علاوه بر آموزش کاردستي اين افراد را پس از آموزش براي فروش خريداري مي کنيم.

وي استقبال از اين نمايشگاه را تا حدودي خوب مي داند و خاطرنشان مي کند: فروش عروسک هاي دستي در سال بستگي به سفارش ها متغيير است اما فروش عروسک هايي مثل حاجي نوروز و بابانوئل در مناسبت ها و اعياد بيشتر است در حال حاضر در حال رايزني براي صادرات عروسک بابانوئل به کشور روسيه در بسته بندي هاي زيبا با نزديک شدن به کريسمس هستيم.

 همدان هيچگاه صادرکننده گل و گياه نبوده است

در کنار نمايشگاه سوغات، کادويي و صنايع دستي سري هم به چهاردهمين نمايشگاه گل و گياه زديم تا از نزديک شاهد خلقت زيبايي هاي طبيعي باشيم سالن نمايشگاه پر است از انبوه گل هاي طبيعي در بيش از 200 نوع يا شايد بيشتر، آقاي جعفري با بيان اينکه بيش از 40 سال است که در کار فروش گل و گياه اعم از باغچه اي و آپارتماني است مي گويد: همداني ها بيشتر خريدار درختچه و گل هاي رز و اطلسي براي حياط منازلشان هستند و کمتر گل آپارتماني مي خرند. بيشتر اين گل ها از شهرهاي محلات، شمال، تهران و کرج به همدان وارد مي شود و تاکنون خيلي کم صادر کننده گل بوده ايم.

وي معتقد است: مردم همدان علاقه وافري به گل و گياه دارند چون زيبايي چيزي است که همه آن را دوست دارندو قيمت گل و گياه هيچ تغييري نسبت به سال گذشته نداشته اما قدرت خريد مردم کم شده است اما در حال حاضر بازار خريد گل کاکتوس مشتري خوبي دارد.

در پايان آنچه مهم  است داشتن شرايط اقتصادي خوب، توانايي و قدرت خريد مردم، تبليغات گسترده متوليان نمايشگاه در آگاهي بيشتر مردم در برگزاري نمايشگاه ها سه ضلعي است که مي تواند در رونق و استقبال مردم از اينگونه نمايشگاه ها حايز اهميت باشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com