1402-11-301402-12-10bool(false) پرش قیمت‏‌ هتل‏‌ها برای نوروز ۱۴۰۳ همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : پنجشنبه ، 10 اسفند 1402

Today : Thu, February 29, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  136588 تاریخ انتشار:  1402-11-14 - 10:33 تعداد بازدید:  113
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پرش قیمت‏‌ هتل‏‌ها برای نوروز ۱۴۰۳

گردشگری


کامیار اسکندریون، دبیر جامعه حرفه‌‌ای هتلداران ایران اعلام کرد که در نوروز ۱۴۰۳ تنها در بخش هزینه مصرفی هتل‌‌ها بین ۲۰ تا ۳۰‌درصد افزایش قیمت داریم.

رئیس انجمن هتلداران مشهد هم به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: هتل‌های خراسان رضوی در سال ۱۴۰۲ نه تنها افزایش قیمت نداشتند بلکه حتی ۳۰ تا ۴۰‌درصد تخفیف ویژه برای رفاه گردشگران زیارتی به این شهر داشتیم. با این حال طبق دستورالعمل وزارت گردشگری بین ۲۰ تا ۳۰‌درصد افزایش در نوروز در نظر گرفته‌ایم.

محمود مادرشاهیان در این باره که سایت‌‌های رزرواسیون آنلاین هتل‌‌های مشهد نرخ رشد قیمت بالاتر از ۳۰‌درصد را لحاظ و بسیاری از هتل‌‌های این شهر نیز هنوز هزینه رزرو نوروزی را اعلام نکرده‌‌اند، بیان می‌کند: هتل‌های پنج ستاره علاوه بر ۳۰‌درصد افزایش نرخ، ۹‌درصد افزایش افزوده خواهند داشت که این موضوع شامل سایر هتل‌ها نمی‌شود.

آیا این افزایش قیمت‌ها با توجه به تورم فعلی‌‌، هتل‌ها را با چالش پایین آمدن ضریب اشغال مواجه نمی‌‌کند؟ رئیس انجمن هتلداران مشهد می‌گوید: هتل‌های استان خراسان رضوی نسبت به سایر استان‌‌ها ارزان‌تر هستند‌‌، به علاوه مخاطبان سفر به این شهر عمدتا شامل گردشگران زیارتی می‌‌شوند که سفرشان را انجام خواهند داد. رئیس جامعه هتلداران فارس نیز به «دنیای‌اقتصاد» می‌‌گوید: در استان فارس هتل‌‌ها برای پذیرش نوروزی مسافران افزایش ۱۵ تا ۳۰ درصدی نرخ‌ها نسبت به هزینه‌های کنونی را خواهند داشت.

هزینه فعلی رزرو یک اتاق دو نفره به ازای یک شب در هتل سه ستاره نزدیک به یک میلیون و ۶۰۰‌هزار تومان است در حالی که این رقم در نوروز به دو میلیون و ۸۰۰‌هزار تومان می‌رسد و چنین افزایشی بیش از ۳۰‌درصد اعلامی است. حسن سیادتان در این باره توضیح می‌دهد: چنین افزایش قیمت‌هایی قانونی نیست. هتل‌ها باید بر اساس نرخنامه، رزروهای خود را انجام داده و نمی‌توانند بیش از آن، مبلغی را در سایت‌‌های رزرواسیون اعلام کنند.

بالا رفتن هزینه‌های زندگی و تورم آیا باعث نمی‌شود هتل‌ها در نوروز ۱۴۰۳ با کاهش تقاضا مواجه شوند؟ رئیس جامعه هتلداران فارس پاسخ می‌دهد: انسان‌ها برای آرامش و سلامت روان خود نیاز به سفر دارند. برخی از خانواده‌ها سفرهای خود در طول سال را حذف می‌کنند تا بتوانند هزینه‌های مسافرت تعطیلات سال نو را ذخیره کنند. او در این باره که آیا برآوردی از سفرهای نوروزی وجود دارد‌‌، می‌گوید: عید امسال همزمان با ماه رمضان است، ما امیدواریم عید پربرکتی داشته باشیم، با این حال در اسفند ماه که اغلب توریست‌‌ها رزروهای خود را انجام داده‌اند می‌توان آمار دقیقی از ضریب اشغال هتل‌ها ارائه داد.

نگاهی به سایت‌‌های رزرواسیون هتل‌ها نشان می‌دهد رزرو یک شب اتاق دو نفره برای هتل پنج ستاره در اصفهان در بهمن ماه سال‌جاری سه میلیون و 950‌هزار تومان است که با بیش از 50‌درصد افزایش به 6 میلیون و 300‌هزار تومان می‌رسد. همین هتل پنج ستاره در شیراز به ازای یک شب چهار میلیون و 350‌هزار تومان هزینه دارد‌‌، این هتل میزان مبلغ رزرو نوروزی را اعلام نکرده است. در تبریز افزایش هزینه رزرو نسبت به سایر شهرها بیشتر قابل‌توجه است. برای رزرو یک اتاق دو نفره در هتل پنج ستاره این شهر، توریست باید در بهمن ماه برای هر شب سه میلیون و 900‌هزار تومان بپردازد‌‌، در حالی که مبلغ این اتاق در نوروز به 6 میلیون و 400‌هزار تومان می‌‌رسد. در مشهد به عنوان یکی از مقاصد گردشگران نوروزی هزینه رزرو یک شب اتاق دو نفره در هتل پنج ستاره در بهمن ماه سال‌جاری سه میلیون و 800‌هزار تومان است که این مبلغ در نوروز به پنج میلیون و 530‌هزار تومان افزایش می‌‌یابد.

هزینه هتل‌‌های چهارستاره هم مشابه پنج ستاره‌‌ها افزایش قابل‌توجهی در نوروز در سایت‌‌های رزرواسیون دارند. در اصفهان در بهمن ماه گردشگران برای رزرو اتاق دونفره به ازای یک شب دو میلیون و 560‌هزار تومان می‌‌پردازند در حالی که باید برای نوروز چهار میلیون و 160 هزارتومان برای رزرو همان اتاق در نظر بگیرند. در شیراز هتل‌های پنج ستاره و سه ستاره تنوع بیشتری دارند. با این حال در بهمن ماه هزینه یک اتاق دو نفره در هتل چهارستاره برای هر شب یک میلیون و 700‌هزار تومان است که در فروردین ماه یک میلیون افزایش داشته و به دو میلیون و 700‌هزار تومان می‌رسد.

همان اتاق دو نفره در تبریز دو میلیون تومان در بهمن ماه و در نوروز با بیش از 100‌درصد افزایش چهار میلیون و 200‌هزار تومان است. در مشهد هزینه رزرو اتاق دو نفره به ازای یک شب در هتل چهار ستاره دو میلیون و 900‌هزار تومان است که هنوز برای نوروز افزایش قیمت آن مشخص نیست.

هتل‌های سه ستاره اغلب مخاطبانی از طبقه متوسط دارند. در اصفهان هزینه رزرو یک شب اتاق دو نفره در بهمن ماه یک میلیون و 650‌هزار تومان است که این مبلغ در نوروز به دو میلیون و 750‌هزار تومان می‌‌رسد. در شیراز هتل سه ستاره قیمتی مشابه اصفهان دارند‌‌، در بهمن ماه هزینه رزرو یک شب اتاق دو نفره یک میلیون و 600‌هزار تومان است که یک میلیون افزایش در نوروز داشته و گردشگر باید برای رزرو همان اتاق دو میلیون و 600‌هزار تومان بپردازد.

در تبریز باز هم این افزایش بیش از 100‌درصد است و هزینه‌ها به ازای یک شب رزرو اتاق دو نفره در هتل سه ستاره از یک میلیون و 400‌هزار تومان به سه میلیون و 500‌هزار تومان افزایش می‌یابد. در مشهد رزرو یک شب اقامت در هتل سه ستاره دو میلیون و 300‌هزار تومان است و مشابه چهارستاره‌‌ها هنوز رقم مشخص رزرو برای نوروز اعلام نشده است.

افزایش قیمت هتل‌‌ها در حالی رخ می‌دهد که گزینه «سفر» در سبد خرید بسیاری از ایرانی‌‌ها به واسطه تورم و بالا رفتن قیمت‌ها به یک‌سوم نسبت به دهه 90 رسیده است. داده‌‌های منتشر شده توسط اتاق بازرگانی تهران نشان می‌دهد یک خانوار ساکن پایتخت تنها پنج و نیم میلیون تومان در سال می‌تواند برای تفریح، هتل‌‌، رستوران و سرگرمی اختصاص دهد‌‌، همچنین 44‌درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی «دنیای‌اقتصاد» هم اعلام کردند که در 10 ماه سال‌جاری حتی یک سفر هم نرفته‌‌اند.

 ضریب اشغال هتل‌‌ها در مقاصد اصلی گردشگرپذیر

روزنامه «دنیای‌اقتصاد» در ماه اخیر یک نظرسنجی در شبکه‌‌های اجتماعی خود در تلگرام (@den_ir) و اینستاگرام (deghtesad) با دو پرسش را مطرح کرد: «شما به همراه خانواده‌‌تان از ابتدای 1402 تاکنون چند بار سفر کرده‌‌اید» و «محل اقامت شما در سفر کجا بوده است.» نتایج این نظرسنجی نشان داد که 44‌درصد یعنی نزدیک به نیمی از پاسخ‌‌دهندگان حتی یک سفر هم نداشته‌‌اند.

آمارهای مرتبط با اقامت و تفریح هم بر اساس این نظرسنجی نشان می‌دهد 23‌درصد یعنی نزدیک به یک‌چهارم از پاسخ‌د‌‌هندگان خانه‌‌های اجاره‌‌ای را برای اقامت برگزیده‌‌اند. این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد 15‌درصد از چادر، 6‌درصد بوم‌‌گردی‌‌ها و 12‌درصد از پاسخ‌‌دهندگان نیز گزینه ویلای شخصی را انتخاب کرده‌‌اند ( احتمالا همان 15 درصدی هستند که بیش از دو بار سفر کرده‌‌اند) .

بر اساس این نظرسنجی 22‌درصد نیز هتل را به عنوان محل اقامت سفر خود در نظر گرفته‌‌اند، بخشی از این 22‌درصد البته کسانی هستند که به واسطه سفرهای کاری‌‌، اقامت‌‌شان در هتل‌‌ها بوده است که در تعطیلات نوروز از دایره مخاطبان هتل‌‌ها به واسطه تعطیلات حذف می‌‌شوند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com