گردشگری همدان جامه رویداد بر تن کرد همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 9 آذر 1401 - شماره 4470
 
امروز : پنجشنبه ، 10 آذر 1401

Today : Wed, November 30, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  126867 تاریخ انتشار:  1401-07-07 - 15:48 تعداد بازدید:  56
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

با از راه رسیدن هفته جهانی جهانگرد 2022
گردشگری همدان جامه رویداد بر تن کرد

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری


موزه ها آخر هفته رایگان شد

 شعار روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۲ میلادی از سوی سازمان جهانی گردشگری(UNWTO) فکری دوباره برای گردشگری اعلام شد .

این روز از راه رسید و حالا فعالان گردشگری در دنیا در تکاپو هستند تا برای حال خوب سفر و مسافران برنامه های خوب را طراحی کنند . چند سالی است که پس از کرونا و فقدان آب به اندازه کافی و خشکسالی در برخی نقاط داخلی و خارجی و از همه مهمتر بالارفتن هزینه های زندگی سفر مقوله ای کم استقبال شده بود که حالا امید روزهای بهتر میرود . ۵ مهرماه برابر با ۲۷ سپتامبر روز جهانی گردشگری نام گرفته که در ایران هر سال یک هفته به این مناسبت اختصاص داده می‌شود و امسال با آغاز ماه ربیع الاول این مهم محقق شد .
از سال ۱۹۸۰ سازمان جهانی گردشگری شعاری را به عنوان شعار سال خود انتخاب می‌کند، شعارهایی که هر کدام به فراخور زمان دارای اهمیت بوده و حتی مدل‌های توسعه گردشگری را تعریف می‌کند. اما امسال با توجه به تقارن روزهای پایانی ماه صفر با  از راه رسیدن روزجهانی گردشگری در استان همدان از امروز هفته گرامیداشت جهانگردی جامه رویدادهای محلی را به تن خواهد کرد .

  بازاندیشی برای گردشگری
مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی همدان در توضیح روزجهانی گردشگری و شعار سازمان جهانی گردشگری سال جاری گفت : سازمان جهانی گردشگری با تمرکز بر آینده گردشگری و توجه به وضعیت رو‌ به‌ بهبود این صنعت در جهان، روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۲ میلادی را فرصتی برای تفکری دوباره برای گردشگری یا بازاندیشی برای گردشگری عنوان کرده است. علی مالمیر افزود : هدف UNWTO از انتخاب این شعار، الهام‌بخشیدن و کمک به توسعه این بخش از طریق راه‌هایی همچون آموزش و اشتغال‌‌ و تأثیر گردشگری بر کره زمین و فرصت‌های رشد پایدار است.
وی همچنین افزود : این سازمان تصریح کرده است که در تفکری دوباره برای گردشگری، باید مردم و سیاره زمین را در اولویت قرار دهیم و همه بخش‌ها، از دولت‌ها و مشاغل گرفته تا جوامع محلی، را برای تحقق یک چشم‌انداز مشترک و ایجاد بخشی پایدارتر، فراگیر‌تر و انعطاف‌پذیر‌تر گرد هم آوریم.
همچنین زوراب پولولیکاشویلی، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، این بحران را فرصتی برای بازاندیشی در صنعت گردشگری و سهم آن در برابر مردم و کره زمین عنوان کرده است؛ فرصتی که باعث بازگشت پایدارتر، فراگیرتر و انعطاف پذیرتر گردشگری می‌شود و کمک خواهد کرد تا همه از مزایای گردشگری به‌طور گسترده و عادلانه بهره‌مند شوند.

 گردشگری در همه مناطق جهانی در دستور کار دولت‌ها
امروزه صنعت گردشگری به‌عنوان پایه اساسی در توسعه شناخته می‌شود و به‌خوبی در حال پیشرفت است؛ به همین دلیل، گردشگری در همه مناطق جهانی در دستور کار دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی قرار گرفته است و در عین حال   بسیاری از مقاصد و کسب‌وکار‌ها با چالش‌ها و مسئولیت‌های اجتماعی مانند نقش گردشگری در تغییرات اقلیمی، سازگار می‌‌شوند.
بررسی‌های سازمان جهانی گردشگری مبنی بر افزایش دوبرابری تعداد گردشگران ورودی بین‌المللی در ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی نسبت به سال ۲۰۲۱ و ثبت نزدیک به ۲۵۰ میلیون گردشگری بین‌المللی در ۵ ماهه اول ۲۰۲۲ میلادی، نشان می‌دهد که لغو محدودیت‌های سفر و افزایش اعتماد مصرف‌کنندگان، عوامل مهم بهبود صنعت گردشگری در آینده است و امید و فرصت را برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان زنده خواهد کرد. طبق بررسی‌های UNWTO، در حال حاضر گردشگری در برخی از مقاصد به سطح قبل از همه‌‌گیری رسیده یا از آن فراتر رفته‌ است.
چهل‌ودومین نشست روز جهانی گردشگری در تاریخ ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی (۵ مهر ۱۴۰۱) به میزبانی اندوزی در شهر بالی، مقصدی پیشرو در توسعه پایدار گردشگری، برگزار شد . در این روز که بهانه‌ای برای افزایش آگاهی از اهمیت گردشگری و ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است، ذی‌نفعان زنجیره ارزش گردشگری از رهبران سیاسی و خصوصی گرفته تا نمایندگان، جوانان و سفیران بومی گرد هم می‌آیند و در مورد مباحث مهم صنعت سفر گفتگو خواهند کرد. برخی از مهم‌ترین سؤالاتی که در این رویداد به آن پاسخ داده خواهد شد، عبارتند از:
■  صنعت گردشگری به کدام سو خواهد رفت؟
■   ما در این صنعت به کجا می‌خواهیم برویم؟
■  و چگونه باید به آنجا برسیم؟
اهداف و خروجی‌های مورد‌نظر سازمان جهانی گردشگری نیز به ترتیب زیر اعلام شده است:
■  شناسایی راه‌حل‌هایی برای تنظیم مجدد گردشگری برای آینده
■  تقویت اراده سیاسی دولت‌ها برای اطمینان از قرارگرفتن گردشگری در اولویت سیاست‌گذاری‌ها
■  ایجاد بستر گفتگوی فراگیر برای شناسایی راه‌حل‌ها و پتانسیل‌های گردشگری به‌عنوان وسیله‌ای برای بهبود و تحول
■  تقویت پیام گردشگری به عنوان یک نیروی الهام‌بخش و تحول‌آفرین و تقویت نقش UNWTO در تحقق این هدف
در زمینه تک تک این موارد در روزهای آتی در همدان پیام گفتگو خواهیم کرد .  

 برنامه‌های هفته گردشگری همدان
معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان نیز  از برگزاری برنامه‌های متنوع هفته گردشگری در همدان خبر داد.
علی خاکسار با اشاره به اینکه برنامه‌های هفته گردشگری در همدان به تناوب اجرا خواهند شد، افزود: در این هفته برنامه‌های متنوعی در سطح استان برگزار می‌شود. وی ادامه داد: جشنواره‌ انگور و شیره‌پزی ملایر، جشنواره آلوی ملحمدره و جشنواره‌های گردو و سیب از جمله برنامه‌هایی است که به تناوب در مهرماه برگزار خواهند شد.

موزه‌ها آخر هفته رایگان شدند
وی همچنین گفت : بازدید از موزه‌های سراسر کشور در دو روز پایان این هفته، به مناسبت گرامیداشت هفته گردشگری در ایران، رایگان شد.
معاون گردشگری همدان تأکید کرد : با دستور معاون میراث‌فرهنگی، به منظور گرامیداشت هفته گردشگری، اداره‌کل امور موزه‌های این وزارتخانه، دو روز متوالی پایان این هفته، پنجشنبه هفتم و جمعه هشتم مهرماه را برای بازدید از موزه‌های فعال تحت پوشش وزارت میراث‌ فرهنگی در سراسر کشور رایگان کرد. موزه‌ها در نیمه دوم سال از ساعت ۸ صبح تا ۱۷ عصر باز خواهند بود.
وی با اشاره به اینکه در هفته گردشگری چند افتتاحیه نیز خواهیم داشت، مطرح کرد: رویدادها و برنامه‌‌های مهر ماه استان همدان به مناسبت روز جهانی جهانگردی  1401 به ترتیب زیر خواهد بود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com